Defni geciktiren iki doktora dava
Vefat eden yakını için defin ruhsatı almaya gittiği aile sağlığı merkezinde nöbetçi doktorları bulamayan Ayşen Sarı şikâyetçi oldu. Nöbetçi doktor hakkında 2 yıla kadar hapis istendi
Defni geciktiren iki doktora dava
03 Nisan 2016 - SABAH OSMAN ASİLTÜRK

2 yıl önce ölen yakını İbrahim Seven'in defin ruhsatı için Bakırköy'de bir aile sağlığı merkezine giden ancak doktor bulamayan Ayşen Sarı, iki doktordan şikâyetçi oldu. Cenaze ertesi gün toprağa verilebildi. Doktorlar Songül G. ve Elif Ö. hakkında "Görevi kötüye kullanmak"tan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

'GÖREV YERİNDE DEĞİLDİ'
Sarı, Adnan Menderes dönemi milletvekillerinden Seven'in yakınıydı. Ona bakıyordu. Seven, iki yıl önce öldü. Sarı da defin ruhsatı almak için Bakırköy'deki Sağlık Merkezi'ne gitti. Nöbetçi doktor Songül G. yerinde yoktu. Sarı defin ruhsatı alamadan sağlık merkezinden ayrılmak zorunda kaldı. Aynı gün bir süre sonra tekrar merkeze giden Sarı'ya, Songül G.'nin yerine bakan doktorun da yerinde olmadığı söylendi. Sarı, ruhsatı alamadığı için evine döndü. Cenaze de defnedilemedi. Sarı, sonraki gün İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne giderek istediği defin ruhsatını aldı ve cenazeyi toprağa verdi. Ardından da savcılığa şikâyette bulundu.

Sarı, "İbrahim Seven, 08 Ağustos 2014'te saat 22.30'da vefat etti. Defin ruhsatını, Bakırköy 8 No'lu Aile Sağlık Merkezi'nden alamadım. Ertesi gün il sağlık müdürlüğünden aldım. Bu nedenle defin işlemleri uzun sürdü. Nöbetçi olduğu halde görevine gelmeyen doktor Songül G. ile görevini gereği gibi yapmayan hekim Sibel A.K.'den şikâyetçiyim" dedi.

ŞİKÂYETTEN VAZGEÇTİ AMA...
Soruşturmanın ardından aile sağlık merkezinde görev yapan doktorlar Songül G. ve Elif Ö. hakkında "Görevi kötüye kullanmak" suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Dava sürecinde Sarı, şikâyetinden vazgeçse de sanıklar hakkındaki suçlama kamu davası olarak devam ediyor. Sibel A.K. hakkında ise dava açılmadı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) Özgür (Pratisyen)
04.04.2016 07:59:39
Hasta 8 ağustos 2014 de vefat etmiş deniliyor yani yakını 9 ağustosta aile sağlığı merkezine gelmiş.Bu tarihte cumartesi gününe denk geliyor.Vatandaşın istediği doktorlar hiç evine gitmesin cumartesi pazarda çalışsın belki defin işi çıkabilir.
People
17
2) Mehmet karadeniz (Ahçı)
03.04.2016 23:21:54
Dava usule uygun değil, kabul edilmesi hata gibi görünüyor. Zira soruşturma izni veren kişi de sanki bu süreçte sorgulanacak. Adli nöbet aile hekimliği binasında tutulmaz. İşin daha traji komik kısmı aile hekimlerinin böyle bir görevi de yok. Daha da büyük sorun bu kişi İstanbul'un göbeğinde nerde öldü? Art niyretli kişi " Yoksa cinayete mi kurban gitti, hastaneye özellikle mi getirilmedi " diye düşünmeye başlarsa işler karışır gider
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA
14/06-15/06 MEDÜLLOBLASTOMA SEMPOZYUMU MULTİDİSİ... ADAN
14/06-16/06 11. Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu (UVHS) ENFEKSİYO... AFYO
15/06-16/06 5. Kanserde Destek Tedaviler ve Palyatif Bakım Sempozyumu TIBBİ... ADAN