Aile hekimleri yeni ödeme sözleşme yönetmeliği taslağından umutsuz
Yeni ödeme sözleşme yönetmeliğinin hak kayıplarına neden olacak şekilde çıkması bekleniyor. Ancak Aile Hekimleri bu durumdan son derece rahatsız. Yıllar geçtikçe erozyona uğrayan hakların yanı sıra bu durumu gören hekim adaylarının Aile Hekimliğini tercih etmiyor olması da tehlike arz ediyor.Bu da Aile Hekimlerinin geleceğe kaygıyla bakmasına ve umutsuzluğa neden oluyor. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu, hak kayıpları için acil önlem paketi bekliyor
Aile hekimleri yeni ödeme sözleşme yönetmeliği taslağından umutsuz
02 Aralık 2019 10:48 - MEDİMAGAZİN

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu yaptığı yazılı açıklamada yeni ödeme sözleşme yönetmeliğinin Aile Hekimleri tarafından merakla beklendiğini belirterek şunları kaydetti:

Bu yönetmelik ile hekimlerin ciddi oranda hak kaybına uğrayacağı tahmin ediliyor. Bu durum mevcut Aile Hekimlerinde mutsuzluk yaratırken, yeni mezun hekim adaylarının da Aile Hekimliği tercihine mesafeli olmasına yol açıyor. Ayrıca Aile Hekimleri ortalama 6 bin kişi istihdam ediyor. Bir diğer deyişle 24 bin kişinin geçimini sağlıyor. Aile Hekimlerinin kayıpları arttıkça bu 6 bin kişinin evini geçindirememe riski artıyor.

" Artan iş yükü görmezden geliniyor"

26 bin aile hekiminin çalışma koşullarını ve geleceğini ilgilendiren yönetmeliğin hazırlık aşamasında sahadan temsilciler bulunmuyor. Ayrıca yönetmeliğin taslak hali sahada çalışan Aile Hekimlerine tam olarak açıklanmıyor da… Tüm bunlara ek olarak artan iş yükü görmezden geliniyor ve üzerine yeni görevler eklenmek isteniyor. Bunların aile hekimliği çalışanlarının altından kalkamayacağı yükler olduğu göz ardı ediliyor. Planlanan ve açıkça ifade edilen kayıtlı nüfus sayısını azaltma kararı ödeme katsayıları ile dengelenmezse sistemden kaçışlar başlayacağı açıkça görülüyor. 

Buna ek olarak yeni ASM’ler açılacağı duyurulsa dahi hak kayıplarını gören hekim adayları aile hekimi olmak için başvuruda bulunmuyor. Günden güne artan hak kayıplarını fark eden aile hekimi adayları acil servis doktoru olarak kalmayı tercih ediyor. Özellikle de İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük illerde yüzün üzerinde ASM açılmasına karşın hekimlerden başvuru gelmiyor. Bu sürecin bu şekilde devam etmesi halinde Aile Hekimliği sisteminin kalıcılığı sağlanamayacak gibi duruyor. İyileştirilerek toplum sağlığına çok daha fayda sağlayabilecek bir sistem olmasına rağmen sistemdeki aksaklıklar giderilemiyor.

"Yüksek performans beklentisi çalışan memnuniyetsizliğini artırıyor"

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu, Aile Hekimlerine katsayı artışı yapılmadan, yeni işler yüklenmesi ile mevcut kayıpların telafi edilebileceğini ön gören bir ödeme sözleşme yönetmeliğini kabul etmediğinin altını çiziyor. Aynı şekilde kişilere sorumluluk verilmeden, sadece Aile Hekimlerine yüklenen yüksek performans beklentisi de çalışan memnuniyetsizliğini artırıyor. Artan aile sağlığı merkezleri giderlerinin yanında bu giderleri karşılayamaz durumda kalan cari gider ödenekleri, mali açıdan aile sağlığı merkezlerini ve çalışanları sıkıntıya sokuyor. Aile Hekimleri, koruyucu hekimliği uygulamaya çalışırken maliyeti yüksek tedavi edici modele dönüştürülmeyi istemiyor. 

Koruyucu hekimlik hem sağlıklı geleceğin temeli hem de ekonominin önem kazandığı bu dönemde sağlık harcamalarını azaltmanın en etkin yolu ve bunun mutlaka dikkate alınması gerekiyor. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Bakanlık yetkililerinden bu konuda destek bekliyor. Bununla birlikte; eksik Aile Sağlığı çalışanı sayısının arttırılmasını ve toplumun sağlık okuryazarlığı konusunda bilgilendirilmesine ağırlık verilmesini talep ediyor. 

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu, hak kayıplarını anlatmak ve kazanımlar için her platformda bilgilendirme yapmaya ve çözüm önerileri üretmeye devam edeceğini belirtiyor. Aile Hekimliği ve ülkemizin sağlıklı geleceği için her platformda haklarını koruyacaklarını belirten AHEF Yönetim Kurulu, sorunlarını ve çözüm önerilerini paylaşmak üzere görüşmelere ve diyaloğa hazır. Yıllardır yönetmeliğe dair hiç bir gelişme olmadığının altını çizen AHEF Yönetim Kurulu, aksine durumun bir tehdit unsuru gibi kullanıldığını vurguluyor. Her geçen an Aile Hekimleri adına iş huzursuzluğu, mali ve özlük hak kaybı olarak yansıyor. Bu noktada AHEF, özveri ile hizmet veren Aile Hekimlerinin daha fazla sabrı kalmadığını da vurguluyor ve; sistem kayıpları karşılayamaz hale geldikçe hekimlerin uzaklaşacağına, çalışma motivasyonunun kaybolacağına ve Aile Hekimliğinin işleyemez hale geleceğine dikkat çekiyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) aile hekimi nuri duymaz (doktor)
08.01.2020 23:15:58
aile hekimlerinin buyuk bir kismi yatip yatip hic bir isin ucundan tutmayip bakanlik sikistirinca kem kum etmesin. begenmeyen yapmaz yada zorlanan.
People
9
2) Dr Ali Tekin (Dr)
01.01.2020 19:59:14
Sm Hakan işini yap.. kendi adına hakkını hukukunu ara..sakın kendini bir hekim in özlük hak ve maaşıyla ilgili polemiklere sokma..2007 de benim maaşımla senin maaşın arssındaki fark 4 kat idi..(aile hekimliğine ilk geçiş) şimdi 1katı bile değil..Hak kaybına esaslı uğrayan hekimlerdir..Sizlerin kaybını bu oranlara göre kıyasla yorum yap..
People
2
3) ismail yk (Sülale hekimi)
20.12.2019 14:09:59
Masrafları müdürlük ödemesin.Biz ödemeye devam edelim.Ama cari ödenek %100 artsınn..
People
4
4) hasan asm (temizlik işçisi)
18.12.2019 12:48:29
10 yıldır asm de çalışıyorum hiçbir yıl yıllık izine ayrılamadım sebebi şirket personel göndermediği için cari giderler müd. devredilirse işallah izinede ayrılırız bizdemi müdürlüğe devredileceğiz bilğisi olan cevap versin
People
26
5) Aile hekimi (Dr)
03.12.2019 14:50:30
Carilerin müdürlüğe geçmesi ile dört eleman çalıştırılacağını, maaşlarının düzeleceğini düşünen sağlık çalışanı arkadaşlar var, gerçekten çok Ümitvarsınız :) inşallah müdürlüğe geçer caride hem bir sürü işten kurtuluruz, hem insanların cariler cebinizde kalıyor düşüncesinden. Sadece maaş versinler yıllık enflasyon kadar zam versinler, izin hakkımızı versinler başka da birşey istemez altı yıllık hekimim altı yıldır her ay azalıyor gelirim bırakın zam almayı
People
40
6) Aile hekimi (Dr)
03.12.2019 09:42:49
Yıllardır hemen hemen aynı düzeyde gelir elde ederken sesi çıkmayan sm arkadaşların bazıları sesini yükseltir olmuşlar. Zorunuza gidiyorsa dizinizi kırıp çalışın siz de dr olun. Sizi tutan mı var?
People
33
7) Cüneyt (Tıbbi sekreter )
02.12.2019 20:57:04
Sağlık meslek lisesinden mezun ol. 2 yıllık 4 yıllık üniversite oku kalk git aile sağlığı merkezlerinde asgari ücretle çalış. Her işide yap sonra şükür et. Bu hükümet vatandaşına değer vermiyor. Asm deki buzdolabı için 2 sayfa metin yazmışlar. Ama çalışan için tek madde asgari ücret altı almasın ki verenler var. Bide temizlik yapmasın yazık günah.
People
27
8) Engin (Aile Hekimi)
02.12.2019 20:29:01
Bende masrafların müdürlük tarafından ödenip bununla ugrasmamayi istiyorum. Saçma sapan çalışan mi işveren mi olduğumuzun belli olmadığı, herhangi bir faydası olmadığı halde zarar kısmından sorumlu olabileceğimiz bir yardımcı eleman alma sistemi olmamasını istiyorum. Özlük haklarımızın gasp edilmediği bir sistemin gelmesini istiyorum. Ama yorumlara bakarken sağlık memuru att arkadaşların iş alanı bulamamasindan bizi sorumlu tutup müdürlüğün bunu halledecegini düşünmesi gerçekten çok saçma geldi. Arkadaşlar temelde aile hekimi ve asç vardir. Gruplandırma yoluyla ek personel alinir. Bir cok aile hekimliğinde müdürlük asç vermedigi halde, temel taslardan biri olan asç verilmiyorken bu müdürlüğün sizi iş sahibi yapacağını düşünmeniz gerçekten içler acısı. Bu adamlar sağlık çalışanlarını düşünmüyor ki. Ne zaman il sağlık müdürlüğü ile bir iletisimimiz olsa bir seylerin daha da kötüye gidecegini bilmek, bu adamlardan sizin dertlerinize derman olmasını bekliyor olmak o kadar yıpratıcı ve moral bozucu ki sağlıkçı olduğuna nefret ediyorsun. İnşallah beklenilen alımlar yapılır ama ben acildeyken bile (küçük ilçe acılı) her türlü işi tek başımıza yaparken beklentiniz yanlış başlık altinda diye düşünüyorum. O cari gider birilerine rant olur iş bekleyen sağlıkciya istihdam olarak dönmez.
People
49
9) Faruk (Aile hekimi)
02.12.2019 20:20:44
Benim çalıştığım asm de cari gider yetmiyor Her ay 1000-500 cepten ödüyoruz ,üstüne doktorluk dışında bir sürü işle uğraş
People
38
10) Ferat (Sm)
02.12.2019 17:27:00
Herkes hakkını alsın hekimler cari giderler uğraşmasın.il sağlık müdürlüğü bünyesine olursa her Aile sağlığı merkezlerinde 4 sağlık personeli iş sahibi olur
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer