Şanlıurfa'da aile sağlığı merkezine saldıran 2 kişi gözaltına alındı
Şanlıurfa'da istedikleri ilaçları yazmadıkları gerekçesiyle doktorla tartıştıktan sonra dışarı çıkarılan 2 kişi gözaltına alındı.
Şanlıurfa'da aile sağlığı merkezine saldıran 2 kişi gözaltına alındı
14 Ekim 2021 08:45 - AA Rauf Maltaş

Eyyübiye ilçesindeki Nihat Demirelli Aile Sağlığı Merkezine gelen İ.A. ve K.A, iddiaya göre yakınları için ilaç yazdırmak istedi.

Doktorların, talebe olumsuz yanıt vermesiyle yaşanan tartışma sonrasında İ.A. ile K.A, merkezin dışına çıkarıldı. Söz konusu kişilerin taşkınlık çıkarıp merkezin kapı ve pencerelerini yumruklaması üzerine polisten yardım istendi.

Olay yerine gelen polis ekibi, kimlikleri tespit ettiği İ.A. ve K.A'yı gözaltına aldı.

Bu arada, merkezdeki görevliler tarafından cep telefonuyla çekilen görüntülerde, kuzenlerin kapı ve pencerelere vurma anı yer alıyor.


Şanlıurfa'da aile sağlığı merkezine saldırı: Kapı ve pencereleri yumrukladılar


Sağlık Bakanı Koca: Asla toleransımız yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, sağlıkta şiddet olaylarının çoğunun medyaya yansımadığını ifade ederek, "Beyaz Kod uygulamasına çok az durumda başvuruluyor. Dünyada rastlanmayan bir ifade bizde sık sık haber başlığı, 'Sağlıkta şiddet.' Şanlıurfa'da bir aile hekimliğimizde yeni bir örneğini yaşadık. Asla toleransımız yok. Gereği yapılacak." ifadesini kullandı.

Valilikten soruşturma ve kınama

Şanlıurfa Valiliğinden olaya ilişkin yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi:

"Aile hekiminin hastayı görmeden ilaç yazamayacağını söylemesi üzerine, hasta yakınının sözlü saldırısı fiziksel saldırıya dönüşmüş, olay yerine kolluk kuvvetleri çağrılmıştır. Olaya karıştıkları belirlenen iki kişi gözaltına alınmıştır. Olayla ilgili adli soruşturma başlatılmıştır. Fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarımıza yönelik saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu tür olayların bir daha tekrarlanmamasını dileyerek tüm sağlık teşkilatımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."

Öte yandan, İl Sağlık Müdürü Mehmet Gülüm, sağlık merkezine giderek şiddete uğrayan aile hekimiyle görüştü, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
18
1) ayt12 (Uzm.)
14.10.2021 14:39:29
Bugün medyada bir haber vardı. İstanbulda bir hakim, şiddet uygulamış trafik magandasına, başkalara ders olsun diye, 6 yıl indirimsiz hapis cezası vermiş.
Darısı sağlıkçılara saldıranların başına.
People
27
2) dr (dr)
14.10.2021 09:38:22
Tüm temenni ve dileklere rağmen sağlıkta şiddet olayları tekrarladığına göre acaba ne yapmalı, nasıl ele alınmalı ?
Bir bilim adamının söylediği gibi "aynı şeyleri yaparak farklı sonuç elde edilemez".
Türk Ceza Kanunu kapsamında yeni bir sağlıkta şiddet yasası şart. Bu tür olayları birkaç sağlıkçıya yapılan lokal, kişisel, münferit olaylar olarak kabul etmemek gerek. Her şiddet olayından aileleriyle birlikte milyonları bulan tüm sağlık camiası çok olumsuz bir şekilde etkilenmektedir.
Saldırgan Bu haltı işleyip bi de serbest kalırsa topluma kötü örnek oluşturmakta, kendi gibi şehir eşkiyalarını, magandaları yüreklendirmektedir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)