Tatvan Devlet Hastanesi, açık kalp ameliyatlarına başlıyor
Bitlis'in Tatvan Devlet Hastanesi, yeni kurulan anjiyografi ünitesi sayesinde sevklerin önüne geçerek, açık kalp ameliyatlarını (bypass) yapabilecek.
Tatvan Devlet Hastanesi, açık kalp ameliyatlarına başlıyor
22 Mart 2017 14:14 -

Bitlis -Tatvan Devlet Hastanesi bünyesinde gerçekleştirilen işlemlere bir yenisi daha eklendi. Kısa bir süre önce kurulan anjiyografi ünitesi sayesinde kalp ile ilgili birçok başarılı operasyona imza atılırken, artık açık kalp ameliyatları da hastane bünyesinde yapılabilecek.

Tatvan Devlet Hastanesi bünyesinde yeni yapılmaya başlanacak olan açık kalp ameliyatları ile ilgili bilgi veren Bitlis Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Adnan Budak, Türkiye ve dünyada kalp hastalıklarının ölüm nedenleri arasında ilk sırada olduğunu söyledi.

Kısa süre içinde yapılmaya başlanacak olan açık kalp ameliyatları sayesinde artık bu alandaki sevklerin de önüne geçileceğini kaydeden Genel Sekreter Budak, "İlimizde 2016 yılına kadar herhangi bir anjiografi ünitesi yoktu. Kalp krizi geçiren hastalarımız müdahale için 2-3 saat uzaktaki illere sevk edilmek zorunda kalıyor ve zorlu kış şartlarında bu süreler daha uzuyordu. Yaptığımız çalışmalar ve doktorlarımızın gayretleri sayesinde anjiografi ünitesini 2016 yılında Tatvan Devlet Hastanesinde kurduk. Ünitemizde personel olarak 3 kardiyoloji uzmanı, 3 hemşire ile 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Anjiyografi ünitesi açıldığından bu yana 526 anjiyografik girişim yapılarak, 199 koroner stent, 4 periferik stent, 3 eriyebilen stent uygulanmış ve 5 kalp pili takılmıştır. Yapılan bu operasyonlardan sonra ilimizin en çok muzdarip olduğu açık kalp ameliyatı yapılabilmesi için gerekli adımları attık. İnşallah yakın zamanda hastanemiz bünyesinde bu tür ileri seviye ameliyatlara başlayacağız" diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) mustafa serdar (op.dr.)
23.03.2017 18:03:23
Almanya daki durumu bilmiyorum (gerci yakinda ogreniriz) ama bana garip geliyor, bu tip ameliyatlarin belli merkezlerde yapilmasi daha dogru olur, sonucta ekip isi
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)