Dr. Mehmet Öz: Kahvaltı yapmak yasaklanmalı!
Dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz, kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu yönünde çıkan dayatmaların ise tamamen reklam aldatmacası olduğunu belirtti
Dr. Mehmet Öz: Kahvaltı yapmak yasaklanmalı!
14 Ocak 2020 11:13 - webtekno.com

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu yönünde bilinen gerçeğin aksine Dr. Mehmet Öz'den ezber bozan bir açıklama geldi. TMC Dergisi'ne verdiği bir röportajda Dr. Öz bunun bir aldatmaca olduğunu belirtti.

Dr. Öz’e göre kahvaltı, günün en önemli öğünü değil

Kahvaltı yapmanın gereksiz olduğunu düşünen Dr. Mehmet Öz, yaptığı çarpıcı açıklamalarda Bence 2020’de yapılacak ilk şeylerden biri kahvaltıyı yasaklamak olmalı. Kahvaltı yapmamız gerektiğini düşünmüyorum, bu bir reklam aldatmacası. Ne yazık ki onlarca yıldır bu konudaki dogmaların birçoğu reklamlardan çıktı ve bunlar aslında sağlığımız hakkındaki gerçeklere dayanmıyordu ifadelerini kullandı.

Mehmet Öz’e göre yapılması gereken en akıllıca şey, kahvaltıyı tamamen hayatınızdan çıkarmak ve ilk yemeğinizi gerçekten acıktığımızda yemek. Pek çok insanın sabah uyandığında yaptığı ilk şeyin aç olmasa bile 'kahvaltı yapmak' olduğunu belirten Dr. Mehmet Öz, bunun yerine haftanın her günü 'brunch' yapmanın çok daha sağlıklı olduğunu söylüyor.

Sabahları açlık yaşayanlar hakkında da konuşan Öz, bu durumun muhtemelen bir anda yemek yemeyi kesmek nedeniyle olduğunu belirtiyor. Dr. Öz, gece yenen kızartma gibi yüksek karbonhidratlı besinlerin de açlıkta etkili olduğunun altını çiziyor. Tüketilen bu yüksek karbonhidratlı besinler, vücudun insülin direncini düşürüyor ve ertesi sabah yoğun bir açlık hissiyle uyanıyoruz.

Yapılan araştırmalar neticesinde çoğu uzman, kahvaltının isteğe bağlı olması gerektiğini düşünüyor. Kahvaltı yapıp yapmayacağımıza gelinceyse Dr. Mehmet Öz, bunu yapmaya devam etmemiz gerektiğini ancak vakit olarak biraz daha sonraya almamızı tavsiye ediyor. Dr. Mehmet Öz’e göre kahvaltının tam anlamıyla doğru olabilmesi için doğru zamanda yapılması gerekiyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
16
1) break -no-fast (dr)
15.01.2020 22:04:13
doğru dr öz abd kahvaltısı: 3 dilim domuz pastırması, bir kepçe haşalmnmaış barbunya fasulye, üstüne kırılmış 2 yumurta ve 3 kazan simsiyah kahve....
People
4
2) derya (dr)
15.01.2020 13:30:36
Bence doktor Öz'ün demek istediği Amerikadaki sistem için.Coco,cips gibi saçma sapan şeylerle beslenen toplumlar için .Bencede yasaklanması gerekir.Bizim geleneksel kahvaltılarımız çoğu ülkerden sağlıklı.
People
7
3) Uzm (Dr)
15.01.2020 12:14:53
Bedenen calisanlar ikiye ayrılır: 1-Az calisan 2-Çok calisan. Bedenen fazla calisanlara 3 ogun, gerek olmayanlara 2 ogun yeterlidir. Hatta surekli masada is gorenlere 2 de fazladir. Ancak yemek kac ogundur?: 3 ogun klasik yanitinin modasi gecmistir. Ogun sayisi gunumuze uygun guncellenmelidir. Bu da cok agir bedenen calisanlar haric gunde 2 olmalidir. Kendime gelince, istisna disinda omrumde kahvalti yapmadim ve universite sinavlarina da aç girdim. Bence en uygunu st 10:30 ve 17:00 olmak uzere 2 kez olmali. Aksamdan sabaha kadar 12 st ac kaliyoruz diyenlere gelince, meyva, kuruyemis, patlamis misir veya kola vb icecekleri neden dahil etmiyorlar. Sahsen aksam oturuken agzi bos durani pek gormedim.
People
12
4) Haldun Güner (Hekim)
15.01.2020 07:56:20
Açıklama, Dr Öz'ün gündemde kalma çabası gibi görülüyor. 8 saat uyku, 3-4 saat te akşam yemeğinden sonra geçen zamanı eklersek 11-12 saat ediyor arkadaş. Kendisi, yakıt deposu boş arabayla işe gitmeyi denesin bakalım. Biz de kahvaltı hep vardır. Eskiden, dumanı üstünde sıcak bir çorba, çocuklara yeni sağılmış sıcacık süt, ya da pekmez içririlir, okula gidenlerin ceplerine kuru üzüm verilirdi.
People
7
5) fomai (dr)
14.01.2020 23:16:47
bizde canan, abd'de dr oz...biri kardiyolog diğeri amaliyat artık yaptığı belirsiz showdr kalp cerrahı
People
5
6) metin karcı (hekim)
14.01.2020 22:52:01
Günde 8 saat çalışmak,3 öğün yemek kapitalizmin ve hatta sosyalizmin
insanlara dayattığı yaşam şeklidir.Çalışanlara boş zaman bırakmayalım; okumasınlar,düşünmesinler yalnızca çalışıp uyusunlar;sonuçta bize kazandırsınlar;İşte patron dünyasının istediği bunlardır.Her insanın 'Tembellik Hakkı'olmalıdır.
People
17
7) Doktor (Doktor)
14.01.2020 16:28:54
8 saat mesai yasaklanmalı doğamıza ters diyen ahmet beye;
8 saatin neresi fazla, asistan doktorlar 33saat mesai yapıyorlar Bi düşünün
People
17
8) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
14.01.2020 16:16:19
Kahvaltı zaten kadim Türk geleneğinde olmayan, Batı ile temas sonrası Türk mutfağının katliamının diğer adı olarak oluşmuş bir çalışma. Onun yerine sabah kahvaltı değil YEMEK YİYİN de bütün günü dinç geçirin, ÜÇ ÖĞÜN YEMEK den de ne kast edildiğini anlamış olursunuz. Karın gurultuları arasında öğrenciler okulda, işçiler fabrikalarda zaman geçirip , öğlene kadar olan 10 dakikalık molalarında simit-pendir atıştırmalarıyla ayakta durmaya çalışıyor. Kahvaltı ucubesinden sonra bir de BRUNCH ucubesini kültürümüze pompalama gayreti bazı kesimlerde tutsa da bu sefer birisi baltayı taşa vurmuş gibi.
People
6
9) Ali (Hekim)
14.01.2020 11:41:49
Yasağa uymayan hapse atılıp, tekrarında idam bile edilmeli:)) hay Allahım ne işlerle uğraşıyoruz :))
People
27
10) Ahmet (Hemşire )
14.01.2020 11:40:28
Bence 8 saat mesai yasaklanamalı. Doğamıza ters.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)