Özel hastanelere lisans, açık artırma yerine kurayla
Yapılan kanun değişikliğiyle özel hastanelere faaliyet izni ya da yeni birim açılması için lisanslar artık açık artırmayla değil kurayla verilecek
Özel hastanelere lisans, açık artırma yerine kurayla
10 Mart 2014 -

ANKARA - Yapılan kanun değişikliğiyle özel hastanelere faaliyet izni ya da yeni birim açılması için lisanslar artık açık artırmayla değil kurayla verilecek.

Yapılan yasa değişikliğiyle Sağlık Bakanlığının teşkilat yapısını yeniden düzenleyen 663 sayılı kanun hükmünde kararnamenin, Bakanlığın planlaması çerçevesinde yeni özel hastane ya da birim açılması için lisansların açık artırmayla belirlenecek bedel karşılığında verilmesine ilişkin hükmü yürürlükten kaldırıldı.

Düzenlemeye ilişkin bilgi veren Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, özel hastane veya buralarda yeni ünite açılması için lisansların, ülke kaynaklarının verimli kullanılması amacıyla yapılan planlamalar çerçevesinde verildiğini söyledi.

Çok talep bulunması ve eşitler arasında dağıtımın adaletli sağlanması amacıyla lisans uygulaması getirildiğini, çıkarılan kanun hükmünde kararnameyle de bu lisansların bedellerinin açık artırma usulüyle belirlenmesinin öngörüldüğünü anımsatan Şencan, şu bilgileri aktardı:

"Bununla ilgili uygulamaları Sağlık Bakanlığının yürütmesi planlanmıştı ancak bugüne kadar tartışmalar sona ermedi. Lisansların açık artırmayla verilmesi, maliyet olarak sağlık hizmetine yansıyacağı için bu usulden vazgeçildi. Bundan sonra lisanslar eskiden olduğu gibi eşitler arasında çekilecek kurayla belirlenecek."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) İrfan Sevinç (Mikrobiyoloji Uzmanı)
11.03.2014 00:43:21
Talipliler arasından, kurayı kazanan talihli hastane veya tıp merkezi açabilecek öyle mi? Bu mudur ileri demokrasi, bu mudur ileri teşebbüs hürriyeti... Başka sağlık kuruluşlarının açılmasına ihtiyaç yok öyle mi? Hiç özel laboratuvarı olmayan iller, ilçeler var. Ama ne önemi var... S.B.lığında ileri planlama var... Kaynaklar ekonomik kullanılacak öyle mi? Laboratuvar uzmanlarını sağlığın patronlarına ucuz işçi haline getirdiniz. Bu mudur ? Hani Anayasanın 48.nci maddesi, hani özel teşebbüs hürriyeti? Laboratuvar uzmanları muayenehane mi açacak ? Allah aşkına, çekin elinizi teşebbüs hürriyetimizden... Siz kendi yatırımlarınızı planlayın, lütfen...
People
0
2) osman adıgüzel (uz dr)
10.03.2014 12:25:50
Makul yolu tercih ettiğiniz için teşekkürler olması gerekende buydu birtakım yanlış anlaşılmaların önü tıkanmış oldu
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA