Türkiye'de ilk kalp naklini yapan Opr. Dr. Kemal Bayazıt hayatını kaybetti
Türkiye'de ilk kalp naklini yapan Opr. Dr. Kemal Bayazıt, 89 yaşında hayatını kaybetti.
Türkiye'de ilk kalp naklini yapan Opr. Dr. Kemal Bayazıt hayatını kaybetti
26 Haziran 2019 - AA

Öğrencisi Prof. Dr. Süha Küçükaksu, yaptığı açıklamada, Türkiye'de kalp damar cerrahisinin kurulması ve yaygınlaştırılmasının öncüsü olan Bayazıt'ın uzun süredir tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliği nedeniyle vefat ettiğini belirtti.


Prof. Dr. Süha Küçükaksu: 'Bayazıt bir ekol' 


Türk tıbbında ve cerrahisinde bir ekol olan, on binlerce kalbe dokunmuş, yetiştirdiği cerrah ve kardiyologların yüz binlerce kalbe dokunmasını sağlayan hocaların hocası Kemal Bayazıt'ın, yıllar önce "İngiltere'de kal" dediklerinde, "Bana memleketimin ihtiyacı var." diyerek dönmesinin Türk milleti tarafından hiçbir zaman unutulmayacağını ifade eden Prof. Dr. Küçükaksu, Türk tıp camiasına ve kalp hekimliğine başsağlığı diledi.  

 


Kalp Cerrahisinin ekolü Türk tıbbında referans olmaya devam ediyor: Kemal Bayazıt 


Kemal Bayazıt için İstanbul Başkent Üniversitesi Hastanesi önünde cuma günü sabah saat 10.00'da uğurlama, daha sonra kuruluşunda çalıştığı Siyami Ersek Kalp Hastanesinde saat 11.00'de tören düzenleneceğini belirten Küçükaksu, Bayazıt'ın cenazesinin öğle vakti Şakirin Camisi'de kalınacak namazın ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verileceğini kaydetti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) AHMET KARSLIOĞLU (DR)
27.06.2019 09:35:18
k.maraşlı hemşerimizdi ankarada yüksek ihtisas hast dede görev yaptı allah rahmet etsin..
People
4
2) aydin sinal (hekim)
27.06.2019 09:30:14
AÜ tip fakültesinde yüksek ihtisas hastahanesinde prof.sabit Oktay hocanin kardiyoloji derslerinde bize kalp,damar cerrahisi ni anlatmisti,ameliyatlari izletmisti.ruhu sad olsun.
People
5
3) uz.dr (doktor)
27.06.2019 08:14:17
Rahmetli Hocamın Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimliği döneminde onunla çalışma fırsatı buldum. Disiplinine ve işine bağlılığına hayran kalmıştım. Sabahın köründe hastanede olurdu ve bizlerde ona ayak uydurmak zorunda kalırdık. Bu nedenle tüm meslek hayatım boyunca işime en erken gelen kişi oldum. Allah rahmet eylesin.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori