Şehirden şehre hastaya müdahale: Çin'de 5G teknolojisi ile operasyon yapıldı
Dünya 5G teknolojisine hazırlanıyor. Teknoloji devleri bu son teknolojiyi yakalayabilmek için büyük çaba sarf ediyor. 5G üzerine yapılan çalışmalara Çin'den ses getiren bir örnek geldi. Çinli bilim insanları, 5G teknolojisiyle uzaktan bir hastaya operasyon yaptı
Şehirden şehre hastaya müdahale: Çin'de 5G teknolojisi ile operasyon yapıldı
21 Ocak 2019 - CNN Türk

2020 yılına 5G teknolojisinin damga vurması beklenirken, teknoloji devleri de bu teknolojiye dönük çalışmalar gerçekleştiriyor. 5G teknolojisini destekleyen cihazların sayısı her geçen gün artarken, Çin'den sıradışı bir çalışma gerçekleştirdi.

CNN Türk'te yer alan habere göre; Çinliler, 5G teknolojisini kullanarak uzaktan ameliyat işlemini başarıyla gerçekleştirdi. Bu çalışmada 5G teknolojisiyle çalışan dünyanın ilk uzaktan cerrahi ekipmanı Çin'de kullanıldı ve test başarıyla sonuçlandı. Bir doktor, bulunduğu şehirden çok uzak başka bir şehirden 5G bağlantısı kullanarak bir hayvana cerrahi operasyon yaptı.

Bunun için robotik cerrahi kollar kullanılırken, iki şehir arasındaki bağlantıyı 5G sağladı. Gecikme süresi ise ölçümlere göre sadece 0.1 saniye.

Cerrahi odadaki robot ile doktorun kontrol cihazı arasındaki gecikme süresinin bu denli düşük olması ise ölümcül tıbbi hata riskini olabildiğince azaltacak gibi görünüyor.

5G'nin yaygınlaşmasıyla birlikte bazı ameliyatların çok uzaktan bir doktorun müdahalesiyle güvenli bir şekilde yapılması bekleniyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA
24/09-28/09 28. Ulusal Dermatoloji Kongresi DERMATOLOJİ ANTA
27/09-28/09 TUSYAD 9. Bahar Toplantısı DİĞER İSTA
26/09-29/09 6. KBB de Dört Mevsim Kongresi KULAK-BUR... NEVŞ
26/09-29/09 Uluslar arası Anne ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kongresi KADIN... İZMİ