Evde botoksa tepki geldi, Prof .Dr. Atilla Arıncı 'Tıbbi, hukuki ve etik olarak izahı mümkün değil!'
Sanatçı Gülşen'in estetik doktorunu evine çağırıp dolgu ve botoks yaptırmasına ilişkin Prof .Dr. Atilla Arıncı "mesleğin ve hekimlerin itibarının korunması açısından bu uygulamanın Türk Tabipleri Birliği Etik kurullarınca araştırılması gerek" dedi
Evde botoksa tepki geldi, Prof .Dr. Atilla Arıncı 'Tıbbi, hukuki ve etik olarak izahı mümkün değil!'
14 Ocak 2020 16:08 - MEDİMAGAZİN

Ünlü sanatçı Gülşen'in evine doktor çağırarak yüzüne botox ve dolgu yaptırmasıyla ilgili İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Estetik ve Plastik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Hukuk Kurulu Başkanı Etik Kurul Üyesi Prof .Dr. Atilla Arıncı açıklamada bulundu.


Gülşen, doktoru evine çağırıp dolgu ve botoks yaptırdı


"Sağlık kuruluşunda konunun uzmanı hekimlerce yapılması gereken bu tip estetik tıbbi müdahalelerin ev gibi uygun olmayan koşullarda yapılması çok sıra dışı ve kötü örnek teşkil edecektir" diyen  Prof. Dr. Arıncı, "Sağlık Bakanlığınca uzman muayenehanelerinde dahi bu müdahalelerin yapılmasına bazı kısıtlamalar ve standartlar getirilirken bir hekim tarafından bir sanatçının evine gidilerek bu şekilde bir uygulamada bulunulmasının tıbbi, hukuki ve etik olarak izahı mümkün değildir" dedi.

Estetik uygulamaların hekimler dışında yapılmaması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Arıncı "bu tip estetik müdahalelerin ev ortamı gibi steril olmayan ve ortaya çıkabilecek bir ani komplikasyonda acil tıbbi müdahalenin uygulanmasının hiçbir şekilde mümkün olmadığı bir ortamda yapılması çok sakıncalı ve kabul edilemez bir tıbbi davranıştır" ifadesini kullandı.

Malpraktis açısından hukuki yönü var mıdır?

Bu tip uygulamaların malpraktis açısından hukuki sorumluluklar getirdiğini ifade eden Prof. Dr. Arıncı, hekimlik mesleği mesleği etik değerleri yönünden, mesleğin ve hekimlerin itibarının korunması açısından bu uygulamanın Türk Tabipleri Birliği Etik kurullarınca araştırılmasını istedi.

Prof. Arıncı, geçtiğimiz yaz aylarında bazı hekimlerin ve hekim olmayan kişilerin bodrum plajlarında ve öğle sıcağında plaj şezlonglarında güneşlenen kişilerin yüzüne botox ve dolgu uygulamaları yaptıklarını hayretle müşahade ettiklerini ifade ederek, haberde belirtilen ve eve giden hekimin kendi derneklerinin üyesi olup olmadığını araştırmakta olduklarını ve eğer bu kişi TPRECD'nin bir üyesi ise kendi iç disiplin ve etik kurulları çerçevesinde konuyu soruşturacaklarını sözlerine ekledi

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer