Türkiye'yi sarsacak utanç listesi...Hastane polise bildirmedi!
İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 5 aylık süreçte gelen, yaşları 18’in altında 39’u Suriyeli 115 çocuğun hamile olduğu saptandı. Çocuklara ilişkin hazırlanan listeye göre 38 çocuk 15 yaşından küçük. Hastanede görevli bir personel, çocuklarla ilgili kayıtların polise bildirilmediğini saptayınca önce tutanak hazırladı sonra durumu savcılığa bildirdi.
Türkiye'yi sarsacak utanç listesi...Hastane polise bildirmedi!
17 Ocak 2018 - Hürriyet

Hastanenin üst düzey bir yetkilisi, hurriyet.com.tr’nin sorusu üzerine, konu ile ilgili bir ihmal olmadığı bilgisini aldığını, ancak raporu görmediğini söyledi. Durumu ihbar eden görevli hakkında inceleme başlatıldı ve görev yeri değiştirildi. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeye göre, hamile oldukları anlaşılan 18 yaşından küçük tüm çocuklara ilişkin bilgilerin Emniyet'e bildirilmesi gerekiyor.

2012 yılından beri hastanede görev yapan Ş.İ.N. (33), geriye dönük yaptığı incelemede 1 Temmuz 2001 doğumlu bir çocuğun hamile olduğuna ilişkin kayıtlara hastane sisteminde ve sosyal hizmet biriminde tutulmadığını fark etti.Türkiyeyi sarsacak utanç listesi

18 yaş altındaki hamile çocuklara ilişkin bilgilerin adli birimlere ulaştırılmasının zorunlu olduğuna işaret eden Ş.İ.N., hastanede psikolog olarak çalışan I.Ö. ile birlikte durumu tutanak altına aldı. İkilinin imzaladığı tutanaktan sonra Ş.İ.N. geriye dönük inceleme yaptı.

5 AY İÇİNDE 115 HAMİLE ÇOCUK

Hastaneye 1 Ocak 2017- 9 Mayıs 2017 tarihleri arasında gelen 115 çocuğa ilişkin kayıtlar tek-tek incelendi. Kayıtlara göre, hamile oldukları tespit edilen 115 çocuktan 77’sinin 15 yaşın üstünde, 38 çocuğun ise 15 yaşından önce hamile kaldıkları anlaşıldı. 15 yaşın altındaki hamileliklerde rıza aranmaksızın çocuğun cinsel istismarı kapsamında olduğu belirtilen 12 Haziran 2017 tarihli tutanak Sosyal Hizmet Uzmanı Ş.İ.N.ve Psikolog I.Ö. tarafından imza altına alındı.

CUMHURİYET SAVCILIĞINA BİLDİRDİ

Tutanakta, yasal sorumluluğun bildirimi yapmayan Sosyal Hizmet Uzmanı N.D.’ye ait olduğu öne sürüldü. Durum hastane yönetimine bildirildi. Ancak, yapılan bildirime rağmen işlem yapılmaması nedeniyle Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbarda bulunuldu. Ş.İ.N.’nin savcılığa yaptığı başvuruda şüphelilerin “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçunu işledikleri öne sürüldü. Anılan suç 1 yıl hapis cezasını gerektiriyor. Çocuğun 15 yaşından küçük olması halinde verilecek ceza yarı oranında artırılıyor.

VALİLİK SORUŞTURMA İZNİ VERMEDİ

Savcılığın talebi ile sorumlu görülen başhekim yardımcısı Dr. A. A. ve Sosyal Hizmet Uzmanı N.D. için soruşturma izni verilmesi istendi. İstanbul Valiliği, 4 Aralık 2017 tarihli yazısıyla iki görevli hakkında soruşturma izni verilmediğine karar verdi. Valilik yazısında, kayıtlara göre adli görevin ihmal edilmediği, görevliler hakkında görevi kötüye kullanma suçunun oluşmadığı kaydedildi.

İHMALİ SAVCILAR ARAŞTIRIR

Valiliğin kararının iptali için İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz başvurusu yapıldı. Avukat Erkan Akça’nın imzasını taşıyan 2 Ocak tarihli başvuruda, çocuk istismarına yönelik vakaların mutlaka adli makamlara bildirilmesinin zorunlu olduğu kaydedildi. Başvuruda “Bu ihmalin varlığını araştırması gereken kurum cumhuriyet başsavcılıkları iken, valilik makamınca soruşturma izni verilmemesi hukuka aykırılık teşkil emekte. Asıl sorumluların araştırılmasına engel teşkil etmektedir” denildi.

