Multipl Skleroz'la ilgili yeni araştırma: HHV-6A MS gelişme riskini önemli derecede artırıyor
Yeni araştırma insan herpes virüsü tip 6 (HHV-6)'nın iki versiyonundan birinin multipl skleroz (MS) gelişme riskini önemli ölçüde arttırdığını tespit etti
Multipl Skleroz'la ilgili yeni araştırma: HHV-6A MS gelişme riskini önemli derecede artırıyor
04 Aralık 2019 16:22 -

MEDİMAGAZİN-MS'in gelişiminde rol oynayabilecek virüslerden HHV-4 olarak da bilinen  Epstein-Barr virüsü (EBV) şu ana kadar en fazla dikkat çeken virüs olmuştu.

Önemli sayıda epidemiyolojik çalışmalar, MS'in olası nedenleri olarak EBV enfeksiyonunun yanı sıra bir dizi başka çevresel faktöre de işaret ediyor.

Bilim adamları İnsan herpes virüsü 6 (HHV-6)'nin de MS ile birlikte olduğunu daha önceki çalışmalarında dile getirmişti. Bununla birlikte, HHV-6 ve MS'i bağlayan önceki çalışmalar, HHV-6A ve HHV-6B arasında ayrım yapamadı.

Yeni araştırmada MS'li hastaların HHV-6A proteinine karşı antikor bulundurma olasılıklarının kontrol grubundan yüzde 55 daha fazla olduğu sonucu ortaya kondu..

MS öncesi grupta, bir 6A viral enfeksiyonu olan kişilerin, MS geliştirmeye kontrollerden daha fazla devam etmesi muhtemeldi. Aksine, HHV-6B, MS ile ilişkili değildi.

Ayrıca, yaşamda virüsün ne kadar erken alınırsa, kişinin MS gelişim olasılığının da o kadar yüksek olacağı belirtildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)