Türk Radyoloji Derneği: Hasta-hekim ilişkisi hasta-tetkik ilişkisine döndü!
Türk Radyoloji Derneği uyarıyor: "Gereksiz radyolojik görüntüleme tetkikleri, toplumsal radyasyon yükünü artırıyor. Doktorla hasta arasındaki muayene ilişkisi 'randevudan direkt tetkike' şekline dönüştü. Oysa hastaların yüzde 50'si iyi bir muayene ile tetkike gerek kalmadan doğru teşhis alabilir. Muayene sürelerinin kısalığı fizik muayene kavramını ortadan kaldırdı.
Türk Radyoloji Derneği: Hasta-hekim ilişkisi hasta-tetkik ilişkisine döndü!
01 Kasım 2021 12:04 -

Türk Radyoloji Derneği (TRD) tarafından Antalya'da 26-31 Ekim tarihleri arasında düzenlenen "42. Ulusal Radyoloji Kongresi - TÜRKRAD 2021'de tomografi, MR ultrason, röntgen, doppler görüntüleme gibi radyolojinin tüm alanlarıyla ilgili bilimsel oturumlar düzenlendi. Kongreye yerli ve yabancı binden fazla radyoloji uzmanı ve bilim insanı katıldı. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Kongre Bilimsel Kurul Başkanı Prof. Dr. Kamil Karaali, Kongre Genel Sekreteri Prof. Dr. Pınar N. Koşar ile Türk Radyoloji Derneği ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Tuncay Hazırolan, önemli açıklamalarda bulundu. Basın toplantısında, Türkiye'de 5 bine yakın radyoloğun görev yaptığına işaret edilerek radyolojik yöntemlerin kullanım sıklığının tüm dünyada artış gösterdiği ve teknolojinin getirdiği normal bir süreç olduğuna değinildi. Ülkemizdeki en önemli sıkıntının ise "radyolojik görüntülemenin hasta muayenesinin yerini alması" olduğu ifade edildi.
 

"HEM ÇOCUKLARDA HEM BÜYÜKLERDE KOVİD'E BAĞLI MİYOKARDİT'TE ARTIŞ VAR"

Demirören Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan Dernek ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Tuncay Hazırolan, pandeminin en alevli olduğu dönemde en çok akciğer görüntülemeleri yağıldığını, bugünlerde ise Kovid sonrası etkiyle hastalığı geçirenlerde artan miyokardit (kalp enfeksiyonu) vakalarından dolayı kalp görüntülemelerinde büyük artış olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Hazırolan, "Kovid'in en alevli olduğu dönemlerde aslında total radyolojik tetkik sayısında bir artış olmadı. Ama asimetrik olarak toraks BT yani akciğer tomografilerinde çok fazla artış yaşandı. Normalde bir cihaz günde 10-15 arasında toraks BT çekerken, bir anda günlük 200-250'lere kadar çıktı. Diğer polikliniklerin kapanması, insanların hastaneye gidememesi nedeniyle radyolojik takiplerimiz de aksadı. Hatta o dönemde pek çok hasta kontrole gelemediği için hastalığı ilerledi, özellikle yaşlı hastalarda çok ciddi sıkıntılar ortaya çıktı. Günümüzde ise hala çok sayıda Kovid vakamız var, günlük neredeyse 30 binleri geçen vaka sayıları görüyoruz. Kovid akciğerde özellikle yıpratıcı olabiliyor, kalıcı hasarlar bırakabiliyor. Kovid deyince aklınıza sadece akciğer geliyor ama aslında vücudun her tarafını tutuyor bu hastalık. Şimdi şöyle bir grup görmeye başladık, özellikle kalpte miyokardit dediğimiz kalp enfeksiyonuna yol açabiliyor bu hastalık. Hem çocuklarda, hem büyüklerde Kovid'e bağlı miyokardit sayısında da bariz artış olduğunu gözlüyoruz. Buna bağlı görüntülemelerde ciddi bir artış var" dedi.


Radyolog da tetkikin gerekliliğinde söz sahibi olmalı

Türkiye'nin cihaz başına düşen hasta sayısında hem MR hem de tomografi açısından OECD ülkeleri içinde ilk 3 sırada yer aldığına da dikkat çeken Prof. Dr. Hazırolan, "Bunun toplum sağlığı üzerindeki etkilerinden çekiniyoruz açıkçası. Aşırı görüntüleme tetkiki hem ülkeye ekonomik anlamda yük yaratıyor hem de toplumsal radyasyon oranı artabiliyor. MR çekimlerde de belli koşullarda bazı hastalar için kontrast madde riski var. Bu sayıları azaltmamız gerekiyor. Radyolog da tetkikin gerekliliğinde söz sahibi olmalı. Halkta ve doktorlarda 'muayene' alışkanlığı ortadan kalktı. Kısa hasta görme sürüleri ve çok hasta yüzünden hastalar muayene edilmeden, şikayeti dinlenmeden direkt tetkike yönlendiriliyor. Normalde hastanın doktora şikayetini anlatıp doktorun da hastaya fizik muayene yani vücuttaki bulgulara göre tanı koyması gerekirken bizim toplumumuzda doktorlarda hastanın hikayesini bile almadan, hiç muayene yapmadan direkt tetkiğe göndermek gibi bir alışkanlık meydana geldi. Hasta hekim ilişkisi hasta-tetkik ilişkisi haline geldi.  Bu hem tetkik sayısını artırıyor, hem de hastaların çoğu zaman yanlış gereksiz tetkik yaptırmasına sebep oluyor" diye konuştu.

 

 

Kongre Genel Sekreteri Prof. Dr. Pınar N. Koşar pandemi döneminin getirdiği tıbbi ve idari sorunlarla en yoğun biçimde uğraşan radyoloji hekimlerinin, bu süreçte bir de hak kayıpları ve maddi kayıplarla bunaldığını belirterek "Üst üste çıkarılan kararnamelerle tüm özlük haklarını teker teker kaybetmek üzeredirler. Radyoloji Uzmanları Sağlık Bakanlığı nezdinde 3. risk grubunda iken, 1. risk grubundaki branşlar gibi katsayı çarpanı düşürülmüştür. Yoğun bir biçimde covid hastalarına bakmış olmalarına rağmen, covid ek ödemesinden faydalanamamışlardır. Yine tetkik istemleri sınırlandırılmış ve bir arada yapılması zorunlu olan birçok tetkik SUT kararları ile yapılamaz hale gelmiş olup, doğru tanı için pratikte yapılan bu ek tetkiklerin karşılığı ödenmez durumdadır. Radyoloji uzmanları gittikçe daha çok hastaya daha kısa sürelerde bakmak, tetkikleri gittikçe daha hızlı raporlamak, daha riskli fiziki mekanlarda çalışmak ve bütün bunların karşılığında da daha az ek ödeme almak ve bütün özlük haklarını çıkarılan kararnameler ile kaybetmek tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu emeğinin gittikçe değersizleşmesi anlamına gelmektedir. Radyolojiye verilen önem, teknolojinin de gelişmesiyle bütün dünyada hızla artarken, Türkiye’deki bu durum radyoloji uzmanlarının mutsuz olmasına neden olmaktadır. Tetkik ücretlendirmeleri bütün dünya ile kıyaslandığında en ucuz bizim ülkemizdedir.

TETKİK SINIRI GETİRİLMELİ

Radyologların işyükünün iyice arttığını da belirten Prof.dr.Hazırolan 'Günde 300 MR raporunun okunması mümkün mü? Radyologun dikkati dağılmadan günde kaç rapor yapabileceğinin tetkik tipi bazında sayısal olarak belirlenmesi gerekir. Bu konudaki görüşümüzü Sağlık Bakanlığına ilettik. Bu durumun değerlendirilip sayısal anlamda bir radyologun bir günde kaç BT, kaç MR değerlendireebileceğinin belirtmesini istiyoruzé diye konuştu.

 

Hasta-doktor ilişkisi hasta-tetkik ilişkisine dönmüş durumda

Hastalara ayrılan 5 dakika muayene süreleri ile radyolojiye sevk edilen hasta sayısı katlanarak arttığını da belirten Prof. Dr. Pınar N. Koşar "İş yükü dayanılmaz boyutta artarken, radyolojiye verilen değer azalmaktadır.  Günümüzde radyolojik tekniklerden ayrışmış tıp düşünülemez. İnsan hayatını ilgilendiren tüm hastalıkların tanısında ve takibinde radyolojik yöntemler kullanılmaktadır. Hastalar hastanelere başvurduklarında, daha dertlerini anlatamadan ellerinde tetkik randevuları ile kendilerini radyoloji kliniklerinde bulmaktadırlar ve tetkiklerinin en hızlı ve en doğru biçimde yapılmasını talep etmektedirler. Oysa en doğru yapılan radyolojik tetkik, detaylı bir muayeneden sonra yönlendirilerek ve radyoloğa bilgi verilerek yapılan tetkiktir. Hasta-hekim ilişkisi artık hasta-tetkik ilişkisine dönmüştür. Tetkikin sadece yapılmış olması yetmemektedir. Doğru yorumlanması ve raporlanması da önemli bir aşamadır. Burada doktorun deneyimi, bilgi birikimi, uygun teknik ve cihaz donanımı da devreye girmektedir. Radyoloji, bütün klinik branşlara ve her yaştaki hastaya hizmet veren bir branştır. Bu nedenle, büyük bir bilgi birikimi ve eğitim gerektirmektedir.  Bütün bu unsurları göz ardı ederek, radyoloji doktorlarından durmaksızın hizmet beklemek, hatasız olmalarını istemek, gerçekçi bir yaklaşım değildir. 

 


 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Uzman Hekim (Radyoloji) (Uzman hekim)
03.11.2021 22:59:21
MR cihazı neredeyse tüm gün çalışıyor, bir çok radyoloji hekimi mesai saatleri içerisinde raporlamayı yetiştiremiyor mesai dışında da MR BT mamografileri grafileri yetiştirmek için çalışıyorlar. Hizmet alımı yani teleradyoloji sistemi radyoloji bölümünün de değerini düşüren bir çok tanının patolojinin atlandığı bir sistem. Ama bu sistem olmazsa radyoloji bölümleri çöker, şahsen karşı olsam da teleradyolojisiz bu radyolog sayısıyla bunca tetkikin altından kalkılmaz. Radyasyon maruziyeti demişken radyasyon maruziyetinin olduğu alanlarda çalıştık çalışıyoruz ve şua izni yasal bir hak.
Akut apandisitle ilgili bir anektod, defans reboundu olmayan hatta apandisitin üzerinde hassasiyeti bile olmayan hasta bt ve usgde apandisit olarak değerlendirdik ve cerrah açmayacam dedi ama sonra opere edildi apandisit çıktı.
People
6
2) hüsnü mübarek (uzman)
03.11.2021 16:06:27
Niteliğin değil niceliğin önemli görüldüğü bir sağlık politikası eninde sonunda tıbbi cihaz ve ilaç sektörünün tekeline girer!
az zamanda çok hasta bak!
ama kanunen o 2 dakikada atladığın her şeyden hukuk karşısında sorumlususun!
maaşın somali tazminatlar amerika!
çözüm?
Sevk sistemi ve verimli bir şekilde işleyen 1.basamak (koruyucu hekimlik) sağlık hizmetleri!
hastalar tarafından 2. ve 3. basamak hastanelere randevu alınamayacak! 1. basamakta randevu oluşturulacak.
Performans sistemi kaldırılmalı ve sözleşmeli hekimlik sistemine geçilmeli.
1. basamakta çalışan hekimlere ciddi bir ücret verilmeli!
en düşük hekim geliri 20 bin altına inmemeli!
Kamu sağlık hizmetleri son 10 yılda yaşanan ekonomik dalgalanmalar nedeniyle özel sektörle yarışamaz hale geldi.
Hekimler istifa ediyorlar, pandemi yükü kamu üzerinde ağırlıklı devam ediyor edecekte!
Kamuda hekimlere özelle yarışacak ücretler verilmeli.

People
9
3) uzman dr (radyoloji)
03.11.2021 15:34:22
muhibbi isimli kişinin yazdıklarını anlayan tercüme edebilir mi? sanki bir tek kendisini yoğun sanıp münferit sorunlarını genelleyip kinini kusmuş radyologlara. Tavsiyem böyle devam edin bakalım ne geçecek elinize..
People
12
4) Murat (Doktor)
03.11.2021 14:51:51
Bu durumun iki önemli sebebi var.17 yıllık hekim olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki bir hastanın anamnezi, muayenesi, tetkiklerinin istenmesi ve değerlendirilmesi, reçete yazılıp önerilerde bulunulması için asgari 15 dak gerekir. Bugün bu süre çoğu yerde 5 dak ya hatta altına düşmüş durumda. Bu şartlarda hasta hekim ilişkisi zaten kurulamaz. Ancak şu tahlilleri, şu filmleri yaptır gel şeklinde yürütülebilir işler malesef. İkincisi artık heryerde gördüğümüz başağrısıyla gitti normal dediler tümör çıktı, davacıyız dediler.. türünden haberler. Ayda onbeş bin kazanan hekimden 2 milyon istenen tazminat davalarına sebep olan, başımızın üstünde Demoklesin kılıcı gibi sallanan malpraktis yasaları. Aman tanı atlamayayım da başıma bir felaket gelmesin korkusunu ortadan kaldıracak şekilde bu yasalar düzenlenmeden, klinisyene hasta hekim ilişkisini kurmasına izin veren makul sayıda hasta bakma şansı verilmeden bu mesele düzelmez.
People
9
5) Radyolog (Hekim)
03.11.2021 14:39:05
Sn Ayşe hekim ismindeki yorumcu; TUS da yeterince puan alıp radyoloji kazanamadınız mı?
Bu radyoloji düşmanlığının sebebi ne olsa acaba ? ..X ışının kaç etkisi var bunu biliyor musunuz?
Muhtemelen bilmiyorsunuz bilseydiniz bu yorumları yazmazdınız. Lütfen bilmediğiniz konularla ilgili yorum yazmayın.
People
2
6) burak onur (dr)
03.11.2021 13:54:19
evet akut app? çıkarsa muayenesi normal olsa bile ediyoruz. etmemek benim gözümde ihmaldir. suçtur.
People
13
7) SİSTEM İÇİNDE RADYOLOJİ UZMANI (Radyoloji uzmanı)
03.11.2021 11:51:11
Türkiye'de Sağlık Bakanlığının tomografi için 59 TL, manyetik rezonans içen 71,5 TL. değer biçtiği doğrudur. Ancak devlet hastaneleri, özel hastaneler, bazen üniversite hastaneleri kendileri radyoloji ünitelerini kurmayıp, dışarıdan hizmet satın alımı firmalarına bu işi havale etmektedirler. Dışarıdan hizmet alımı firmaları hastanelerin içerisine girebilmek için kendi aralarında rekabet ederler. Hastaneler en düşük ücreti veren hizmet alımı firmalarına bu işi teslim ederler. Burada dikkat edilmesi gereken konu hastaneler için esas kıstas en düşük ücret teklifidir. Bu aşamada hizmet kalitesi, deneyim vs. göz önüne alınmaz. Zaten hizmet alımı firmalarının tıpla, radyoloji ile bir ilgileri yoktur. Çoğu müteahhitlik vs. firmalarıdır. En düşük ücret teklif edene bu iş teslim edilir. Örnek olarak bu hizmet satın alımı firması Tomografi için 25 TL, MR için 30 TL en düşük fiyat verip hastane içine girmiş olsun. Çekilen bu tetkikler için hastane devletten bu en düşük fiyatları değil, Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu tomografi için 59 TL, manyetik rezonans içen 71,5 TL asıl ücreti tahsil ettikten sonra hizmet satın alımı firmasına Tomografi için 25 TL, MR için 30 TL ücreti öder aradaki farkı kendi kasasına alır. İşin püf noktası, can alıcı yeri burasıdır. Bu konumda hastane ne kadar çok tetkik isterse, suya sabuna dokunmadan o kadar çok para kazanacaktır. Esas olan çok tetkik istemektir. Çok tetkik istenmesinin sağlık bakanlığının fiyatları düşürmesi ile ilişkisi sanıldığı gibi değildir, dolaylıdır. Hastanenin bu sistem sayesinde aradaki farkı alarak kazanç sağlamasıdır. Bu sistem çok tetkik istemeyi destekler. Ne kadar çok istek, hastaneye o kadar çok kazanç anlamına gelir. İncelemenin kalitesi falan düşünülmez.Ben hiç tekrar edilen tetkik görmedim.Raporlar teleradyoloji denen bir icat sayesinde hasta hakkında yeterli klinik bilgisi olmayan, hatta hastaneyi veya şehri bile hiç görmemiş, kilometrelerce uzakta yaşayan radyoloji uzmanları tarafından tanesi 2-3 TL'ye rapor edilir. Sistem böyle yürür gider. Benim radyolog meslektaşlarım, hocalarım,derneğim ve hatta tabipler odam da bu işleyişe, radyolojinin içine düştüğü konuma öyle bakar, gıkı bile çıkmaz.BU KOŞULLARDA İSTEK SAYISININ ARTMASINA HİÇ ŞAŞMAMAK, ŞAŞIRANA ŞAŞMAK GEREK. TRD HASTA RADYOLOJİ UZMANI İLİŞKİSİNİN TAMAMEN HASTANEYE GİRDİ SAĞLAYAN İLİŞKİYE DÖNDÜĞÜNÜ, RADYOLOJİ UZMANLARININ BU AMAÇ DOĞRULTUSUNDA KULLANILDIĞINI, BUNA BAŞHEKİMLERİN ONAY VERDİĞİNİ VE DESTEKLEDİĞİNİ HALEN GÖREMİYORLAR MI??
People
19
8) RACAİ (DR)
03.11.2021 11:46:35
Bir meslek grubu sıkıntılarını dile getiriyor. Diğer meslektasları kin kusuyor. Nasıl bir kuyunun içindeyiz.
People
10
9) Arap Sabunu (Dr)
03.11.2021 11:22:05
Bir cerrah olarak muayene çok mühim, radyologlar haklı demek istiyorum. 10 yıl önce,çok değil yani, radyologsuz anestezistsiz apendektomi, kolesistektomi,peptik ülser perforasyonu, herni ,akut batin, ,delici kesici alet yaralanması vs yapıyordum. Ülkenin geldiği durun vahim. Cerrahlar ,cahil cuhela akbaba gibi kötü niyetli yurttaşların ve daha kötü niyetki aşağılık kompleksli mahkemelerin önüne atılmış durumda. 5 dakikada muayene de olmaz, hikaye de alınmaz. Radyologlar haklı ama cerrahlarin da böyle engelleri var. Gerci özelde çalışıp vakti olan cerrah da artık muayene etmeye çok vakit ayirmiyor gibi. Radyolog arkadaşın inguinal herninin direkt indirekt ayrımını elle nasıl yaptığımı sormasi ile konuya bakış açım değişti Radyologlara
klinik bilgi vermek durumundayız arkadaslar. Karşılıklı görüşebilmek, ufak tefek demeden ayrıntı vermek çok mühim, katkısı çok oluyur. Çok boyutlu bir sorun bu,kişisel /sistemsel çok boyutlu bir sorun.
People
1
10) muhibbi (op dr)
03.11.2021 06:36:24
TSK yönergesi, güncel mevzuat ve mahkemeler dahil üstyazılar ile müracaatlar uyarınca

Tıbbi, adli ve idari yönden istenen

Röntgen film raporunu bile yazmaktan kaçınan, sekreterya ve sair personelini ayarlayıp tarafımıza def'atle utanmadan sıkılmadan rapor yazmayıp vatandaşları tarafımıza geri yönlendiren, çok uzun süreler sonrasına raporu yazan ve tıbbi idari ve adli işlemleri oldukça hantallaştıran,

En basit AP ve Lateral grafi yi bile AP oid - Lateral oid çeken röntgen teknikerini, bir elbileği tomosu için [eli abdomen üstüne koyup tomo çeken (!)] aynı anda alt toraks üst abdomeni de görüntüleme alanına alan, radyodiagnostik programının desteklediği çeşitli rekonstrüktif işlemlerle bile patolojiyi seçemeyip sonuçta teşhis koyamayıp CT tekrarı yaptırdığımız, ancak bu sefer de 3 düzlemde de acayip konumlandırılma ve sonuçta uygunsuz pozisyonla çekim sonrası nihayetinde MR istemek zorunda kaldığımız hasta için CT teknikerini, MR da sekansları uygunsuz açıda ve eksik çeken (T1AG yok T2AG var gibi zibilyon misal var) MR teknikerini periyodik eğitime sokmayıp eğitmeyen ve klinisyenle hastayı karşı karşıya getiren (daha sayayım mı bilemedim)
Radyoloji sorumlu hekimleri, radyoloji kliniği hekimleri, dernek üyeleri

Hiç iğneyi kendinize batırdınız mı???

Ne zaman batırmayı düşünüyorsunuz ??????????

Ne zaman klinisyenle koopere olmaya niyetlisiniz?!?!?!?!?!?!?!?!?

Hatta mümkünse hiç yapmayın bunları
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)