Sözlük yazarlarının bilgisizliği tavan yaparsa! Doktor maaşı minimum 18 bin liraymış!
Doktorların aldığı ücretle ilgili her kesimden gelen haksız eleştirilere bir yenisi daha eklendi
Sözlük yazarlarının bilgisizliği tavan yaparsa! Doktor maaşı minimum 18 bin liraymış!
04 Ocak 2019 -

MEDİMAGAZİN-Doktor maaşları her zaman doktor olmayanların diline dolanırken, bunun ekstrem bir örneği ekşi Sözlük yazalarından geldi. Sadece bir 'google araştırmasıyla' ulaşılabilecek maaşlarla ilgili 'doktor maaşının minimum 18 bin lira olması' gibi bir başlık açılırken, başlık altındaki yorumlar bu konuda bilgisizliğin tavan yaptığını da göstermiş oldu.

İlk açılan başlıkta şunlar kaydedildi:

yılbaşı zamları ile birlikte yeni doktor maaşının alt limitinin 18.000 lira olması gerçeğidir . ya arkadaş , bi tek bana mı abartı geliyor bu maaş yoksa bu cidden yüksek bir maaş değil mi ya ?

adamların giydiği terlik 200 liradan aşağı değil ve her hareketleri israf olmuş durumda . ya sağlıkta bizim böyle meblağları çar çur etmeye ekonomimiz elverişli mi allah aşkına ya ? performans + sabit döner +ek döner+ sabit maaş+ilaç firmaları anlaşmaları . . . bence buna bir dur demek lazım cidden .

derhal bu parayı sağlıkta cidden ihtiyacımız olan alanlara mesela kanser araştırma fonuna falan aktarmamız lazım . bi de bu yüksek meblağlar ellerinden alınınca hipokrat yeminlerini nereye kadar tutuyorlar bir görelim bakalım bu doktorlar .

 


Doktorların Çok Fazla Maaş Aldığı Kanısına Doktorlardan Üç Cevap


Bir mühendisin de 18 bin liraya inanıp yorum yapması:

o maaş fazla değil. toplumun çoğunluğu düşük ücretle çalıştığı için fazla geliyor.
onlar fazla alıyor yerine biz niye düşük alıyoruz, demek gerekir ki toplumsal refah artsın.

peşin edit: doktor değil mühendisim.

 

İnanalardan bir kişi daha şunları yazdı:

okuyup sizde doktor olabilirdiniz elinizden alan olmamıştır. eğri oturup doğru konuşalım, doktor olmak için ayrılan eğitim süresi uzun ve mezun olmak oldukça zor. ayrıca yukarıda bir arkadaşın dediği gibi onlar fazla kazanmıyor diğerleri az kazanıyor. 

doktor değilim.

 

Sonra bir uzman doktor eşi gerçeklerle yüzleştirdi:

eşim uzman doktor, maaşı 6000 tl (küsüratta hata olabilir) ek ödemeleri ve nöbet ödemeleriyle birlikte 10000 tl ile 12000 tl civarında bir ödeme eline geçiyor. bu rakam yıl sonuna doğru vergi dilimindeki oran artışıyla 9000 tl lere kadar düşebiliyor. eskiden bende sağlık sektöründeydim, beyaz yakalı bir profesyonel çalışan günümüzde bir uzman hekim kadar rahatlıkla kazanabilir. ancak aldıkları sorumluluklar ve yaptıkları işler, sosyal haklar çoğunlukla hekim aleyhine ağırdır ve adil değildir. burada sürekli doktorların maaşları üzerinden konuşulması insanı gerçekten sinirlendiriyor. sosyal gelir adaletini tartışacaksanız üniversite sınavında ülkede %1' lik gruba girip en az üzerine 10 yıl eğitim alıp, herkes hayatını şekillendirmişken baştan başlayan ve hayatının çalışabildiği kalan kısmını omuzlarındaki "insan hayatı" gibi ağır bir sorumluluk ve haftanın en az 2 günü evden, ailesinden ayrı nöbet, ayın 15 günü görev bölgesi dışında hiçbir yere ayrılamayan icap nöbeti tutan kişiler üzerinden tartışmayın. örneğin; memlekete çoğunlukla hiçbir katma değer sunmadıkları halde politikacıların kayıtlı kayıtsız gelirlerini, ceplerini doldurmak dışında topluma en ufak katkı sunmayan iş adamı görünümündeki mayfavari kişileri, sürekli toplumu ayrıştıran, terörize eden biz ve diğerleri diyen huzurumuza kast etmiş kişleri tartışın. hayatlarını insanların sağlıklı olmasına adamış, temel işi bu olan insanlarla uğraşmayın. uğraşacak kişiler de herhangi bir hastalık yaşadığında hacı-hocaya gidip muska falan yazdırsın

