“Binlerce eczane kapanma noktasında”
Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ersun Özkan, "Kar oranlarında iyileştirme yapılmadan olası mal fazlalarının kaldırılmasıyla birlikte binlerce eczacı, eczanesini kapatmak zorunda kalacaktır" dedi.
“Binlerce eczane kapanma noktasında”
15 Eylül 2014 -

Divan Başkanlığını Ecz. Alev Ersan’ın yaptığı Adana Eczacı Odası’nın 2013-2014 yılı Olağan Mali Genel Kurulu ADEO Ecz. Ali Ersan Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Türkiye Eczacılar Birliği Merkez Heyeti Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, Güney Ecza Kooperatifi Başkanı Tarkan Bir ile çok sayıda eczacının katıldığı Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, “Sağlık alanında uygulamaya konulan tasarruf tedbirleri tüm eczacıları ciddi ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya bırakmaktadır. Toplamda 15 bin 598 eczanenin 700 bin TL yıllık cironun altında kalmasının eczacıların her geçen gün fakirleştiğinin işaretidir. Açılan eczane sayısı artarken cirolar düşmektedir. Kar oranlarında iyileştirme yapılmadan olası mal fazlalarının kaldırılmasıyla birlikte binlerce eczacı eczanesini kapatmak zorunda kalacaktır. Eczacı mağduriyetinin ortadan kalkması için kamu kurum iskontolarının eczaneler üzerinden uygulanmasına son verilmelidir. Günübirlik reçete uygulamasından vazgeçilerek protokolün 3.7 maddesi gereği yapılan dağıtım kapsamının hepatit ve onkoloji reçetelerinin de alınarak genişletilmesi sağlanmalıdır. İkinci ve yardımcı eczacılık ile ilgili olarak eczacıların istihdamı yine eczacılar tarafından yapılmakta, özellikle yılda 1500 civarı eczacının mezun olduğu düşünülürse, bu yeni eczacıları yine eczacılarımız istihdam etmek zorunda kalacak. Ayrıca, eczanelerimizde geriye dönük ısı ve nem ölçülerinin kaydedilmesi ve bunun takibinin zorunlu olması, eczanelerimizin 24 saat klima çalıştırmalarına, elektrik kesintilerine karşı jeneratör bulundurmalarına neden olacak, bu da eczanelerimize yeni ekonomik külfetler getirecektir. Elektrik kesintilerinin 6-7 saatin üzerinde olduğu bölgelerde ise jeneratörlerin de işe yaramaması sonucu eczanelerde bulunan tüm ilaçların imhası söz konusu olabilecektir" diye konuştu.

"BİZ İLACIN PAHALILAŞMASINI HİÇ İSTEMİYORUZ"
Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Başkanı Erdoğan Çolak yaptığı konuşmada “Kamu otoritelerince sağlık harcamalarını azaltmak ve bütçe açıklarını kapatmak amacıyla ilk kez başvurulan ilaç fiyat düşüşleri ve kamu kuruluşlarındaki iskonto artışlarının yol açtığı zararların ciddi bir ciro kaybına yol açtığını söyledi. Sürekli değişen sağlık uygulama tebliğleri, referans fiyat, global bütçe uygulamalarının Türkiye’de eczacılık mesleğinin yeni bir evreye girmesine neden olduğunu ifade eden Çolak, "İlaç pazarının hızla büyümesine rağmen eczanelerin pazardan aldığı paydan bir değişme olmamıştır. 2004 yılında 4.5 milyar dolar ilaç pazarı bugün 16 milyar lira oldu ama o zamanlar 42 milyon kişiye hizmet verilirken bugün 77 milyona hizmet verilmektedir. O gün 70-80 TL olan ilaçlar bugün 3-4 liradır. STK’ler olarak Başbakan’la görüşme yaptık. Bu durumu Başbakan’a ilettim. ’Siz ilaçların pahalanmasını mı istiyorsunuz?’ dedi.’ Biz 58 yıllık örgütüz, ilacın pahalanmasını hiç istemedik ama ilacın da bir değeri var. Bu değeri pul haline dönüştürdünüz, biz sadece eczacılara katkı bekliyoruz" diye konuştuk.”

Dünyada gün geçtikçe yayılan zincir eczanelere karşı da dayanışma çağrısı yapan Başkan Ecz. Çolak, “Eczacıların en büyük sorunlarından birisi de ‘Vade Batağı’dır. Bundan kurtulmamız için kooperatifle birlikte bir proje yapıyoruz. Bunun bir ayağı Gümrük ve Sanayi Bakanlığı’na bağlı. Oradan eczanelere uzun vadeli faizsiz kredi almayı düşünüyoruz. 2.’si de Türk Eczacıları Birliği Yardımlaşma Sandığı’ndaki kredinin hem miktarını artırmak hem de faizini azaltmayı düşünüyoruz.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından ADEO Genel Sekreteri Ö. Mürsel Yalbuzdağ, mali bütçeyle ilgili bilgilendirme yaptı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) kenan karaman (ecz.)
15.09.2014 16:44:02
ilaçta "mal fazlası" olayı kesinlikle kaldırılmalıdır.Herkesin dilinde bi mal fazlası lafı dönüyor.Hastasi, hekimi, Sgk herkes aynı şeye takılıp kalmış. Sanırsın ki eczanede sattığın her ilaç mal fazlasi. En fazla % 5-6 ilaçta mal fazlası var. Kâr oranların da bi düzenleme yapılıp bu mal fazlası olayı kaldırılsın. TEIS Başkanı da bu görüş te zaten. .
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA