46 yıllık eczacı, 67 yaşında tıp fakültesini bitirdi 
Samsun'da 46 yıldır eczacılık yapan, daha önce iki fakülte ve bir yüksekokul bitiren 67 yaşındaki Gönül Berker, şimdi de Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesini 6 yılda bitirmeye hazırlanıyor.
46 yıllık eczacı, 67 yaşında tıp fakültesini bitirdi 
12 Haziran 2017 - AA

Samsun'da 46 yıldır eczacılık yapan, daha önce iki fakülte ve bir yüksekokul bitiren Gönül Berker (67), şimdi de Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirmeye hazırlanıyor.

Torunu yaşındaki sınıf arkadaşlarına da çalışkanlığı ve azmi ile örnek olan Berker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2011 yılında başladığı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesini 6 yılda tamamladığını söyledi.

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden 1971 yılında mezun olduktan sonra Samsun'da eczane açarak çalışmaya başladığını anlatan Berker, şöyle devam etti:

"İdealist bir eczacı olarak mesleğimi yapıyordum. Evlendim iki çocuğum oldu. 21 yıl sonra Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinde eğitime başlayarak 1996 yılında mezun oldum. Ardından OMÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Optisyenlik Bölümünü tamamladım. Okullar bitince sıkıldım ve tekrar üniversite okumak istedim. Gençlik yıllarımdaki hayalim olan doktorluk mesleği için girdiğim tıp fakültesini 6 yıl önce kazandım ve mezun oluyorum.''

Kendini geliştirmeyi ve yenilemeyi çok sevdiğini, bu nedenle de sürekli okuduğunu ifade eden Berker, tıp fakültesinde torunu yaşındaki öğrencilerle bir arada olduğunu ve onlardan çok şey öğrendiğini belirtti.

Üniversite öğrencileri arasında olmaktan mutlu olduğunu ifade eden Berker, "Gençlerle olmak bana ayrı bir heyecan veriyor. Torunum yaşındaki öğrencilerin arasında olmak beni genç hissettirdi. Onlarla birlikte sürekli ders çalışıyoruz, beraber stajlara giriyoruz. Çok mutluyum.'' dedi.

Tıp fakültesine ilk başladığında dersine giren genç akademisyenlerin kendisine, "Hocam benim dersimi dinlemeye mi geldiniz?" diye sorduklarını söyleyen Berker, "Ben de kendilerine 'Yok ben yeni öğrenciyim.' diyordum ama biraz zor inanıyorlardı. Alışmaları ilk başlarda biraz farklı oldu. Hatta eczacılık fakültesini bitirdikten sonra eczane açmadan önce bir yıl vekil öğretmenlik yapmıştım, orada ders verdiğim bir öğrencim bugün profesör olarak bana ders anlatıyor. Şimdi o benim öğretmenim.'' diye konuştu.

Eşinin, çocuklarının ve torununun kendisine destek olduğunu belirten Gönül Berker, okumanın yaşının olmadığını belirterek, şunları dile getirdi:

''Ben 67 yaşında tıp fakültesini bitirdim. İsteyen herkes bunu başarabilir. Yeter ki istesinler. Ben Türkiye'nin en yaşlı tıp fakültesi öğrencisiyim. Bir ay sonra mezun olacağım. Bundan sonra başka üniversite bitirir miyim henüz karar vermedim ama biraz da hekimlik yapmak istiyorum.''

"6 yılda fakülteyi bitirmesi bizi çok etkiledi"

OMÜ Tıp Fakültesi öğrencisi Elif Alapala da Gönül Berker ile 6 yıldır birlikte eğitim aldıklarını anlatarak, ''İlk gördüğümüzde dersimize girecek hocamız sandık. Daha sonra tanıştığımızda çok sevdik. 'Ben onun yaşında olsam gider mavi tura çıkar gezerdim, niye tıp fakültesinde sürünüyor?' diye düşünmüştüm. Ama o burada olmaktan çok mutlu. Bizden daha fazla enerjik ve daha fazla çalışıyor. Gerçekten bir mavi tura çıksa bu kadar keyif almaz ve mutlu olmazdı. Hiçbir bütünlemeye ve uzatmaya kalmadan 6 yılda fakülteyi bitirmesi bizi çok etkiledi.'' diye konuştu.

Tıp Fakültesi öğrencisi Arif Candemir de Gönül Berker'in zamanla kendilerine anneleri kadar yakın olduğunu dile getirerek, "Bize, 'Neden ders çalışmıyorsunuz?' diye kızardı. Sabahları 'Kahvaltınızı yaptınız mı?' diye sürekli sorar, yemek yememizi isterdi. Hatta üstümüz başımız düzensiz olsa kızardı. O bizim için, bir sınıf arkadaşı olmasının ötesinde bir abla, bir anne oldu. Onu çok sevdik.'' ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:

eczaci tip mezun

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Emine (Doktor)
22.01.2020 14:52:18
Kusura bakmayın meslektaşlarım da ne bu hazımsızlık? Tıp okumayan eczacılar bilfiil eczanede mi? Siz mesleğe başlar, okur veya icra ederken eczacıların çalışma koşullarını bilmiyor muydunuz? Eczacılık istediniz de puanınız mı yetmedi? Maşallah eczacı doktor hanıma.
People
2
2) Fatih karahan (Kimyager eczaci)
04.09.2017 19:01:39
Helal olsun..bende kimyagerlikten sonra ingilizce ekonomi okudum 4 yıllık sonra eczacilik yszdim kazandim 1 yil sonra mezun olucam ins..okumak ayrı bir pencere aciyor insanin hatstinda..tebrikler değerli büyüğüm.
People
9
3) Elif S. (Eczacı)
15.06.2017 11:54:25
Merhaba. Bir hastane eczacısıyım ve eczacı hanımı tebrik ediyorum. Eczacı olan bir kişinin tıbba ilgisinin olması çok normal ayrıca güzel bir şey çünkü hastalıkları bilerek ilaç verecek. Zaten normalde olması gereken bence doktor ve eczacıların birlikte çalışmasıdır. İlaçların etki mekanizması, vücudun işleyişi gibi konular bence de bir aşktır. Ben de tıp derslerinden (Anatomi, Patoloji vs) yüksek not alırken eczacılık derslerinde o kadar iyi değildim mesela ve Klinik Eczacılık'ta yüksek lisans yaparak durumu kurtarmaya çalışmak istiyorum. Eczacı hanım okurken eczanede kim kaldı vs gibi yorumlar bence gereksiz ve asıl başarıyı gölgeler nitelikte olmuş, zaten öyle bir durum olsaydı yasa gereği ceza alırdı. Eczacılık da tıp da kolay okunmuyor, çoğumuz tıbba puanımız yettiği halde seçmedik ya da seçemedik. Herkesin birbirine saygılı olmasını rica ediyorum. Şimdiden iyi bayramlar diliyorum...
People
3
4) hasan (dr)
14.06.2017 14:26:52
Aman bürokratlar duymasın. yoksa zorunlu hizmet için yaş haddini de kaldırılar.
People
13
5) aydin sinal (hekim)
13.06.2017 16:23:31
Eczaci hanimi tebrik ederim,benim yazidan anladigim kadariyla,demekki eczaciliktan 60 yasinda emekli olmus.Optisyenlik yani türkcesi gözlükcü diplomasida var,demekki gözlükcü dükkani ve gözlükcü kalfasi ile parasini kazanmis(benim bir arkadas optik dükkan acip servet yapti.),eczehaneyede gerek kalmamis.
60 yasinda tip tahsiline baslamak cesaret ve mesekkat.tebrik ederim,ihtihasta yapacaktir tahmin ederim yalniz yan dal yapmasin belki bitiremez .selamlar.
People
10
6) Aylin (Kimya muh)
13.06.2017 15:58:43
Yillarca tiplilara ozenip sonunda muradina ermiste....uzmanlik yapmazsa tam olmaz darisi tus
People
78
7) mesul müdür (hekim)
13.06.2017 14:34:58
Mesul Müdür maaşı ne kadar merak ettim bu yasal haktan faydalanan eczacı arkadaşlar açıklarsa sevinirim.Hiç bir eczanede ben mesul müdürle karşılaşmadım da.Sakın sizin mesul müdür dediğiniz kalfa olmasın.

Tersini düşünün bir hekimin çalışırken eczacılık bitirmesi mümkün mü?
People
10
8) mehmet celal almaz (işyeri hekimi)
13.06.2017 10:03:16
azmini çalışkanlığını tebrik edip enerjisini boşa harcadığını düşünüyorum. bu kadar emeği kendi mesleğine harcasaydı akademisyen olup insanlığa daha faydalı neticeler çıkarabileceğini düşünüyorum. yazık olmuş geçen sene ve emeğe
People
57
9) uz.dr. (hekim)
12.06.2017 16:45:45
Yıllık izin tatil vs.den bahsetmiyoruz 8 yıl söz konusu süre.Ben bu güne kadar mesul müdür çalıştıran eczacı görmedim ...
People
33
10) ecz.ecz (eczacı)
12.06.2017 16:07:57
Bu bir görevi ihmal haberi değildir.eczacı hanımı takdir ve tebrik ediyorum.
Bu; tıp eğitimini sadece para kazanmak,iş bulmak için almayan insanların da var olduğunu gösteren ve sevinmenizi gerektiren bir haberdir.takıldığımız nokta eczanede kim durdu olmamalı yani.
eczacılar eczanelerinde bulunamayacakları süre boyunca mesul müdür atayarak bu durumu çözümlerler.bu resmi haklarıdır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)