Sonra da haliyle dalga geçilmeye başlandı:

doğru bilgidir. minimum 18.000 lira internlerin aldığı maaş. asistanlar 180.000 uzmanlar da döner dahil 1.800.000 maaşla başlar.

 

Sonra da kapak olacak bir cevap:

doğru bir tespittir, ancak eksiktir. 6. sınıf öğrencileri, intern doktorlar 18.000 alır. hesaplanışı da şu şekildedir.doktor adayları 1. sınıfta aylık 18kuruş gibi bir sembolik ücretle başlarlar. daha sonra;
2.sınıfta 1,8tl
3.sınıfta 18
4.sınıfta 180tl
5.sınıfta 1800tl
6.sınıfta 18000tl alırlar
yeni mezun olmuş doktor 180000tl alır. eğer uzman da olabilirse 1800000tl alır. bunu herkes bilir. herkesin bilmediği ücret ise profesörlerin ücretidir. onlar parayla çalışmazlar. her gün 1kilogram altın akşam iş çıkışı kendilerine verilir.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Süleyman (Diş hekimi)
18.05.2019 18:27:14
Imamdan hallice, öğretmenden ve polisten daha az maaş alıyorum.. SAYGILAR..
People
19
2) dr.mikro (hekim)
15.01.2019 09:16:09
İşte bu bilgi kirliliği hekime şiddeti arttırıyor.İnsanlar doktorlar para ile oynuyor sanıyor.Örneğin siz hiç hakim savcı çok kazanıyor diyen vatandaş gördünüz mü? Onun için diyorum ki gelin vazgeçin bu dönerden zaten performans sisteminden %10 luk grup memnun %90 mağduru.Talebimiz döner falan istemiyoruz verin bize çalışırken ve emeklilikte hakim savcı maaşı olmalı biz rahat edelim millette sussun...
People
15
3) Hayaller (Paris)
14.01.2019 10:06:04
Sözlükten sonra memurlar.net doktor hemşire ebe maaşları yayınlanmış yorumlar peş peşe...

A(i) arkadaş yanlış burada sen iyi ödeme yapan bir hastanede çalışabilirsin ki orada bile mağdur olan çok sayıda arkadaş vardır.


Genel duruma bakmak lazım bir çok meslektaşın aylık eline geçen rakam yoksulluk sınırı veya biraz üzerinde Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.941,16 TL,
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.322,99 TL)

Herkes zannediyor ki doktorlar 5-6 bin maaş(sabit döneride maaş sanıyorlar) üstüne 10-15 bin döner alıyor.Oysa en son sabit hariç 600 TL döner aldım toplam elime geçen maaş+döner 6.300 TL Hayaller Paris...