2003 DOĞUMLU ÇOCUK BİLE VAR

115 hamile çocuğa ilişkin kayıt listesine göre 2003 doğumlu iki çocuk da listede bulunuyor. Listede yer alan çocuklardan 11’inin 2002 doğumlu oldukları anlaşıldı. Listede, doğum tarihinden hastaneye geliş tarihine dek bir dizi bilginin yer aldığı listede yer alan çocuklardan 39’u ise, Suriye’deki savaş nedeniyle Türkiye’ye göç eden ailelerin çocukları.

GÖREV YERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Olaya ilişkin önce tutanak tutan daha sonra konuyu savcılığa bildiren Ş.İ.N. hakkında inceleme başlatıldı. Ş.İ.N. inceleme görevlisi Dr. M.A.’ya geçen 26 Aralık’ta verdiği ifadede, 18 yaş altındaki hamile çocuklara ait kayıtların birim dışında çalışan hiç kimse ile paylaşılmadığı kaydetti. Hakkında inceleme yapılan Ş.İ.N.’nin görev yeri iki kez değiştirildi.

İHMAL YOK BİLGİSİNİ ALDIM

Hastanenin üst düzey bir yetkilisi, soruşturma sonunda, ‘ihmal’ iddiasının olmadığına ilişkin rapor çıktığını söyledi. Raporun kendisine sunulmadığını ancak sözlü olarak bilgi aldığını aktaran yetkili, “İhbarın yalan olduğu konusunda belgeler de var kanıtlar da var. İdari soruşturmayı yapan bey de gördü bunlar (bildirimler) yapılmış. Raporun sonucu bize intikal etmedi o raporu ben bile görmedim yani. Raporu bize bakanlık gönderir” şeklinde konuştu.

BAKANLIK: DERHAL BİLDİRİN

Sağlık Bakanlığı’nın 2012’de tüm illere gönderilen “Kadına Yönelik Şiddet, Adolesan Gebeliği ve Doğum Vakaları” konulu yazısında şu ifadeler yer alıyor: “Adolesan gebeliği (çocuk gebeliği), doğum vakaları ve çocuk ihmali, istismarı vakaların tamamının olayın geçtiği yerde bulunan İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro Amirliği’ne bildirilmesi, çocuğun örselenmesini önlemek amacıyla adli sürecin sağlık kuruluşunda bulunduğu zaman zarfı içinde izlenmesi…”

BİLDİRİLMEMESİ AĞIR BİR SUÇ

İstanbul Barosu’na üye avukat Tuba Torun yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:
“Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2017 yılında 387 çocuk istismara uğradı. Bu rakam, acı vakaların yalnızca haberleşen kısmı…Kayıt dışı olan kısmın bu sayının katbekatı olduğunu biliyoruz. Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde olduğu iddia edilen olay da tam olarak bunun kanıtıdır.

Yalnızca bir hastanede 115 çocuğun gebeliği hukuka aykırı ve suç teşkil eder şekilde gizli tutulmuş ve gerekli mercilere bildirilmemişse, diğer hastanelerle birlikte düşünüldüğünde ülkedeki çocuk hak ihlallerinin dehşet verici bir boyuta ulaşmış olduğu şüphesizdir. Çocuk gebeliğinin bir yasal zorunluluk olarak ilgili kurumlara bildirilmemesi, açıkça çocuk istismarının üzerini örtmek ve suça ortak olmak anlamına gelir. Sorumluların en ağır şekilde cezalandırılması gerekirken, suçu bildiren kişi hakkında inceleme başlatılması ve görev yerinin değiştirilmesi dikkat çekici. Bu kadar ağır bir sorunun varlığı karşısında hem hukuki düzenlemeler hem de sosyal politikaların çok daha hassas olması gerekir. Ancak çeşitli şekillerde konunun üzerinin kapatıldığını görüyoruz.” 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Adnan Öbek (Uz.Dr.)
19.01.2018 20:38:17
"emeklidoktor " rümuzlu arkadaşım, yürürlükte olan ,yani alışılmış olan uygulamalar tamamen keyfi ve hep sağlık personeline yüklenen angaryalardır. Doktor, savcıya bildirmek zorunda değildir. Dr. sağlık hizmeti verir. İletişim memuru değildir.. Yaptığı işlemi kaydeder, ilgili memur da kanunsuzluk varsa polise veya adli makamlara tebligatı yapar.Sağlık personeli her işe, her angaryaya bakamaz. Dr. işini bırakıp bildirimle mi uğraşacak? Müdüriyetin yürütmesi gereken işleri sağlık personeline yaptırmak yanlıştır.Doğumu gerçekleşen kişilerin yaşı zaten kayıtta alınıyor. Otomatikman Müdüriyet tarafından polise veya savcılığa bildirim yapılmalıdır.
People
0
2) emeklidoktor (doktor)
19.01.2018 10:52:13
Sayın Adnan Öbek 18 yaş altı bir genç kızın ilişkiye girdiğini öğrenen bir kadın doğumcu eğer savcıya bildirmezse suçu ihbar etmediğinden görevi ihmalle yargılanır.Doğum işi de aynı ,siz 18 yaş altı değil ilişkiyi hamileliği biliyorsunuz maalesef doktor sorumludur.Tabi diğer idari personelde okka altına gider.Hepsi görevi ihmalle yargılanır.Maalesef doktor arkadaşlar yırtamaz.Ben 18 yaş altı genç kız muayene ettiğimde kız değilse hastayı uyarıp vajınal muayene notu düşmezdim kız olmadığını bilmiyor gibi resmi işlem yapardım.Maalesef mevzuat böyle.Mesela yolda acil vaka çıktı sizin doktor olduğunuz bilinirse ve müdahale etmezseniz , hasta ölürse az ilerde ambulans vardı onlar da gördü gelmediler benim işim değil ki diyemezsiniz.Saygılar.
People
2
3) Adnan Öbek (Uz.dr.)
18.01.2018 20:11:29
Sağlık personeli doğumu yaptırmış ve ameliyat raporunu yazmıştır. Hastaneye müracaat edenin yaşı , adı, vs. kayda alınıyor. Doğum operasyonu sağlık personelinin görevidir.Çocuk gayri meşru da olsa karında bırakılmamış doğurtulmuş, gereken yapılmış... İdari işler ise Müdüriyete aitdir. Adli Makamlara ihbarı yapması gereken, adli makamlara bildirmesi gereken Sekreterya hizmetleri birimi de Müdüre bağlıdır. İhmal söz konusuysa , idari personele hesap sorulmalıdır. Herkes kendi görev alanından sorumludur.
People
3
4) Mustafa D. (Acil Tıp Uzmanı)
18.01.2018 01:58:34
2012-17 yılı arasındaki 5 yıllık dönemde, BEYAZ KOD'a toplam 46 bin 361 başvuru yapıldı, "Bunlardan 12 bin 489'unun fiziksel, 31 bin 513'ünün sözeldir. Başvuranlardan 27 bin 332'si hekim, 1929'u hekim dışı sağlık çalışanıdır." Sağlıkta ŞİDDET Bir İŞ KAZASIDIR. Sağlık Bakanlığı'nın 87307621-402.02 İş Sağlığı ve Güvenliği İş Prosedürü ve Formları Hk. yazısında EK1 Kaza/Olay bildiriminden anlaşılacağı üzere FİZİKSEL veya SÖZEL herhangi bir ŞİDDET vakası bir İŞ KAZASIDIR ve bildirime TABİDİR. Sağlık Bakanlığı gerekli İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ tedbirlerini almadığı gibi SGK bildirimlerini de yapmamaktadır. Sağlık Bakanlığı İŞVEREN KİMLİĞİNİ saklayarak oluşan İŞ KAZASI ve MESLEK HASTALIĞI yaptırımlarından KENDİNİ KURTARMAYA çalışmaktadır. Yapılan çalışmalarda kurumda TÜKENMİŞLİK SENDROMU oranı %48'e yükselmiş olup bu durumun da meslek hastalığı bildirimi yapılmamaktadır. İşin özeti Sağlık Bakanlığı 4 hemşirenin yapması gereken İŞİ 1 hemşireye" kontrolsüzce ve ekonomik baskıyla (PERFORMANS)" yaptırtmaya çalışmaktadır. Kurum kültürü yozlaşırken (defansif tıp) çalışanlar tüketilmiştir. Tespiti ise KASITLI BİÇİMDE engellenmiştir.
People
6
5) Ayse (Doktor)
17.01.2018 21:58:43
Aferiim birseyi aciga çıkarının gorev yerini degistirin hatta gorevden alın. Bu mu afalet? Medimagazin olmasa duymayacaktik bile. Bu yeri degistirilen personele helal olsun. Bunun yerini degistirenlerede yaziklar olsun
People
25
6) Abdullah (Hekim)
17.01.2018 13:46:30
Şimdilerde ihmali olanı değil, ihbar edeni suçlamak moda oldu.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori