Aile hekimlerine nöbet, emekli olan doktorlara aile hekimi olmaları için teşvik!
Hastanelerde yoğunluğa çözüm arayan bakanlık, hastaları aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerine dağıtacak formül için çalışıyor. Buna göre, aile hekimlerine toplum sağlığı merkezlerinde gece nöbeti tutmak zorunlu olacak. Öte yandan Emekli olan cerrahlar, çocuk hastalıkları, kadın doğum ve dahiliye hekimleri, aile hekimi olmaları için teşvik edilecek
Aile hekimlerine nöbet, emekli olan doktorlara aile hekimi olmaları için teşvik!
11 Nisan 2018 -

Sağlık Bakanlığı, hastanelerdeki yoğunluğa çözüm arayışına devam ediyor. Bakanlık, aile sağlığı merkezlerine nöbet sistemi getirecek. Aile hekimleri belli aralıklarla zorunlu nöbet tutacak. Nöbet tutmak istemeyen aile hekimlerinin sözleşmeleri uzatılmayacak. Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberi...

TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZLERINE

Hastanelerdeki yığılmayı azaltmaya çalışan Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerinin gereksiz iş yüklerini hafifleterek, acillere giden yeşil alan hastalarını toplum sağlığı merkezlerine yönlendirecek. Aile hekimlerine mesai kaydırma yapılacak. Her gün bölgedeki belirli bir aile hekimi, bakanlık tarafından sağlanan sağlık uzmanı ile birlikte 23.00'e kadar hizmet verecek. Aile hekimleri nöbeti aile sağlık merkezlerinde değil, toplum sağlığı merkezlerinde tutacak. Merkezlerde temel laboratuvar hizmetleri, röntgen ve ultrason gibi destek ekipman da bulunacak. Bu sayede hem acillerdeki yoğunluğun azaltılması, hem de vatandaşın daha kolay ulaşım imkanı sağlamasının hedeflendiği belirtildi.

Hastalar aile hekimine gittiğinde sistemde görülecek. Aile hekiminin muayenesinden sonra eğitim ve araştırma hastanesi olmayan 2. basamakta yer alan sağlık kuruluşlarına giden hastalardan katkı payı alınmayacak. Bakanlık yetkilileri, aile hekimine giden hastalardan özel hastanelerde de katkı payı alınmamasına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtti.

65 YAŞ ÜSTÜ HEKIME 'DÖN' ÇAĞRISI

Aile hekimleri üzerinde fazla iş yükü yaratan sağlık raporlarıyla ilgili düzenleme yapılarak, sağlık raporu çeşitleri azaltılacak. Hasta aynı sağlık raporunu birden fazla alanda kullanabilecek. Aylarca süren sağlık raporu randevularının engelli vatandaşları mağdur ettiğini kaydeden yetkililer, "Hastalık ve engel farklı durumlar. Hastalık tedavi edilebilir. Engeli tedavi edilemeyen hastalar için kolaylık düşünülüyor. Her yıl, farklı alanlar için sağlık raporu almak zorunda kalan engellilere süresiz bir sağlık raporu verilmesi çözüm olacaktır" dedi.

Sağlık sisteminin çekirdek sorunu olan hekim yetersizliği için de çözüm aranıyor. Bu amaçla, 65 yaşını dolduran hekimlerin aile hekimi olması teşvik edilecek. Aile hekimi açığı, yaşı gereği aktif olunamayacak branşlardaki uzman hekimlerle kapatılacak. Örneğin, cerrahlar gibi, kendi uzmanlık alanlarında belli yaştan sonra çalışamayan hekimlerin emekli olmak yerine aile hekimi olması teşvik edilecek. Bu kapsamda cerrahların yanı sıra çocuk, kadın doğum, dahiliye branşlarındaki hekimler de isterlerse aile hekimi olarak tekrar görev alabilecekler.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
28
1) Canan Yücesoy (Hekim)
15.04.2018 16:09:29

Kamudan emekli olduktan sonra tekrar kamuda çalışmaya başlayınca emekli maaşınızın kesildiğini ve SSK ya bağlı olarak çalışacağınızı biliniz ve planlarınızı buna göre yapınız. Hem çalışırken ki maaşı hem de emeklilik maaşını almak milletvekilleri için geçerli.
People
15
2) mahmut (uz.dr)
15.04.2018 00:23:43
65 yaşından sonra emekli cerrahlar gebe ve aşı takibine başlayacaklar yani.Umut buna kaldı ise.yazık çok yazık!
People
27
3) Ali Kalkancı (Bursa Kılıç Kalkan Ekibinde Kalkancı)
13.04.2018 11:27:05
Gemi ve Gemicikler Karaya Oturdu...

Çanlar birileri için Çalmaya Başladı...

Vakit gittikçe Daralıyor...!
People
54
4) mustafa toğan (uz dr)
12.04.2018 22:07:54
hollanda gibi gelişmiş ülkelerde acil olmayan hasta acile giderse bakılmaz yada parasını kendi öder.yesil sarı mavi alan falan yoktur mesai kaydırma falan yoktur.acil hastanın tanımı bellidir.acilde ilaç yazmayı yasaklayın hasta sayısı %80 düşer.eğer uygulanacak acil bir ilaç varsa o acilde bulundurulmalıdır.bu kadar basit.birde acil doktoruna ortalamadan para ödeyin baktığı hasta sayısına göre değil.
People
25
5) Ali veli (Aile hekimi)
12.04.2018 17:00:12
Ne kadar da saçma. Yeşil hastalar nasıl tsmye yönlendirilecek ? Hadi yönlendirildi diyelim tsmden sonra tekrar hasta nasıl hastaneye yeşil alana gidecek ? Tsm ile hastane arasında 20 dklık yol var. Akıl mantık dışı saçma sapan bi uygulama olacaktır. Hastanede çalışan yeşil alan doktorlarını ve yeşil alanın sayısını artırırsanız sorun çözülür.
People
92
6) dr (dr)
12.04.2018 16:53:12
Az kaldı, sıkıntıyı robotlar çözecek. 10 yıl içinde bırakın 65 yaş sonrasını ,şu an çalışan sağlık personelinin % 60 ı işsiz kalacak. Robotlar, yani yapay zeka zaten kullanımda… Bizlerin haberi yok. A.B.D. de nöbetçi robot hekim RP-7, acilde hastayı karşılıyor. Böylece hekim de şiddete maruz kalmıyor, sopa yemiyor. Vatandaş robota zarar verirse,parasını verecek, vermezse içeri. Ülkemizde şiddet anında biter, sağlıkçı huzura kavuşur! Japonya’da hemşire HOSPI kullanımda, şimdilik ilaç dağıtıyor, bir üst modeli hastaya şevkat de gösterecek. Hastabakıcı Ri-man, 1.60 boyunda, 100 kg. ağırlığında. İşitme, görme ve koku sensörü var. Altını kirleten hastaya anında müdahale ediyor. Beli ağrımadan,tutulmadan obes hastalara bile her türlü pozisyonu veriyor, 7/24. Yemez, içmez,yorulmaz, hastalık,rapor, izin , doğum-süt izni yok. Sıfır masraf ! Cerrah robot da Vinci ülkemizde de kullanımda. İnsan yardımıyla ameliyat yapıyor. Smart Tissue Autonomous Robot (STAR) henüz hayvan çalışmalarında kendi kendine ameliyat yapıyor. Yakında rutine girer. Dişinizi sıkın sevgili meslektaşlarımız, 10 yıl sonra rahatlıyoruz…
People
47
7) tarıkk (op.dr)
12.04.2018 16:01:25
Nöbetler nedeniyle emekli ol ve sağlık ocağında bilmediğin tüm konularda nöbet tut... dalga mı geçer büyükçük yöneticilerimiz.
People
20
8) hakan (tds)
12.04.2018 10:14:47
syn yetkililer hadi mağdur olan 100 tıbbi sekreter için iş kapısı aile sağlığı merkezleri en azından iş alanları artacak özellikle tıbbi sekreterler olarak daha fazla ihtiyaç olur.kesinlikle tıbbi sekreterlere düzenleme olması lazım.
People
81
9) Sami Kasapoğlu (Aile Hekimi)
12.04.2018 09:33:35
Aile Hekimliği sağlığın en önemli uygulama alanlarından biridir. Kaliteli uygulama yapılması gerekir. Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanı sorumlu olduğu nüfusun tüm bireylerinin sağlıklı olmaları ve sağlıklı kalmaları için çalışmalıdır. Halihazırda yaklaşık on yıldır tecrübe kazanan Aile Hekimliği uygulama dahilindeki arkadaşlar özveri ile gerekeni fazlası ile yapmaktadır. Nedense Dolar karşısında yarı yarıya eriyen maaşımız, yapılan düzenlemeler nedeni ile ödeneklerdeki ciddi düşüler hep göz ardı ediliyor. Sürekli yeni iş yükü ve gelir düşürülmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. Bu şekilde devam ederse mevcut Aile Hekimleri sistem içinde kalmayacak emekliliği gelenler emekli olacak, başka birimlerde çalışma imkanı bulanlar sistem dışına kayacaktır. 65 yaş üzeri aile hekimliği yapan doktor abilerimiz şu anda mevcuttur. Benim tanıdıklarım işini yapmakta çok zorlanıyorlar, çok yavaşlar ve bağlı nüfuslarını tanımıyorlar, gelene gidene ilaç yazıp rapor veriyorlar, misafir hastanın ne olduğunu bile bilmiyorlar, e-reçete şifresini mercekle bakarak yazıyorlar. Düzgün Emekli maaşı alsınlar da bırakın bu abi ve ablalarımız dinlensinler torunlarını sevsinler.
People
113
10) Zekai Mürvet (uzdr)
11.04.2018 19:26:26
Bakanlık Türk Tabipler Birliğinin önerilerine uysaydı bu karmaşaya düşmezdi.Şu anda 30 yıl önceki gibiyiz.Hasta başına 3 dak muay süresi düşüyor.Gereksiz tetkiklere milyonlar harcanıyor.Belki bir gün doğru yolu bulurlar.Estetikçi ,hacamatçı v.b olmak daha iyi. Neden ASM de hasta baksın.
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori