Üniversite hastanelerine 'ilave ücret'
Üniversite hastanelerindeki ayakta tedavi ve ameliyatlara muayene katkı payının dışında bir de ‘ilave ücret' getirildi. Pek çok ameliyattan asgari ücretin iki katı ‘girişimsel işlem' ücreti alınabilecek.
Üniversite hastanelerine 'ilave ücret'
24 Ağustos 2013 - MİLLİYET MİTHAT YURDAKUL

 Üniversite hastanelerine, özel hastanelerde olduğu gibi “ilave ücret” geldi. Düzenleme ile daha önce üniversitelerde ödenen muayene katkı payının dışında bir de “ilave ücret” getiriliyor.


Üniversite hastanesinde, öğretim üyesine ayakta poliklinik muayenesi olmak isteyen vatandaş cebinden yaklaşık 51 TL ödeme yapacak. Mevzuatta yapılan değişiklikle, üniversite hastanelerinde icra edilen pek çok ameliyattan da asgari ücretin iki katı kadar, “girişimsel işlem” ücreti alınabilecek. Böylece, hükümetin sorun olarak gösterdiği “bıçak parası” uygulaması kurumsal bir nitelik kazanmış olacak.

Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) 1 Ağustos’taki değişiklikte, “İlave ücret alınması uygulamasında, yükseköğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında (vakıf üniversiteleri hariç) öğretim üyeleri tarafından mesai saatleri dışında bizzat verilen sağlık hizmetleri için poliklinik muayenelerinde bir katını, diğer hizmetlerde yüzde 50’sini geçmemek üzere, kuruma fatura edilebilen tutarlar esas alınarak kişilerden ilave ücret alınabilir. Ancak alınacak ilave ücret bir defada asgari ücretin iki katını geçemez” hükmüne yer verildi.

Asgari ücretin 2 katı
Yapılan düzenleme ile üniversitelerde muayeneye özel hastane gibi “ilave ücret” yolu açıldı. Üniversite hastanesinde, öğretim üyesine ayakta poliklinik muayenesi olmak isteyen vatandaş cebinden yaklaşık 51 TL ödeme yapacak. Poliklinik muayene ücreti için ödenen bu ilave ücretin ise sadece yaklaşık 21 TL’si öğretim üyesine gidecek. Geri kalanı ise üniversitelere kaynak olarak aktarılacak.

Üniversite hastanelerinde yapılan, “girişimsel işlemlerde” de vatandaşların cebinden ilave ücret çıkacak. Ameliyat gibi işlemleri içine alan, “girişimsel işlemler” tarifesi ile sosyal güvenlik kurumuna fatura edilen paket fiyatın yüzde 50’sini geçmeyen bir miktar, yani bir defada asgari ücretin iki katı (brüt yaklaşık 1806 TL ilave ücret) vatandaşın cebinde çıkacak.

Bazı amelİyatlar muaf tutulacak
Düzenleme ile tıptaki tepki çeken uygulamalardan “bıçak parası” resmi tarifeye bağlanırken, bazı önemli ameliyatlar bu uygulamadan muaf tutulacak. Organ nakillerinde, kardiovasküler cerrahi işlemlerinde ve acil işlemlerde ilave ücret alınmayacak.