Arkadaşlara katılıyorum vazgeçelim dönerden savcı hakim maaşı versinler millette sussun...
People
7
4) Kamil Ömür (Uz.. Dr)
11.01.2019 18:40:41
Eskisi kadar yorum yazmıyorum. Senin de dikkatini çekmiştir. Yaza yaza emekli hekim ücretleri sonunda arttırıldı. Bu site ve naçizane benimde katkım olmuştur diye düşünüyorum. Sağlıkta şiddet konusu çözülmedi. O konuda çok fazla topa girmedim. Yakın zamanda çözülecek gibi görünmüyor..Tekrar iyi akşamlar
People
7
5) Kamil Ömür (Uz. Dr)
11.01.2019 18:32:55
Sevgili A. I ben kim olduğunu ilk yazında anladım. İsim ve soyadının baş harflerini söylesem başkaları da anlar o yüzden söylemeyeceğim. Sen ilk zamanlar gerçek ad soyadınla yazdın sonra rumuz kullandın. Geçen Selim denen kişiye güzel yanıt verdin ben o yüzden yanıt yazmadım.. Çoğu hastanede dönerler çok düştü senin yer ya da sen çok şanslısın. Tabi ki çalıştılğın hastaneyi söyleme. İyi akşamlar.
People
18
6) dr.mikro (hekim)
11.01.2019 14:38:41
A(i) KORKUNUN ecele faydası yok.10 bin performans alıyorsanız %5'lik şanslı gruptansınız.Herkes biliyor ki %90-95 lik grubun toplam geliri belli.

Bizdeki durumu aşağıda yazdım tekrar etmeyeceğim ancak bir konuda arkadaşları uyaracağım.Özelikle ortalamadan alan arkadaşlar bir hastaneye PDC fazlası olarak gitmeyin.Hani sadece sizi ilgilendiren bir durum olsa kimsenin bir şey demeye hakkı yok ama durum öyle değil.

Her iki mecburu hizmetimi de 6. bölgede yaptıktan sonra Kurum içi atamada atandığım hastaneye 26.000 hizmet puanı ile geldim.Ortalama 3-4 bin TL performans alıyorduk.Sonra torpilli bir kişi benim 26 bin puanla atandığım hastaneye 6.hekim olarak ''mecburi'' hizmete geldi.Arkadaş 6.bölgeye gitmekten kurtulmuş gelire bakmıyor tabi.Ama 5 aileyi mağdur etti.Sonuçta herkesin gelirine göre bir planlaması var arkadaşın keyfi için her birimiz aylık en az 2-3 bin TL kayba uğradık.

Lütfen adı mecburi hizmet,eş sağlık mazereti vs. ne olursa olsun bir yere PDC fazlası olarak gitmeyin Veya bakanlık yeni düzenleme yaparak cezalandıracaksa fazladan gitmeyi isteyeni sadece cezalandırsın.
People
5
7) A (İ)
11.01.2019 12:17:47
Yokmu arttıran kardeş, ben çalıştığım hastaneyi söylerim de korkuyorum. Nazar değer diye korkuyorum, herkes buraya gelip döneri azaltır diye korkuyorum. İstambulda bir eğitim araştırma hastanesi. O kadar söyleyeyim. Gerçi doktorlar çok zeki, devamlı rumuz değiştirdiğim halde hemen beni tanıyor bu sitenin eski müdavimleri. Sanırım aykırı fikirlerimden ve yazış tarzımdan beni deşifre ediyorlar. Uzun süredir de bu rumuzu kullanıyorum. Bilmiyorum kimse anladi mı kim olduğumu
People
19
8) Yok mu (Arttıran)
11.01.2019 10:21:33
A(i) arkadaş sesiniz çıkmadı.Biz toplamda 6-7 bin (maaş+döner) civarı gelire sahipken 10 bin TL döner ödeyen hastaneyi merak ettik ama açıklamadınız bekliyoruz hala...
People
25
9) Sözlük (uçmuş)
09.01.2019 16:11:42
Milletin ağzını kapamak için basit öneri verin hekimlere çalışırken ve emeklilikte savcı hakim maaşı.

Hiç kimse hakim savcı hatta bir çok hekimin toplamda aynı parayı aldığı (5-6 bin) komiser maaşını konuşuyor mu?
People
36
10) drovuz (uzdr)
08.01.2019 15:10:44
Arkadaş güzel yazmış, akrabalar bile inanmıyor. Hatta eşim bile takılıyor o kadar para nerde "bir ev daha mı bakıyosun diye", Ayrıca yine bir diğer arkadaş da güzel yazmış, elinizi tutan mı var, doktor olup alsaydınız, hadi siz olamadınız çocuğunuz olsun görün .....doktorun maaşını ......
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA