Dizi senaristi Birol Güven antibiyotik yazmayan doktoru hedef aldı
Senarist Birol Güven, TRT’de görevli kişinin eşinin aile hekimliğinde yaşadığı olayı twitter hesabından aktarmıştı. Güven’in “reçete yırttı, papatya çayı iç diye kovdu” iddialarına aile hekiminden yanıt geldi. Aile hekimi olayın anlatılandan farklı olduğunu ve Güven’in de tepkiler üzerine tweetini sildiğini paylaştı
Dizi senaristi Birol Güven antibiyotik yazmayan doktoru hedef aldı
17 Temmuz 2019 -

12 Haziran Cuma günü 13 No’lu Turgutreis Aile Sağlığı Merkezine tedavi için gelen TRT’de görevli eşinin yaşadığı olay ilk Birol Güven’in twitter paylaşımı ile duyuldu.

Güven’in, paylaşımında hekim ile ilgili “reçete yırttı, papatya çayı iç diye kovdu” iddialarına karşı konunun müsebbibi hekim whatsapp mesajında olay gününü anlattı. Hekimin twitter’da paylaşılan mesajı şu şekilde:

“12 Haziran Cuma Günü diğer günlerde olduğu gibi, 13 No’lu Turgutreis ASM’ye gelen hastalara sağlık hizmeti sunduk. İki kadın hasta beraber poliklinik odama gird. Misafir olarak geldiklerini, genç kadın hasta muayene olacağını, yaşlı olan hasta ise şeker ilaçlarını yazdıracağını söyledi. Genç kadın, boğazının ağrıdığını söyledi. Muayenesinde herhangi bir patolojiye rastlamadım.

“Ben kendimi biliyorum, antibiyotiksiz geçmez”

Allerji semptomlarını sorguladım. Allerjik reaksiyona karşı antihistaminik alabileceğini söyledim. “Ne yazdınız” diye sordu. Antihistaminik ve ev bakımı yeterli dedim. “Ben kendimi biliyorum, antibiyotiksiz geçmez, bir antibiyotik ve bir boğaz spreyi yaz” dedi. En de hastanın tedaviyi reddetme hakkına saygı duyarak “size vereceğim sağlık hizmetini beğenmiyorsanız, hastanemizde kulak burun boğaz uzmanı olduğunu ve orada beğendiği sağlık hizmetini alabileceğini belirttim. Kadın Sağlık Bakanlığına şikayet edeceğini, kocasını arayacağını söyleyerek reçete yazmamı istedi. “Bağırmanıza gerek yok, şikayet hakkınızı kullanabilirsimiz” dedim. Kadın eline telefonu aldı.

“TRT’de yüksek mevkide görevdeyim Sağlık Bakanı ile görüşeceğim”

Beraber geldiği kadına (annesine) reçetesini düzenlerken bana “Bizler de antibiyotik almadan iyileşemeyeceğimiz algısı var. Kusura bakmayın” diyerek kızı adına konuştu. Kadına “e-receteniz bankodaki tıbbi sekreterde hazır geçmiş olsun” dedim. Sıradaki hastamı aldım. Hastam şikayetini anlatırken kapı çaldı. Elinde telefonla genç kadın hasta girdi, ağlamaklı bir sesle kocasının benimle konuşmak istediğini söyledi. Nezaketen telefonu aldım. Buyurun dedim. Telefon sesi dışarıya açık şekilde ses duyulur vaziyette, hiç aralık vermeden bağırarak konuşan erkek, kendisinin TRT’de yüksek mevkide görevde olduğunu, antibiyotik yazmazsam basında, İnstagram’da, Facebook’ta ve Twitter’da beni yazacağını, Sağlık Bakanı ile görüşeceği vs konuşmaları devam edince telefonu kadına uzattım. “Kocanız tek taraflı bağırıyor” dedim. Kadın çıktı.

Burada Sayın Birol Güven, ASM işleyişini bilmeden “reçete yırttı, papatya çayı iç diye kovdu” diyerek, aslına uymayan iddialar ile şiddete davetiye çıkaran tweetlerini, siz sayın meslektaşlarımızdan gelen tepkiler üzerine silmiştir. Üstelik meslektaşlarımızdan hiçbiri benden açıklama istememiştir. “

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
53
1) ömer sümer (Hekim)
18.07.2019 13:19:16
Kamuoyunun gönlünde müstesna bir yer edinmiş Seksenler dizisinin yapımcı, senarist ve oyuncularının gerçek hayatta bu şekilde sorumsuz davranmaları ne kötü.
Riv Riv yapmışlar....
Sağlıkta Şiddetin sanatçı boyutunu da gördük...
People
57
2) Birol güven duymasın (dr)
17.07.2019 21:57:51
Bence de antibiyotiksiz kesin iyileşmez. Bu tip hastalar için antibiyotik yazan nışasta tableti üretilsin. Fiyatı da yüksek olsun ki etkisi fazla olsun.
People
33
3) Port (Op.dr)
17.07.2019 19:33:30
Birol güven trt de yüksek mevkide tanıdıkları var.birol gelse ne istese yazarim.aman bizi sağlık bakanına şikayet etmesin.
People
16
4) turşu satan (eşşek)
17.07.2019 18:16:43
dr benzingenin yazısını çok beğendim
People
21
5) Muhiddin Göç (Uz Dr. )
17.07.2019 17:03:40
Hasta odaklı sağlık hizmetinde hastanın kendisi ile ilgili konuda doktordan daha çok bilgili olduğu kabul edilir ve tedavinin merkezinde hasta o yüzden yer alır. Devasa şehir hastanesinde milletvekiline gelmişken bir check UP yapalım MR çektirelim diye teklif götürülürken idealist bir meslektaşım hastasına bir antibiyotik yazmamış. Ben olsam yazardım.
People
54
6) Nilgün Yalçın (Pediatri)
17.07.2019 16:56:02
Bu işler seyircinin isteğine göre senaryo yazmaya benzemez. Herkes önündeki işine baksın.
People
52
7) ismet (dr)
17.07.2019 15:16:00
Doktorlar duymasın !!!! Yazık yaptığınız harekete ,çok yazık....hedef göstermek,kin ve nefrete sebep olmak.!!!
People
63
8) antibiyotiksiz (geçmez)
17.07.2019 15:08:46
Çivisi çıktı bu işin... Bakalım nasıl ve ne zaman yerine girecek ?
People
43
9) hüsnü mübarek (uzman)
17.07.2019 14:18:03
"Cahiller arasında kalmış alime acıyın"
Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğünün Taşrada aktif rol üstlenmesi lazım. Bakanlık Merkez Teşkilatında yıllardır en zayıf genel müdürlük hep Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü oldu. TV, Web, sosyal medya gibi her mecrada bakanlık politikalarını, stratejilerini, hedeflerini, hastaların eğitilmesi gibi kritik konuları bu Genel Müdürlük çalışmalı. Bakanlık, tüm politikalarını 2-3 dakika içinde hastaya doktorun anlatmasını beklememeli. Beklemiyordur da zaten.
Gereksiz antibiyotik kullanmanın hastaların geleceğini tehlikeye atmak olduğunu burası anlatmayacakta kim anlatacak?
Bakanlık ve tüm Bakanlık yapılanmalarının bu Bakanlığın varlık sebebi olan hekim-hasta ilişkisinin (2-3 dakikanın) kaliteli-verimli-objektif-cost efektif-sağlıklı olabilmesine uğraşması lazım.
Buna odaklanılırsa gerçek memnuniyet artacaktır. Sözde memnuniyet oranları ile kendimizi kandırmaya devam ederiz.
People
47
10) nevin özçelik (aile hekimi)
17.07.2019 14:13:45
sağlık bakanı birol güven mişşş.trt de üst düzeyde biri hımmmm.. çok korkutucu....
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)