Düzenlemeler ile üniversite yönetimlerinin ilave ücret almasına olanak sağlanırken, yürürlükteki “döner sermaye işletmesinden verilen hizmetler dolayısıyla öğretim elemanları adına her ne nam altında olursa olsun ayrıca ücret talep edilemez” düzenlemesi ile hocaların kendi adına para almasının ise önüne geçiliyor.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) mserdar (emekli)
25.01.2020 09:42:01
Ne çok seviyorsunuz Hipokratı,hemen bu insanlar nasıl hipokrat yemini etmiş,hipokrat Üniversite hastanelerinde fark alınmasın mı demiş,sağlığın finansman sorunu ya tamamen devlet verir,ya da vatandaş verir ya da ikisi paylaşır,hangisinin olacağına da hükümet karar verir,her önüne gelende ikide bir de hipokrat yemini deyip durmasın,çünkü yeminle alakası yok.
People
1
2) Hasta Yakını (Mühendis)
24.01.2020 11:33:49
Yazılar olsun ki insanımız duyarlılığını yitirmiş, bugün tanıştığım biri kızının beyninde ceviz kadar büyük kisti aldırmak için üniversite hastahanesine gitmiş ve 5000 TL döner sermaye ye para verilmesi gerektiğini döylemişler, bir ilacı sadece 200 TL ve askari ücretle aile geçindiren bu arkadaşa SGK yardımda bulunmuyor, Üniversite özel hastahanesi para talep ediyor ve ödeyemediği için 5 ay ameliyatı ötelediler. yazık değilmi bizim insanımıza memurumuza işçimize bunların ailelerine ki "kinlerinde boğulsun" lafı söyleniyor, TÜRK hastası olarak ötekileştiriyor hemde benim memleketimde.. hele ki bunu bir doktor yazmış !!! Allah böyle doktorların eline düşürmesin inşallah, gözlerini para hırs bürümüş bu insanlar nasıl Hipokrat yemini etmişler acaba.. Allah büyük mutlaka soracaktır..
Tek gerçek olan şudur ki bu ameliyatların devlet tarafından desteklenmesi gerekiyor, para kazanmak için askari ücretle ev geçindiren insanların olmayan parasına gözdiken doktorların da biraz gönlünü yapmak lazım..
Allah kimseyi zalimin eline düşürmesin inşallah.
People
6
3) Krizantem (Dr)
02.10.2019 21:30:28
Çıkın sınırdan, gidin Kıbrıs’ta, Arnavutluk’ta, Makedonya’da, Gürcistan’da , sınıraen yakın yerlerde özel hastane kurun. Gemide hastane kurun, uluslararası sularda ameliyat yapın. İstanbul’dan vasıta kaldırın. Çekmeyin bu derdi. Türk hastanın özel ameliyat isteyenini Türkiye’de hiçbir yerde ameliyat etmeyin. At hırsızı adamlar para kazandı. Ama bir kirli büfe, bir bakkal kadar kazanamayan, bir kıytırık kasaba kuyumcusunun 50’de 1’i kazanmayan doktora kinlendi tüm halk. Kinlerinde boğulsun herkes.
People
4
4) Snm altın (Annelik )
01.10.2019 13:10:30
Sizleri Allah'a havale ediyorum benim çocuğum ameliyat olacak buradan soruyorum? doç. İn asgari ücretle geçinmeye çalışan, kirasını bile zar zor ödemeye çalışan, çocuklarının ihtiyaçlarını bile doğru düzgün karşılayamayan ailelerden aldığınız o bıçak parası adı altında değil dediğiniz ama aldığınız o ek ücretlere mi göz diktiniz bukadarmı muhtaç durumdasınız nasıl bir adaletsizlik dir bu düzeni ve bu düzene destek verenleri Allah a havale ediyorum mahşerde görüşürüz
People
33
5) HİKMET YEL (MEMUR)
27.04.2017 14:46:47
HERKES PARANIN PEŞİNDE PROF ALIYO BEN NİYE ALMIYORUM ASKERLER TERÖRİST BAŞINA MAAŞ ALSIN OZAMAN MAAŞ YETMİYOR BU AY ÇATIŞMAYA GİRMEYEYİM DİYEN ASKER POLİS VARMI PROFUN VE DOÇ. UN EVİNE HIRSIZ GİRİNCE POLİS ÇAĞIRMASIN ÖZEL KRUMA TUTSUNLAR OZAMAN KİMSE GARİBAN NOLCAK DEMİYOR OTOBÜS ŞÖFÖRÜ YOLCU TAŞIMASIN OZAMAN BUKADAR MAAŞA BUKADAR YOLCU STRESİ YETER DEYİP SABAH 10 DA KONTAK KAPATSIN NE ALA MEMLEKET AÇ GÖZLÜLER
People
4
6) aydin sinal (anestesie dinosauria)
26.08.2013 12:16:11
Bu düzenleme ile yapilabilecek en büyük hata yapilir,nedenmi?:Ek ödeme yalniz Üni. prof ve docent cerrahlar ila sinirli olursa diger devlet hastahanelerinde calisan sef ve sef muavinleri"bizim basimiz kelmi?" diyecekler."bizimde akademik titelimiz var bizde asistan yetistirip arastirma yapiyoruz". Sonra diger uzmanlar da kendilerininde bicak parasi almalarinin kanuni olmasa bile vicdani oldugunu söyleyip alacaklar.
ikinci sorun fakülte hastahanelerinde yasanacak:ameliyat yalniz cerrahin yaptigi bir is degil,radyolog,anestesi,labaratuar,patologi,yogun bakim,internist,yardimci personal ve...ve... hepsi bir ameliyatta rol alirlar.
Misal riziko bir hasta "ben ikidefa kalp krizi gecirdim,benim mide ameliyatimi cerrah prof.cebelebettin keserdiker hoca yapsin ücreti neyse öderim"derse bu riziko hastaya kosil yazan internist,anestesiyi yapan anestesist,labor,röntgen eli bosmu gidecek,o zaman konsilide asistan yazsin,narkozuda ilk sene asistani veya teknisyeni yapsin,röntgeni,patoloji preparatinida asistan degerlendirsin derlerse bunun hastaya nefaydasi olur,Yok eger Cerrah Keserdiker ameliyat yaparsa diger branj hocalarida rol alacak diye emir verirseniz,herkes herkesin kazancinda,eli digerinin girtlaginda olur.
CARE:Alman usulü,hasta Sef,Hoca tedavisi isterse hastadan belli bir ücret alinir,misal mide op.10 bin extra,hasta tek veya cift kisilik odada yatar,bakimi daha iyi yapilir, hastahane kendi ücretini düstükten sonra kalani esit dagitir;cerrah:1500.anestesi:1200.dahiliye 1000.pataloji,röntgen,labor asas ücretleri haricinde 500 lira .yogun bakim extra günlük......ne dersiniz?Böylece parasi olan özel sigortasi olan hastayi özel hastahanelerinin elinden alip devlet,fakülte hastahanelerine tekrar cekilir.
Amerikayi yeniden kesfetmek degil,bu isi yapan devletleri örnek almak lazim....haaaa parasi olmayan ,özel sigortasi olmayan vatandas ne yapar:kapitalist bir dünyada yasiyoruz ne kadar köfte o kadar ekmek,hic merak etmesinler pek cok basasistanlar ,sefleri profosörlerinden cok daha iyiler bunu 40 yillik bir anestesi tecrübesi söylüyor,1974 de hacettepede asistankende böyleydi.
Frankfurtan selamalar
People
5
7) KUBRA (uzdr)
25.08.2013 16:47:26
Kardiyovasküler cerrahların, acilcilerin, organ nakilcilerin ailesi yok mu. Para yerine hava ve su ile mi yaşıyorlar? Neden onların emeği çalınıyor? O zaman onların maaşları iyileştirilsin. Bu haksızlık değil mi? Hem zor iş yap hem de para kazanma.
People
2
8) Erol Aydin (Uzmn dr)
25.08.2013 16:07:48
Vergileri dusun geriye kalan net muayene ucreti 10-12 Tl , hepsi gunu kurtarma komedi uygulamalar:)
People
3
9) sk (uz.dr.)
25.08.2013 12:25:08
Hekim kazançlarının açıklanması doğru mu??
Hasta özel bilgilerinin saklanması,kamuoyu ile paylaılşmaması gibi toplumun diline düşürmemek ve mesleki saygınlığın korunması için hekimlerin(hatta tüm devlet memuru meslek gruplarının)ellerine geçen/geçebilen rakamların kamuoyu ile paylaşımın yasal bir düzenleme ile yasaklanmasının tek çözüm olacağını düşünüyorum.O zaman bırakın böyle asparagas haberleri,Recep Akdağ gibi hekim düşmanı milletvekillerinin bile ağzının ayarı olur.
People
2
10) tam güncü (hekim)
25.08.2013 11:28:23
adnan özaybar (em. öğr. üy.) hocamızı tebrik eder sessiz çoğunluğun sesi olduğu için kendisini kutlarım, bu konu ancak bu kadar kısa özetlenebilirdi ve bahsi geçen tüccar zihniyetlere ancak bu kadar açık ifade edilebilirdi. Ama korkarım ar damarı çatlamış arsız insanların utanma duyguları olmadığından bu sözleride kulak arkası edeceklerdir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)