Özel hastanelerin fark ücreti iki kat arttı
Bayram öncesinde Bakanlar Kurulu'nda onaylanan düzenlemeye göre özel hastanelerin alabileceği fark ücreti yüzde 90'dan yüzde 200 çıkarıldı. Yeni düzenleme 550'si özel hastane olmak üzere binin üzerinde sağlık kuruluşunu ilgilendiriyor.
 Özel hastanelerin fark ücreti iki kat arttı
14 Ekim 2013 -

Özel hastanelerin sağlık hizmeti karşılığında vatandaştan alabileceği fark oranları yüzde 90'dan yüzde 200'e yükseltildi. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) Bakanlar Kurulu'na gönderdiği düzenleme bayram öncesi onaylandı. Daha önce çocuk hastalıkları poliklinik hizmeti için en fazla 22,50 lira ek ücret ödenirken yeni düzenleme ile bu rakam 50 liraya çıktı. Muayene fark ücreti kadın doğumda 28 liradan 62 liraya, kardiyolojide 31 liradan 68 liraya, dâhiliye ve genel cerrahide 25 liradan 56 liraya yükseldi. Bu rakamlara test ve tahliller dahil değil. Hasta Hakları Dernekleri, yeni uygulamanın vatandaşın mağduriyetini iki kat artıracağını belirtiyor.

Yeni düzenleme Türkiye'de 550'si özel hastane olmak üzere binin üzerinde sağlık kuruluşunu ilgilendiriyor. SGK son 7 yıldır özel sağlık kuruluşlarına ödediği ücretlere çok ciddi bir artış yapmadı. Ancak vatandaşın ödediği fark ücretleri önce yüzde 30'dan yüzde 70'e, sonra yüzde 90'a, en son da yüzde 200'e çıkarıldı.

İki kat fark ücreti uygulamasının bayramdan sonra hayata geçirilmesi planlanıyor. SGK özel sağlık kuruluşlarına 6 milyar liraya yakın yıllık ücret öderken bunun iki katından fazlasının vatandaştan fark ücreti olarak tahsil edildiği ifade ediliyor.

Bakanlar Kurulu kararında "Kamu idaresi sağlık hizmeti sunucuları dışındaki vakıf üniversiteleri dahil sözleşmeli sağlık sunucuları, Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu'nca belirlenen sağlık hizmetleri bedelinin en fazla iki katına kadar ilave ücret alabilirler." ifadesi kullanıldı.

Diğer yandan Bakanlar Kurulu önceki dönemlerdeki fark ücretlerinin artırılmasıyla ilgili kararlarında hep 'sınıflandırılan sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları' ifadesini kullanmıştı. Yani SGK'nın yapacağı sınıflandırmayla alınacak fark ücretleri hastaneye ve tıp merkezine göre değişiyordu. Fakat yeni düzenlemede Bakanlar Kurulu bunu kullanmadı. Bütün özel sağlık kuruluşları için 'Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu'nca belirlenen sağlık hizmetleri bedelinin en fazla iki katına kadar ilave ücret alabilirler' ifadesi kullanıldı. İlgili kanunlarda 2 katına kadar fark oranını belirlemeye Bakanlar Kurulu Yetki veriyordu. SGK bundan sonra sınıflandırma yaparsa kanunu uygulamamış olacak. Eğer bu ifadeye göre bir düzenleme olursa daha önce en fazla yüzde 30 fark ücreti alabilen bir tıp merkezi bile yüzde 200 fark ücreti alabilecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) kazı kazancı (hekim)
19.10.2013 09:35:47
sınır olammalıı isteyen istediği kadar alsın veya versin,hem özel hastane dediğin sgk ile baği olmayan hastanedir gerisi fasa fisso.
People
0
2) sk (uz.dr)
18.10.2013 15:44:51
Bazı arkadaşlar birşeyi gözardı ediyoır
Özel hastanelerin tamamına yakını şu an ameliyat sözkonusu olduğunda SUT fiyatlarının 3-4 katını zaten katkı payı olarak gayrıresmi istiyor.Vatandaş da mecburen pazarlık yapıyor ve sonuçta hiçbir belge alamıyor.Şimdi yasaya uygun çalışacaksa özel hastane bu katkı payının üzerinde asla para talep etmemeli,Bakanlık yetkili kurumları talep ettirtmemeli.Bunun dışında arkadaşların tüm eleştirilerine katılıyorum.
People
1
3) Selçuk Gözcü (Beyin ve Sinir Cerrahı)
15.10.2013 16:57:04
Fark ücreti isterse %500 artsın ne farkeder10 yıldır herseye zam yapıldıAncak asıl olan sgk nın ödediği SUT fiyatları hep aynı hiç artmadı...öncelikle Sut taki fiyatların artması kamu yararına bir adım bu sekilde hastalara ve özel hastanelere bir yararı olacaktır.bu fark ücretini kaç hasta verebilir..bu sekilde hastalar magdur hastaneler dahada magdur olacaktır.kimseyi kandırmayalım...
People
0
4) ats2 (dr)
14.10.2013 20:34:06
men dakka dukka..vatandaşa hayırlı olsun..
People
0
5) hasan ali (hekim)
14.10.2013 14:28:05
bu çok güzel bir haber sona varıldığını gösteriyor artık
People
0
6) a.c (doktor)
14.10.2013 12:36:50
Hasta hakları dernekleri hiç itiraz etmesin,Devletin Hastaneleri var en iyi hizmeti veriyor ,özel hastanelere gitmesinler.Devlet hatanesi doktorların hasta saldırısı olabiliyor.Özelde sıra beklerken hiç sesi çıkmayanlar devlete gittiklerinde öncelikli statüsü olanlarda var tepki neye anlamadım.Devlet fark ücretsiz hizmet veriyor.
People
0
7) hasan efe (dr)
14.10.2013 11:22:41
Evet, beklenen bir sonuç. Daha evvel sağlık bakanı olan ve şimdi ortada görünmeyen, esnaf kılıklı şahıs, ortaya çıkıp 'canım vatandaşım' dediği kişilere birşeyler açıklamasını isterdim doğrusu. 'Tuzu kuru doktorların elini vatandaşımın cebinden çekeceğim', 'vatandaşım annesini,bacısını, babasını sırtına alıp yedi kat merdiven çıkıp doktor muayenehanesine çıkarmasına izin vermeyeceğim','hastanelerimde 100 milyar kazanan doktor istemiyorum', halkın sağlığı sermayeye satılıyor diye biz eylem yaparken 'bunlar marjinal gruplar, bunlar imralı' diyen cambaz kılıklı adam şimdi ne düşünüyor acaba.
'Bıçak parası' artık 'satır parası' olmuş özel hastanelerde. 'doktor eli' artık 'patron hortumu' olmuş vatandaşın cebinde. 100 milyarı kazananlar 'hastane patronları ve onların gizli ortağı olan yandaş siyasiler'olmuş. 100 milyar kazanmak bir suçmuş gibi halka lanse eden beyefendi, onun başındaki başbakanı dünyanın sayılı zenginleri arasına girdi. Herşeye 'imralı yakıştırması'nı yapmaları, halkını söz konusu yere karşı olumsuz yönden şartlandırmış olmanın kolaylığını refleks olarak göstermenin tilkiliğinden başka birşey değildir(Pavlov'a çok şey borçluyuz).

People
0
8) postenflamatuar (uzm dr)
14.10.2013 10:39:31
Hayırsız ve uğursuz olmuş ama sağlıkta dönüşümün mimarı bürokratlara göre muhtemelen çok iyi olmuş.Şimdi kamu-özel işbirliği ile faliyete geçecek ve medikal park gibi özel hastaneler ile aynı çalışma şartlarında faaliyet gösterecek özel şehir hastamelerinin start vermesiyle köylünün elinde sarı öküzü, kıvırcık koyunu kalmayacak. Şehirli arabasını satmak zorunda kalacak. Nasıl mı? Şu anda devlette bedavaya sayılabilecek şekilde apandist, menisküs, sezaryen, bypass gibi ameliyatlar ve kardiyoloji, dahiliye , çocuk hst. gibi muayeneler artık bütçeyi sarsar hale getirecek. Şimdiye kadar muayene ücreti, ilaca katılım payı , reçetede kalem ücreti gibi vatandaşın şöyle böyle içinden sözler söyleyerek ödediği paraların komik kalacağı ödemeler yapacak. Devlet muayene için 40 lira mı özele ödüyor? Bu sefer vatandaş önceki katılım ücretlerine ek olarak bir muayene için sadece 80 lirayı ödeyecek. Tekik istendi mi fatura kabaracak. Bir diyabet, bir osteoartrit, bir fenil ketonüri gibi kronik hastalıkları düşünün ve veya bir aile fertlerinin yıllık ortalama 10 kere hastaneye sadece muayene için başvurduğunu düşünün vevatandaşın sadece muayene için ailece ödeyeeğiücret yıllık 1000 liranın üzerine çıkacaktır. İlaç ve katılım payları buna ekstradan 200-500 lira bindirecek.
Bir ameliyat ı oacaksınız? Yandınız resmen. Bir apandisit için,fark ücreti otelcilik, yatak ücreti vb adlar adıyla 3-5 bin liranız gidecek. 3-5 bin lira bir asgari ücretlinin ortalalma 5 aylık geliridir. Bu vatandaşlar için yıkıcı bir maliyettir.

Şehr hastaneleri ile devlet hastaneleri kalmayacağı için mecburen özele gidileceğini bir kez daha hatırlatayım ki bazı meslektaşlarımız hasta devlete gitsin deme cahilliğini göstermesin. Bakan kendisi açıklamıştı. ŞEhir hastanelerin açılmasıyla devlet hastaneleri kademeli olarak kapatılacak. Hepimizze geçmiş olsun. Devletn hastanesinde bedavaya yakın ücret alırken doktorunu bıçaklayanlar, öldürenler, darb ednler, küfür edenler, tehdit edenler, doktora temizlik işçisi gibi kalifiye olmayan eleman muamelesi yapanlar bakalım özel hastanelerdeki 4-5 bin liralık faturaları görünce ne yapacak? Vergilerimizle çalışıyorsunuz, elbette bedava bakacaksın, dayağımı, tehditi mi de yiyeceksin mi diyecek? Bir teşekkürü ve saygıyı kendisine zulüm göremeye devam mı edecek? Yoksa hastane patronunun özel hesabına geçmek üzere veznede adam gibi ve teşekkür ederek ödeme mi yapılacak?
Doktor gene ortalam ücret ile çalışacak, devlet vergisini alacak ama doktorun ezilmesinden haz alan vatandaş veznelerde eğilip bükülecek, çoğu zaman da hastane gördüğünde öcü görmüş gibi olacak. Tıpkı biz doktorların şu anda hastaya baktığında öcü görmesi gibi. Olan fakire olacak. Garibanlar hastaneye gelmeye korkacağından hastalıkları ilerleyecek, sakat kalacak ve birçok defa kurtarılailecekken ölecek. Muhteşem dönüşüm bu olacak.

ABD başkanı barack obama mevcut sağlık sistemini ordan burdan sosyalleştirmeye çalışırken bizimkiler ABD nin o lanetli sağlık sistemi benzerine geçmek için mevcut ve vatandaşı önceleyen, vatandaşa minimum maliyet bindiren sisteme darbe üzerine darbe indiriyor. Hadi hayırlısı.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA