‘Doktor medikal firma seçti’ iddiasına doktordan cevap
Hakkari Devlet Hastanesinde görevli bir beyin cerrahının, tavsiye ettiği medikalciden malzeme almayan hastaya müdahaleyi reddederek Van’a sevk etmeye karar verdiği iddiasına doktordan yanıt geldi
‘Doktor medikal firma seçti’ iddiasına doktordan cevap
10 Ekim 2017 - MEDİMAGAZİN

Hakkari Devlet Hastanesinde Beyin Cerrahı olarak görev yapan Dr. Yunus Kaçar hakkında basında yer alan ‘medikal firma seçti’ iddialarıyla ilgili Medimagazin’e açıklamada bulundu.

‘’Hasta ve hasta yakınlarıyla maddi hiçbir konuda konuşmadım’’

Merdivenden düşün hastanın 21 Eylül tarihinde hastaneye başvurduğunu ifade eden Kaçar, ‘’Servikal tomografide boyunda kırık (C2 Tip 3 odontoid fraktürü) mevcuttu. Gerekli olan  Servikal Manyetik Rezonans(MR) ile Bilgisayarlı Tomografi(BT) anjio tetkiklerini yaptırdım.  Acil servise başvuran hasta beyin ve sinir cerrahisi servisine yatırılarak sıkı servikal kolar ile takip ve tedavisine başlandı. Tip 3 odontoid fraktürü ya sıkı servikal kolar ve immobilizasyon ile ya da servikal halo ile tedavi edilir. 

Yaşlı, kilolu, diyabeti ve hipertansiyonu olan hastanın immobilizasyonu morbiditeyi artıracağından servikal halo tedavisi düşünüldü.  Hastanın servikal halo malzeme isteği malzemeden sorumlu hastane müdürüne ilettikten sonra hasta ve hasta yakınlarına müdür ile iletişime geçmelerini istedim.  Ben sadece malzeme isteğini bundan sorumlu müdüre vermekle yükümlüyüm ve bunu yaptım. Hasta ve hasta yakınlarıyla maddi hiçbir konuda konuşmadım.’’ açıklamasında bulundu.

‘’Hasta yakınları beni tehdit etti’’

Hastane müdürü aracılığıyla medikal firma yetkilisinin hasta yakınları ile irtibata geçtiğini ifade eden Kaçar, ‘’Aile servikal haloyu kendileri temin etmek istediğini söyledi. Konu ve hasta ile ilgili başhekimizi bilgilendirdim. Malzeme geçikebileceği ve servikal fraktürün önemi açısından hastanın sevkinin uygun olacağı tarafıma bildirildi. Sevk için 112’yi aradık. Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesi kullanılacak malzeme hastaya özel temin edilecek bir ürün olmasına rağmen, malzeme olmamasını gerekçe göstererek hastayı kabul etmedi. 112 kayıtlarına göre Van ilinde sadece özel bir hastanenin hastayı kabul edebileceği bilgisi verildi.’’  dedi.


Doktor 'medikal firma seçti' iddiası


Hastanın eşinin Van’daki özel hastaneye sevki kabul etmediğini dile getiren Kaçar, “ Hasta yakını, ‘Ben eşimin o hastaneye gitmesini istemiyorum, yolda başına bir şey gelirse sorumlusu seni bilirim, ben o riski almıyorum, sen o riski alıyorsan bunun hesabını verirsin’ diyerek beni tehdit etti.’’ şeklinde konuştu.

Sonrasında hastanın gazeteci oğlunun kendisi ile telefonda konuşmak istediğini ifade eden Kaçar, hasta yakının kendisini Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığına şikayet etmek ve haberlerine yapmakla tehdit ettiğini sözlerine ekledi.

Hastanın üçüncü basamak bir hastaneye sevkinin önemini hasta yakınlarına aktardığını ancak ikna edemediğini ifade eden Kaçar, hasta yakınları tarafından tehditlerin devam ettiğini söyledi.

Hasta yakınlarının dört gün sonra temin ettikleri medikal ürünün gelmesinden sonra hastanın Van Yüzüncü Yıl Hastanesine sevk edildiği bilgisini veren Kaçar,

‘’Hasta hastanemizde yattığı sürece tüm takip ve tedavileri düzenli olarak yapıldı. Ben tıbbi olarak hastaya öğrendiklerim dışında hiçbir müdahalede bulunmadım. Hastaya yaşanılan tehditler ve tartışmalarla ilgili tek kelime etmedim ve hastanın moralini sürekli yüksek tutmaya çalıştım. Sevk edildiği gece hastanın oğlu tarafından aranarak savcılığa suç duyurusunda bulunmamam, yoksa hakkımda haber yapacakları ile ilgili tehdit aldım. Ancak gazeteci oğlunun benim tehditler için savcılığa başvuracağımı öğrenmesi sonrasında intikam almak için adımı kişiliğimi ve onurumu zedeleyecek bu haberi yayınlamıştır. Haberlerde direkt olarak hedef gösterilmem hayatımla ilgili beni kaygılandırmaktadır.’’ dedi.

Kaçar, tehditlerle ilgili hastane başhekimi ile birlikte savcılığa suç duyurusunda bulundu.
 

Anahtar Kelimeler:

doktor medikal hakkari

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) Emmi (Op.dr)
13.10.2017 16:13:18
Pis kokularla yaşamak istemiyoruz... Tüm alet,,malzemeleri Ankara sağlık bakanlık halletsin
People
9
2) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
12.10.2017 09:39:45
Bu Meslektaşımız Medikalciyle Beraber İş Tutmadıysa , Durum ifade ettiği gibiyse Bundan mutluluk duyarız...
İlaç Firmalarıyla anlaşan , Medikalcilerle anlaşan ,vatandaşın sağlık karnelerine yazdığı reçete
karşılığında eczanelerle anlaşan , bunlarla menfaat ilişkisine giren çok Meskektaş ( ? ) gördüm..
Vatandaştan Bıçak parası adı altında haksızca para alan da..
Sevk ettiği hasta başına özel hastanelerden Komisyom alanları da..
Özel Görüntüleme merkezlerine , laboratuarlara gönderdiği hasta başına komisyon alanları da..
İhelelerde , ilaç , sarf Malzemesi ,mal alımlarında , akaryakıt alımlarında olan bitenden , Hastane Başhekıimlerinin , yöneticilerinin , bankalardan aldıkları komisyonlardan bahsediyoruz..
Çalışanlar için değil Kendi çıkarları için..
Bunları bilmeyen , bunlardan haberi olmayan Hekim , sağlık Çalışanı var mı ?
Şuyuu Vukuundan beter diye bir söz var..
Bunlar Kontrendike durumlar..
Bu konularda tekrar tekrar hatırlatma yapmaya gerek yok..
Durumumuz ortada..

Ayrıca Kuyruk Acıları olanların Kuyruk acılarıyla uğraşmak da benim işim değil..

Her Defasında Haklı iken Neden haksız Duruma düşelim ?
Haklı olduğumuz konularda ısrarcı olalım Nasıl ve Ne Şekilde elde edebileceksek ( Haklı olmak Kaydıyla ) Hakkımız olanları isteyelim almanın yoluna bakalım.
Hem Dünyada Hem de Ahirette...
People
6
3) postenflamatuar (uzm dr)
11.10.2017 16:16:33
DİĞER TARAF (İNSANCIK) nickli kişi haberi ya okumamışsın ya da üstün körü okumuşsun ve yorum yapmışsın. "ya başında hiç uğraşmayıp direkt sevk edecektin ya da halo geldikten sonra sevk etmeyecektin ki medikal firma seçmediğini ispatlamış olurdun" diyerek iftira atma kampanyasına sen de katılmışsın. Karşı taraf kabul etmediği sürece 112 sevkleri kabul etmiyor. Yani burada muhatap sağlık bakanlığıdır. Ha bu iş ters diyorsan sağlık bakanlığıyla muhatap olabilirsin. Göze alabiliyorsan buyur. Doktorlar da rahatlar. Haberde de bu resmi durum belirtilmiş ama okumamışsın! veya görmemişsin. Sevkin red gerekçesi ise "halo" olmamasıymış . "Halo" bulununca da 3. basamağın gerekçesi ortadan kalkmış ve sevk gerçekleşmiş. Yani sistem sorunu ve iftira-tam okumama sorunu var.
İftira davasından bir şey çıkmaz ama yine de mahkemeye vermede fayda var. Ne diyorlardı? Ha tamam: " ben acı çektim en azından başkaları acı çekmesin" diye dava açıyorum diyebilir mağdurlar.
People
10
4) murat han (uz dr)
11.10.2017 14:07:16
Bir önceki haberde Dr u cevabını görmeden suçlayan arkadaşlar burada mı? Yoksa ıslık çalıp havaya bakarak başka sayfaya mı geçiyorlar. Meslektaşım oradan tez zamanda kurtulur inşallah.
People
9
5) H (HEMŞİRE)
11.10.2017 12:15:26
genellikle dr ile medikalciler beraber çalışıyor.inanmayan gitsin hastaneleri incelesin.Sağlık bakanlığı bu konuyu incelemeli.
People
10
6) Adnan Özpek (Genel Cerrah)
11.10.2017 11:24:28
Eğer bu okuduklarımız doğru ise "Hem suçlu, hem güçlü" diye işte buna denir. Sayın meslektaşıma bu haklı olduğu konuda davasını sonuna kadar takip etmesini öneririm.
People
13
7) DİĞER TARAF (İNSANCIK)
11.10.2017 10:58:32
Sn Kaçar belli ki epeyce bu işlerin içinde olduğuna göre kaç günde gelebileceğini de mutlaka kestirebiliyorsundur ki nitekim de 4 günde gelmiş! Ne gerek var hastayla inatlaşmaya, ya başında hiç uğraşmayıp direkt sevk edecektin ya da halo geldikten sonra sevk etmeyecektin ki medikal firma seçmediğini ispatlamış olurdun.
People
11
8) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
11.10.2017 08:03:37
Değerli Meslekltaşımız Selamlar , Sevgiler , ..
Allah Her zaman yardımcınız olsun..
3-5 Kuruşa asla tamah etmeyin..
Bu Kokuşmuş ülkede Allahtan başka dayanağımız yok...
People
9
9) bozeren (nş uz dr)
10.10.2017 20:13:12
yapar nankörler. nasıl olsa devlet de kendi sağlıkçısını hekimini savunmuyor, onlar daha da fazlasını hem de rahat rahat yaparlar.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori