TUS'ta baraj puanı kaldırılmalı mı? TJOD Başkanı yanıtladı
Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Ateş Karateke Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda 45 baraj puanı kaldırılmalı mı sorusuna yanıt verdi. Prof. Dr. Karateke ayrıca, kadın hastalıkları ve doğum puanlarında yaşanan düşüş hakkında konuştu.
TUS'ta baraj puanı kaldırılmalı mı? TJOD Başkanı yanıtladı

Prof. Dr. Ateş Karateke

07 Aralık 2021 15:24 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN - Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Ateş Karateke, 1-5 Aralık tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 18. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde kadın hastalıkları ve doğum branşına ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Karateke, kendisine yöneltilen “Kadın hastalıkları ve doğum puanlarında düşüş yaşandı ve kadın doğum tercih edilmeyen bir branş haline geldi. Bu doğrultuda Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda 45 baraj puanı kaldırılmalı mı, böyle bir değişiklik konuda ne dersiniz?” sorusuna yanıt verdi.

Prof. Dr. Karateke “Kadın hastalıkları ve doğum bana göre bir ülkenin en stratejik branşlarından birisidir. Buradaki hekim kalitesinin çok okuyan ve çok emek veren bir gruptan seçilmesi gerekmektedir." dedi.

"Anne karnındaki süreç ne kadar iyi yönetilirse nesil o kadar sağlıklı olur"

Kadın hastalıkları ve doğum branşının anneye ve anne karnındaki bebeğe bakması nedeniyle neslin devamında önemi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karateke, “Bu ülkede bir yılda 1,5 milyona yakın kişi gebe kalıyor. 1 milyon 400 bini bunların doğumla sonuçlanıyor. Yani her sene nüfusa büyük bir katılım oluyor. Bu nüfus ne kadar sağlıklı olursa ve anne karnındaki süreç ne kadar iyi yönetilirse emin olun bu ülkenin 10-15 sene sonraki geleceği de o kadar iyi olacak ve daha sağlıklı bir nesil devam edecek.”

"Baraj puanının kaldırılmasını yanlış buluyorum"

Hekimliğin bire bir insanın kendi yetenekleri, becerisi ve okumasıyla oluşan bir iş olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karateke, hekimlikte kendini sürekli geliştirmenin önemine şu sözlerle vurgu yaptı:

“Evet bir sistem içindeyseniz daha çabuk gelişiyorsunuz ama sistem içinde olmasanız bile bir takım kendinize ait iyi özellikler varsa zaman içinde çok iyi bir hekim olabiliyorsunuz. Onun için ben insan kalitesine çok inanıyorum. Tıpta hiçbir şekilde kitap okumamış takip etmemiş insanlar çok çabuk eskiyor. Bizim zamanımızda bir uzman olduktan sonra eskimenizin süresi 15 yılsa şimdi eskimenizin süresi 2 yıl. 2 yıl önce uzman olmuş bir arkadaş okumaz ise bilgilerinde çok önemli eksiklikler ve yanlışlıklar oluyor. Onun için okumayı seven, çalışan, çalıştığını düzgün anlayan ve ifade edebilen bir zümre olmasını tercih ederim."

"Liyakat ve emek ön planda olmalı"

"Hekimlikteki liyakatı ve emeği ön planda tutmalıyız. Türkiye’de yetişen uzmanlarda bu mantalite ile bir seçim olursa dünya pazarlarında, ülkemizin hastanelerinde ve özel hastanelerinde bu hekim arkadaşların hiçbiri seçilmeyecektir. Bu nedenle yanlış olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Uzman doktor (Kadın doğum )
09.12.2021 19:32:08
Şu an gerçekten tek sorun baraj mı? Hekim meslektaşlarım için isteseler zaten 45 alırlar. Siz önce açılan malpraktis davalarına göre maaşımızı revize edin ondan sonra konuşuruz ✌️ bu şartlarda baraj puanı kaldırıp kendinize yeni köle mi arıyorsunuz. Çalışma şartları iyileştirilsin mobing kalksın maaşımıza zam olağan komplikasyonlara dava açılmasın. İnsanlar bu yüzden kadın doğum yazmıyor yoksa puan çekemedikleri için değil . Bırakın kadrolar boş kalsın doktorsuz kalsınlar doğum yaptıracak doktor bulamasınlar belki düşünürler neden diye hocalar da dahil buna . Şimdi her kadroyu doldurursan hoca der mi ben asistanlara mobing yaptım şimdi kimse gelmiyor der mi? Vatandaş der mi ben cahillik ettim şimdi doktor bulamıyorum kadro boş der mi? Siz doldurun hatta sınavı da kaldırın ve hatta geçenlerde burada hemşire Nilay hanım vardı doktor olmak isteyen onu da davet edin oh mis
People
4
2) dr Abdullah (doktor)
09.12.2021 17:54:00
Çoğu ülkede Uzmanlıkta baraj diye bir şey yok.Hatta sınav yok.Doktor olmuş herkes Uzman olmalı ve bukapasiteye sahiptir.Sınav sadece hafızası kuvvetli olanı kazandıran bir işlemdir.
People
7
3) Dr (Dr)
09.12.2021 03:25:53
Tıp kazanmış ve bitirmiş sonuçta, tus zekayı, klinik beceriyi ve el becerisini ölçmüyor. İstikrarlı, motivasyonu yüksek, ezberi iyi olan yüksek puan alıyor. Tusta derece yapanı değil, el becerisi ve klinik yaklaşımı iyi cerrahi tercih ederim. Cerrahilere el becerisi sınavı eklemek daha mantıklı.
People
8
4) Gs gs (Tabip)
08.12.2021 20:18:11
Kadın Doğumun tus barajiyla bir ilgisi yok, tercih edilmemesinin başka nedenleri var. Bir ülkenin ciddi anlamda kadın Doğum uzmanlarına ihtiyaç vardır. Boş kalan bölümlerin tercih edilmesi için tus barajı kalkmalı. Tusa çalışmamış barajı geçmemiş bir hekimin kötü hekim olduğu beceriksiz olduğu söylenemez. Hekim olmuşsa zekidir ve çalışkandır. Kaldırın barajı, dershanelere para vermeyelim.
People
9
5) Mr.Cogh (Baalı)
08.12.2021 13:41:00
45 ile girenden el becerisi beklemek saçma olmuş...

45 likler kendini ve arkadaşını övmeye başlamış...

gelin bakalım sizde gelin , millet görsün çemişgezek nikah dairesinin istediği evraklar neymiş...
People
7
6) Mr.Cogh (Baalı)
08.12.2021 13:35:50
kadın doğum bitmiştir...dikiş tutmaz...

gebelikte para vemek = cin görme şeklinde bir algı var...

insanlar asla ama asla; bak gerçekten asla gebelikte para harcamak istemiyorlar; harcamamak için akla hayale gelmeyecek her şeyi yapıyorlar. evde ıkınıp doğurmaya razılar, yeter ki para vermeyeyim...

bunlar böyle olunca kadın doğum iflas etti...

cimer-bimer tacizi...
koy gönder sarı zarfı...
şikayet şikayet....
zaten parası hiç yok....

e buna karaciğer - dalak - limbik sistem dayanmaz...

acil hekimleri yapsın gari...
People
11
7) mete (Dr)
08.12.2021 11:34:29
Konu puan meselesi değil sorun daha büyük kadın doğuma girmiş asistanların çoğu doğru dürüst cerrahi eğitim alamıyor, histerektomi yapamayan uzman dolu, özel üniversitedeki asistan hastaya dokunamıyor, gebe takibi yapamıyor. Bunların sonucu adli olarak geri dönüyor, buda etrafta biliniypr ve yeni mezunlar tercih etmiyor. Cerrahi branşlarda bu sıkıntılar genel olarak var ama bunları aşmakta kimsenin umurunda değil hocaların eğitim umrunda bile değil lafa geldimi hepimiz kardeşiz
People
4
8) drali (uzman hekim)
07.12.2021 23:32:43
Atatürkün kurduğu bir cüumhuriyette vatanımızı terk edip almanyaya hizmet vermenin mantıklı bir açıklaması olamaz. Elbet orada eğitim aldıktan sonra ülkesine dönerek hizmet verebilir. Ben de zamanında Kings collage da uzmanlık ihtisasımı aldıktan ve orada 1 yıl çalıştıktan sonra ülkeme hizmet etmeye geldim.

Tus puanlarının düşürülmesi de mantıklı bulmuyorum. Zaten össde en kötü girenin puanı 7-8binlerde. O öğrencilerin 45 puanı geçip geçmeme ile ilgili bir sorun yaşamayacaklarını düşünüyorum
People
20
9) Dr (Dr)
07.12.2021 23:13:25
Olayın puanla barajla ilgisi yok . Adını doğru yazabilen bile nerede ise kadın doğum ihtisasını kazanabilir . Branşın terk edilmesi davalar . Agır iş yükü az para yuksek emek cok dayak . Devletin eziyeti milletin eziyeti . Sonucu bu işi bu koşulda yapmak enayilik olur. Ayrıca her akademik pozisyonu. i parti ve cemaat mensuplarını hoca yaparak siyasi işgal ettiniz adamlar işi bilmiyor ki asistan eğitsin. Bileni paket ettiniz ayrıldı. Buna sebep olan çanak tutan yöneticiler ve halk iyi yetişmiş kadın doğumcu bulamayacak . 5 yıl sürmez ölümler patlayacak
People
16
10) hasan (dr)
07.12.2021 16:06:01
Bence TUS'ta puanlar kadrolar tam doluncaya kadar düşürülmelidir. Puanı düşük olup ta el becerisi iyi olan ve cerrahide başarılı olan birçok hekimi tanıyorum. Kadroların boş kalmasının bir anlamı yok. Ülkemizde hekime karşı şiddet ve muayenehane yasağı ve zorunlu hizmet maalesef sıkıntıya yol açmıştır. Artık, Almanca öğreneceğiz.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)