İlaç mümessiliydi, tıp fakültesini bitirdi, şimdi başhekim oldu!
İlaç mümessili olarak görev yaparken doktor olmaya karar veren ve tıp eğitimi alan Alkan, başhekimliğe atandı
İlaç mümessiliydi, tıp fakültesini bitirdi, şimdi başhekim oldu!

Başhekim Cem Alkan'ın eşi Dr. Çiğdem Altan "Kafasında başkalarının istediği şekilde değil de kendi istediği şekilde yol alıyor. Bence onunla beraberken şaşırmaya hazır olmalıyım. Çünkü kafasına koyduğu şeyi yapma konusunda azimlidir." dedi.

12 Haziran 2018 - AA Tezcan Ekizler

Öğretmenlik ve ilaç mümessilliğinin ardından çocukluk hayalini gerçekleştirmek için yeniden okul sıralarına dönen Cem Alkan, doktor olduktan sonra Karaburun Devlet Hastanesi'nde başhekimlik görevine getirildi.

Zonguldak'ta doğan 41 yaşındaki, bir çocuk babası Alkan, Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü'nü bitirdikten sonra pedagojik formasyon alarak öğretmenlik yapmaya başladı.

Dershanelerde görev yaptığı sırada bu mesleğin kendisine göre olmadığını gören Alkan, ilaç mümessilliğine başladı.

Çocukluk hayali olan doktorluğu bu süreçte daha iyi tanıyan Alkan, hayallerini gerçekleştirmek için yeniden üniversite sınavına girerek 2002 yılında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.


Okulundan dönem birincisi olarak mezun olan Alkan, ilerleyen yaşına rağmen Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'nda da başarılı olarak İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nde ihtisas yapmaya başladı.

Bu sırada üniversite yıllarında tanıştığı meslektaşı Çiğdem Alkan ile hayatını birleştiren Alkan, uzmanlığını Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi'nde tamamladı ve yaklaşık 15 gün önce Karaburun Devlet Hastanesi'ne başhekim olarak atandı.

"Hayallerinin peşinden koştu, beyaz önlüğü giydi"
Başhekim Alkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, farklı meslekleri yaparken aklından bir türlü beyaz önlük sevgisini çıkaramadığını, yaş olarak biraz geç de olsa bu hayaline kavuşup, başhekim olmayı başardığını söyledi.

Hastalarına 10 yıldan bu yana şifa dağıttığı için çok mutlu olduğunu belirten Alkan, "İlaç mümessilliği de sağlık sektöründe olduğu için kabul etmiştim. Bir süre sonra istifa ettim. Bölge müdürüm ve ailem 'Bundan sonra ne yapacaksın?' diye sordu. Ben de 'Doktor olacağım.' dedim. Bölge müdürüm biraz yüksek sesle gülmüştü." dedi.

Tıp fakültesine başladığında yaşam serüvenini anlattığı arkadaşlarının da kendisine inanmadığını aktaran Alkan, şöyle konuştu:

"İlaç tanıtmaya gittim doktor oldum, ardından nasip oldu başhekim oldum. Bu serüven devam ediyor. İstediğimiz şeyleri kendimize ve beynimize inandırırsak yapamayacağız şey yok, hayallere sınır koymamak lazım. Göreve atandığım ilçede kalıcı eserlere imza atmak istiyorum. Çalışmamda aynı hastanede görev yapan eşimin de bana destek oluyor. İlçedeki ilk sigara bırakma polikliniğini açtık."

Altan, mesleğine aşık olduğunu, sektörün iki tarafını da iyi bildiği için ilaç mümessilleriyle ilişkisinin de çok iyi olduğunu vurguladı.

"Hayat arkadaşım kafasına koyduğunu yapıyor"
Dr. Çiğdem Altan ise eşiyle üniversite yıllarında tanıştıklarını, onun hayat hikayesinin kendisini çok etkilediğini dile getirdi.

Üniversitede birçok arkadaşının eşini örnek aldığını kaydeden Altan, "Kafasında başkalarının istediği şekilde değil de kendi istediği şekilde yol alıyor. Bence onunla beraberken şaşırmaya hazır olmalıyım. Çünkü kafasına koyduğu şeyi yapma konusunda azimlidir." dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) ismail yk (dr)
10.07.2018 15:43:37
İyi..İnşallah reprezant olduğu günleri mumla aramaz..
People
12
2) dr salloso (dr)
15.06.2018 03:51:49
Değerli meslekdaşımızın azmini kutlarım. Yazı da yine bir medikal editörlük gerektiren konu var.

"İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nde ihtisas yapmaya başladı.
Alkan, uzmanlığını Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi'nde tamamladı"....
Devlet Hastanesinde NŞ uzmanlığı yapıldığını bilmiyordum. Fakülte ve EAH dışında uzmanlık yapılan devlet hastanesi var mı Türkiye'de..
Avrupa 'da bazı kamu hastaneleri 1 ya da 2 yıla kadar ihtisas verebiliyor. hekim, bu süre sonrasında ihtisasını daha üst hastanelerde tamamlıyor. Bu sistem bizde yok.
People
3
3) Muhammed (Öğrenci)
14.06.2018 21:59:39
Serpil hanım kesinlikle başarabilirsiniz. Dünyaya 1 kere geliyoruz hayallerinizi yaşayın.
People
9
4) Serpil (Muhasebe)
13.06.2018 19:09:35
Bazı nedenlerden dolayı üniversite bende okuyamadım ama böyle haberleri görünce neden bende yapamayayım diyorum istek azim geliyor ama birde bir yer tutturamazsam üzülürüm diye korkuyorum bazen vaz geçiyorum ne yapsam bilemiyorum bu arada yaşımda büyük 38 yaşındayım nasıl olur acaba diyorum bazen başarabilirmiyim ???
People
22
5) Dr (Doc)
12.06.2018 19:59:31
Bende lise yıllarımda çekirdek satıyordum. Bu mesleğin bana göre olmadığına karar verdim .tip Fak bitirdim .gy&ob oldum .doçent oldum .
People
3
6) bulut (uz dr)
12.06.2018 15:48:22
karaburun'un nüfusu kaç? beyin cerrahisi için kaç yatak gerekiyor?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA