Özel hastaneler SGK’ya rest çekmeye hazırlanıyor
Özel sağlık kuruluşları, SUT fiyatlarının yetersizliğini ve özel hastanelere kesilmesi gündemde olan cezaları gerekçe göstererek, ocak ayından itibaren SGK’lı hasta kabul etmeyebileceklerinin sinyalini verdi
Özel hastaneler SGK’ya rest çekmeye hazırlanıyor
16 Kasım 2012 10:08 - MEDİMAGAZİN HELİN AYGÜN

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Birliği (OHSAD), 2013 yılı için Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarında artış yapılmaması ve özel hastanelere ceza kesilmesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) mensubu hastalara hizmet vermeyecek.

 

Sayıştay, birkaç ay önce yaptığı denetimlerde, özel sağlık kuruluşlarının SGK’lı hastalardan fazla ücret aldığını tespit etmiş, Sayıştay’ın talebi doğrultusunda SGK, özel hastanelerden savunma istemişti.

 

OHSAD, bunun üzerine üyelerine savunma için hukuki destek vermeye başladı. Özel hastanelere SGK tarafından Sayıştay taslak raporuna istinaden fark aşımı iddiası ile istenen savunmalar nedeniyle OHSAD, SGK'ya verilecek cevabi yazı örneği ve ek süre istek talebi dileçesi hazırladı.

 

Dilekçede, “Tüm bu iyi niyet ve gayretlerimize rağmen 2013 yılı için SUT fiyatlarında maliyetlerimizi karşılayacak artışların yapılmaması ve sağlık kuruluşumuza bahse konu cezaların tayin edilmesi halinde, maalesef sosyal güvenlik mensubu hastalarımıza hizmet vermeye devam etmemiz mümkün ve olanaklı değildir. “ denildi. 

 

“10 gün yetmez, 90 gün ek süre verin”

OHSAD tarafından hazırlanan dilekçede, savunma dilekçelerinin kapsam ve nitelik itibariyle 10 günlük yasal süresi içerisinde hazırlanmasının mümkün olmadığı kaydedildi. Dilekçede, “Zira savunma dilekçemizin hazırlanması 2009 senesinde hizmet verilmiş hastalara ait tüm tıbbi belgelerin tek tek incelenmesi, tedavi sürecine katılan hekim ve sağlık çalışanlarının görüşlerine başvurulması, hastalara hangi tedavilerin uygulandığı ve ne gibi hizmetler verildiği hususlarının araştırılması gerekmektedir. Bu itibarla gerekli savunma dilekçemizin hazırlanabilmesi için tarafımıza en az 90 günlük ek süre verilmesini talep ediyoruz.” denildi.

 

Kredi kartı ödemeleri esas alındı

Kredi kartı ödemelerinin esas alınması suretiyle yapılan incelemede, fazla fark ücreti alındığı sonucuna varılmasının son derece yanlış olduğu vurgulanan dilekçede, hasta veya yakınlarına ait kredi kartı ödemelerine bakılarak hastanelerce fazla ilave ücret alındığı iddiasının, yapılan ödemenin sadece ve sadece ilave ücret olduğu yönündeki yanlış bir temele dayandığı ifade edildi.

 

Dilekçede, SGK tarafından gönderilen listedeki birçok ödemenin katılım payı tutarları olduğu, bu tutarlar esas alınarak fazla ilave ücret alındığı sonucuna varmanın yanlışlığına dikkat çekildi.

 

SGK tarafından finansmanı sağlanmayan ve hastaların kendi isteği ile almış oldukları bazı sağlık hizmetlerine ait bedellerin de kredi kartı ile ödendiği belirtilen dilekçede, “Kurumca karşılanmayan ve hastanın isteği doğrultusunda verilen bu sağlık hizmetlerinin bedelleri dikkate alınarak fazla ilave ücret alındığı sonucuna varmak son derece yanlıştır.” denildi.

 

“Ya hasta, torununun ödemesini de yaptıysa?”

Hasta kayıtları incelenmeksizin sadece kredi kartı ödemelerinin esas alınması suretiyle fazla ilave ücret alındığı yönündeki tespitin doğru olmayacağı vurgulanan dilekçede, şunlar dile getirildi:

“Zira bazı hastalarımıza ait kredi kartı ödemeleri, kendileri dışındaki 3. kişilere verilmiş hizmetlere ilişkin olabilmektedir. Hastanemize gönderilen yazıya ekli listedeki hastaların kendilerine verilen sağlık hizmetleri dışında, yanındaki bir yakınının veya 3. bir şahsın ödemelerini yaptıkları tespit edilmiştir. Oysa Sayın Kurumunuzca sadece ödeme yapan kredi kartı hamilinin soy ismi dikkate alınarak ve hiçbir şekilde bu ödemenin hangi amaç ve saikle, hangi kişiye verilen sağlık hizmetinin karşılığı olduğu değerlendirilmeksizin fazla ilave ücret alındığı şeklinde son derece yanlış bir kanaate varılmıştır.Kişinin kendi soyadını taşımayan örneğin evli kızının veya torununun ödemesini yapmış olması durumunda alınan ücret fazla ilave ücretmiş gibi değerlendirilebilir. Dolayısıyla sadece hastaların soy isimleri baz alınarak yapılan bir incelemenin yanlış sonuçlara götüreceği söz götürmez bir gerçektir.”

 

Bazı ödemeler eski borçlara ait

Dilekçede, SGK’nın finansmanını sağladığı fizik tedavi ve rehabilitasyon branşında hekim tarafından uygun görülen fizik tedavi programına göre verilecek hizmetlerin karşılığının, bazen hastaların kendi isteği ile peşin olarak toplu bir şekilde kredi kartı ile ödendiği anımsatıldı.

 

Bazı hastaların veya yakınları tarafından yapılan kredi kartı ödemelerinin, kart hamilinin veya yakınının eski bir borcuna istinaden yapıldığı ifade edilen dilekçede, “Hastanemizden hizmet alıp, borçlu olarak ayrılmış olan hastalarımızın daha sonraki tarihlerde almış oldukları sağlık hizmeti bedeli ile birlikte önceki tedavisine ait borçlarının da tahsil edildiği durumlar olmaktadır. Bu nedenle hastanın sadece kredi kartı ile ödeme yaptığı tarih ve o tarihte almış olduğu sağlık hizmeti baz alınarak yapılan değerlendirme yanlış neticeler vermektedir.” ifadeleri yer aldı.

 

Dilekçede, sağlık hizmet sunucularının fark alınmayan branşlarda dahi son altı yıldır enflasyon oranında bile artmayan SUT fiyatlarına rağmen hizmet vermeye çalıştığı; 2013 yılı için SUT fiyatlarında maliyetleri karşılayacak artışların yapılmaması ve sağlık kuruluşlarına cezaların verilmesi halinde, SGK’lı hastalara hizmet sunulmayabileceği vurgulandı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Ft (Dr)
25.11.2012 08:45:04
Sıkar....
Her ne kadar SGK içinde hain ve kötü devleti soyan veya soyulmasına göz yuman yöneticiler varsada, iyiki SGK diye bir kurum var. Yoksa şu anda bu ülke batmıştı, sadece sağlık harcaması nedeni ile....
People
0
2) Df (Dr)
24.11.2012 07:47:52
Hı hı.....:))))
People
0
3) ŞENGÜL YENİÇERİ (ECZACI)
19.11.2012 10:14:36
Eskiden özel hastane yoktu fakat bu kadar hasta da yoktu.Burada tezat olan özelleştiren hükümetlerin bir taraftan da özelleşen kurumlara yaptığı abartılı baskılar.Yakında iş yapacak yerli girişimci bulunamayacak.
People
0
4) hekim dertli (dr)
19.11.2012 08:20:25
Arkadaşlar yorumların çoğu sermaye düşmanlığı gibi geliyor bana.Ben de devlette çalışıyorum ama özellere biraz haksızlık yapıyorsunuz.Bu hastaneler zorla devletle sgk anlaşması yapmadılar.Aksine devlet açın,ben sizle anlaşacağım dedi.İleri görüşlü,ticaret cesareti olan ve parası olan bazı hekim veya sermaye sahipleri de bu yolu seçtiler.Siz bu adamların sırtındaki vergi yükünün farkındamısınız?,yada vatandaştan aldıkları farkın 12 tl.sini devlete katılım ücreti olarak geri ödediklerini?.Bu dedkleriniz olursa orada çalışan sağlıkçılar aç kalır haberiniz yok galiba...
People
0
5) Dr. M.Ç. (Uzman)
19.11.2012 05:34:29
Yazıya yapılan yorumlara bakıyorum da çoğu arkadaş kendi penceresinden bakıyor. Devlette çalışan özellerin yok olmasını daha doğrusu kendisinin çok kazanmasını düşünür gibi yorumlar yapıyor. Arkadaşlar; empati yapmazsak, adaletli davranmamız mümkün değildir. Benim naçizane tespitlerim şudur:
1. Özel Hastaneciliği bu seviyeye yani % 30 lar seviyesine iktidar bilerek getirdi. Bu bir politikaydı, önce özelleri serbest bıraktı, destekledi, buralara hekimleri mecbur bırakmak için muayenehaneleri kapattırdı(tabii bunu da muayenehaneleri kötü göstererek ki bazı arkadaşlarımızın da yaptıkları etik olmayan çalışmaların katkısı da yeterince koz verdi ve rahatça halkın da desteğini alarak başardılar.),
Sonunda bir çok hekim seçim yapmak zorunda kaldı. Ve çoğunun da ki bu na ben de dahilim istemeye istemeye, şartların da zorlamasıyla istifa edip özel hastanelerin işçileri oldu. Bu şartları biliyorsunuz. Kimisi Çocuklarını okutamayacak seviyeye geldi, kimisi mecburi hizmet nedeniyle, kimisi eş tayini yaptıramadığından vs. vs.
Dolayısıyla eleştiri yapan arkadaşların kendilerini özellerde çalışan arkadaşların yerine koyup , öyle yorum yapmalarını bekliyorum. Sonun da O'nların da çoğunun mağdur olduklarını unutmayalım.
2.Özel Hastanelerin SGK sız çalışamayacağını ifade eden arkadaşlara ben de katılıyorum. Ancak iktidar bunu da bilerek yapıyor gibi. Söylermisiniz Türkiye'de SGK TEKEL değil mi.
Sağlığın bedava olduğu bir yerde sadece özel hasta bakarak kaç hastane çalışabilir, kaç arkadaşımız muayenehane açıp, çoluk çocuğunun rızkını kazanabilir. Belediye bedava ekmek dağıtsa kaç özel fırın çalışabilir? Ekmek satabilir? Ne kadar kaliteli yaparsa yapsın.
Bana göre Özel çalışmayla kazanacak olan Hocalar hariç her ilde bir elin parmağını geçmez. Yani SGK Tüm Hekim camiasını esir almış durumda. Buna göre özellere hadi git özel çalış diyenler hastaneyi kapat diyor herhalde. Tabii bu da bir seçenektir. Eğer sağlık yöneticileri Özelleri güçlendirmeyip, Devlet hastanelerini güçlendirip, Hekimleri de muayenehaneleri kapattırıp insanca yaşayacakları, adaletli bir ücretlendirmeyle Devlette çalıştırsaydı ben şahsım adıma daha fazla memnun olurdum. Ancak bunu yapmadı. Sistem bu hale geldi.
3. Özellerin fark alması meselesi.
Arkadaşlar özelde çalışan biri olarak tesbitim şu dur ki Özel Hastaneler fark almazsa hastaneyi çalıştıramazlar, hekimlere, çalışanlara maaş veremezler. Devlet hastanelerinde bina arsa bedava, çalışanların maaşları merkezi bütçeden karşılanmasına rağmen bazı hastaneler zarar etmiyor mu?
Farkın giderek arttılması da yine 5-6 yıldır SUT fiyatlarına zam yapmayan SGK nın dolayısıyla iktidarın suçudur.
5-6 yılda iktidar bir gün dahi şu vergileri artırmayalım diyor mu? Hayır. Her yıl başında şakır şakır arttırıyor ve senden benden alıyor. Benzin, dünyanın en pahalı benzini. Ev- Araba fiyatlarına yaklaşılamıyor. Ama çalışanları direk etkileyen SUT fiyatlarına 5-6 yıldır zam yapacağına azaltıyor. Şimdi buna adalet diyebilir misiniz? Bu fiyatların da reel olmadığını örneklerle biliyorsunuz. Mesela Tam İdrar Tahlili 1 TL, Her şey Dahil(Biokimya tetkikleri, mikrobiyoloji tetkikleri, USG, EKG, SFT,Röntgenler ) Dahiliye için 28 TL, Acil de konsültan Uzman muayenesi 6 TL,Hekime düşen 1,25-1,5 TL.
Dolayısıyla yönetenler artan maliyetleri karşılamak farkların arttırılması yoluyla dolaylı olarak, Katkı paylarıyla da direkt halkın cebine el atmak zorunda kalmışlardır. Buna da mecbur olmuşlardır. Hakikaten Performans sistemi ve Özel Hastanecilik sistemi halka memnun oldukları bir hizmet sağlamakla beraber maliyetleri katlamış, bütçeyi ciddi manada zorlamıştır.
4. Özel hastanelerin suistamali meselesi.
Evet Bazı hastanelerde olduğunu duyuyoruz. Buna da devlet denetleme mekanizmasıyla müdahale etmesi lazım. Devlet hastanelerinde de etik çalışmayanlar var. Onların da tespit edilip ayıklanması lazım.
Velhasılı kelam, Devlet vatandaşının namuslu çalışmasını istiyorsa önce adaletli, hakkaniyetli çalışanın ve hizmet alanın birlikte memnun oldukları bir sistem oluşturması gerekiyor. Bakan Şimşek geçenlerde açıkladı. Hemen hemen % 50 vatandaş beyanda eksik gösterek vergiden, SGK katkı paylarından kaçırıyor. Bu sonuca göre Türkiyenin % 50 si hırsız m?

People
0
6) emre (kalfa)
18.11.2012 15:40:27
Yani dünyada kaç kişi kendi kredi kartı ile başkasının borcunu ödüyor ufak atında kuşlarda yesin.kabul edin sırtınızı devlete dayamış soyguncularsınız cesaretiniz varsa devletten para almadan adam gibi özel olursunuz.Hangi sektör devletten para alıp özel işletme işletiyor.
People
0
7) mehmet (opdr)
17.11.2012 15:55:57
Ankarada babam kolelityazis atağı geçirdi, hiçbir hastane yatırmadı. özele gittik, paramızı ödedik ancak işimiz halloldu. Devlet hastenelerinin verdiği hizmet hiç de kaliteli değil. odalarda lavabo olması kalite değildir, hastayla ilgilenen hekim-personel olması gerekli. SB hastanelierinde bunu bulmak mümkün değil. Üniversitelerde zaten sistem çoktan çökmüş.
People
0
8) erkan ünel (doktor)
17.11.2012 12:15:58
SGK ile çalışan özel hastaneler sakın timsah gözyaşı dökmesinler.SGK olmazsa kaçı ayakta durur.yaptıkları suistimaller ayrı konu.bunu bilmeyen hekim yoktur. ayrıca büyük bir kısmı SGK' nın belirlediği farkın çok üstünde fark almaktadır.siz hiç zarar ettiği için kapanan özel hastane gördünüzmü.
People
0
9) ct (uz.dr.)
16.11.2012 19:36:31
1- Kredi kartıyla fizik tedavi parasını toplu ödemişmiş, torununun muayene ücretini de dedesi karttan çekmişmiş bahaneleri toptan yalandır, müfettişler ne bulmuşsa yüzde doksandokuz doğrudur-senelerdir özelde çalışmaktayım-.

2- OHSAD da aynı biz doktorların profiline sahiptir (grevlerimizi hatırlayın) yani bir hastane özel hasta bakmayacağım derken, diğer hastane hastamız artacak diye ellerini ovuşturacaktır yani SGK lı hasta bakmayabilecekleri de yalandır, geçersizdir.

3- Özel hastanelerin toptan SGK lı hasta bakmaması ihtimali, hekimlerin toptan greve gidip hasta bakmaması ile eşdeğerdir, hükümetin böyle bir eylemde pes etmeme şansı yoktur.

4- Böyle bir eylemin olma şansı yoktur.
People
0
10) seda (biyolog)
16.11.2012 19:05:06
her sene aynı sey oluyor,ama sonucta yine anlaşılıyor,bugun ne değişecek?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer