Yargıtay'tan tartışmalı karar: Zorunlu aşılar zorla yapılamaz!
Yargıtay, yeni doğmuş çocuklarına zorunlu aşıların yapılmasını istemeyen çifti haklı buldu. Yüksek mahkeme, yerel mahkemenin verdiği kararı 'Hak ihlali ortaya çıkar' diyerek bozdu. Geçtiğimiz yıl 1.3 milyon bebeğin dünyaya geldiği Türkiye için anılan kararın emsal nitelikte olduğuna işaret ediliyor
Yargıtay'tan tartışmalı karar: Zorunlu aşılar zorla yapılamaz!
04 Mayıs 2016 -

Y.-A.U. çiftinin, geçtiğimiz yıl 20 Şubat günü bir çocukları dünyaya geldi. Hastanede, bebeğe zorunlu aşıların yapılması gerektiği belirtildi. Ancak çift bu talebi geri çevirdi. Devreye Karabük Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü girdi. Müdürlük, zorunlu aşıların yapılması gerektiğini, Çocuk Koruma Kanunu gereği bebek için gerekli sağlık tedbirlerinin uygulanması için aile mahkemesine başvurdu.
MAHKEME 'AŞI YAPILSIN' DEDİ
Karabük Aile Mahkemesi'nin kararında, aşıların önemi ile ilgili yapılan açıklama ve eğitimlere rağmen anne-babaları tarafından aşı yapılmasına izin verilmeyen çocukların korumaya muhtaç çocuk olarak kabul edileceği belirtildi. Mahkeme kararı ile, bebeğe aşı yapılmasının yolu açıldı. Ancak aile bu kararı temyiz etti.
KARAR, YARGITAY'A TAŞINDI
Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre; davanın temyiz incelemesini Yargıtay 2. Hukuk Dairesi yaptı. Daire, kararında, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) geçtiğimiz kasım ayında verdiği bir karara atıfta bulundu. AYM'nin anılan kararında, benzer bir durum yaşayan aile haklı bulunmuş, zorla aşı yapılaması hak ihlali olarak değerlendirilmişti.
YARGITAY: AYM'NİN KARARI AÇIK
Yargıtay kararında da, AYM'nin verdiği karar ortada olmasına karşın yerel mahkemenin başka türlü karar vermesinin olanaklı olmadığı kaydedildi. Daire, tersi yönde verilecek kararın da AYM'nin önüne gideceğine işaret ederek yerel mahkemenin kararını bozdu.


Anayasa Mahkemesi kararı: Zorla aşı yapılamazHAK İHLALİ OLUR
Bozma gerekçesi ise şöyle ifade edildi: “Anayasa Mahkemesi'nin bu husustaki bireysel başvuru sonucu aldığı ihlal kararı karşısında, hak ihlaline yol açmamak için hükmün bozulması gerekmiştir.” Yargıtay'ın bozma kararı sonrası dosya yeniden ilk mahkemesine döndü. Mahkeme, bozma kararına geçtiğimiz günlerde uydu. Böylece, U. çiftinin karşı çıktığı zorunlu aşı talebi yargı kararı ile ortadan kalkmış oldu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Hasan Hüseyin (Dr)
07.05.2016 08:53:28
Bence sorun yok. Zira dünyadaki en tehlikeli bulaşıcı hastalık muhafazakarlık ve milliyetçilikle gelen gericiliktir. Diğer tüm hastalık yapıcı mikroplardan daha fazla ölüm ve sakatlığa sebep olmuştur. Buna karşı aşı bulmak gerekir.
People
1
2) tanjua (eczacı)
05.05.2016 22:22:30
dr arkadaşlar küresel sermayenin uçbeyliğini gayet başarılı yapıyorsunuz. hangi hakla siz (devlet, bakanlık vb) bir insanın çocuğuna ne yapacağına/yapmayacağına karar verebiliyorsunuz? bilginiz size öğretilen/anlatılandan ibaret. ve maşallah aynısını kopyalayıp yapıştırmışsınız. ben de eczacıyım. ve ilacı aşıyı hepinizden iyi bilirim. bu da benim uzamanlık alanım. ve ben de aşı yaptımadım çocuğuma. insanların tercih etmekte özgür olduğunu söyleyen sizler, iş sizin hoşunuza gitmeyen bir şeyi tercih eden birilerine gelince, tozutuyorsunuz. rahmetli erbakanın bir sözü vardı: hadi ordan, hadi ordan :)
People
4
3) Umut Kalyoncu (doktor)
05.05.2016 19:33:22
Burada toplum sagligindan bahsediliyor. Kisilerin bireysel tercihleri olabilir ancak eger bir toplumda yasaniyorsa herkesin uymasi gereken zorunlu kurallar vardir. Zaten bahsedilen zorunlu asilar, adi ustunde, Hukugun da toplum kurallarini savunmasi gerekir. Asi yaptırmayan ailenin cocugu okula gittiği andan itibaren herkesin cocugu için acik bir tehlikedir...O çocuklardan birisi önlenebilir bulasici bir hastaliktan zarar görürse bu karari veren kişiler hakkında suc duyurusunda bulunma hakki dogar...Benim cocugum bu durumla karsilasirsa Avrupa Insan Haklari mahkemesine başvururum...
People
4
4) ayt12 (uzm)
05.05.2016 15:00:53
Tamam, yarım yamalak bilginize güvenerek aşı yaptırmadınız. Peki çocuğunuz aşısız olduğu için hastalanır veya başka insanlara bulaştırır ise, bunun vebalini de alacak mısınız ? Bundan dolayı başka ebeveynler size karşı dava açar ise, ne yapacaksınız ?
People
8
5) Etikçi (Hekim)
05.05.2016 00:11:40
Aşı yapılmasın diye mahkemeye başvuran bu çift neye istinaden yaptı bunu?bu derin bilgi nereden??hadi onlar ileri görüşlü(!) ve bilgili(!),mahkeme ne anlıyo bu işten?sağlık bakanlığını kaldırıp atalım en iyisi ya ebeveynler daha iyi biliyo bu işi.
People
2
6) mehmet ince (hekim)
04.05.2016 15:29:10
hukuk hukukluğunu bilsin aşı bu ya aşı korumak için korunmak için yapılıyor,sanki hukuk doğruda yok ergenekon,yok kumpas yok şike siz bu ülkede genelkurmay başkanını bile içeri attınız!değil sağlığı budamaycaksınız
People
5
7) bozeren (nş uz dr)
04.05.2016 15:06:07
1. herkes kendi işini yapsın.
2. bu tür kurumların her şeye burnunu sokabilme yetkileri varsa, budansın.
3. böylesi bir durumda ortaya çıkacak problemlerin, hastalıkların tedavi masrafını SGK karşılamasın. hatta, gerekirse tazmin ettirsin!
4. rahmetli Erbakan'ın bir sözü vardı: hadi ordan! hadi!
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA
14/06-15/06 MEDÜLLOBLASTOMA SEMPOZYUMU MULTİDİSİ... ADAN
14/06-16/06 11. Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu (UVHS) ENFEKSİYO... AFYO
15/06-16/06 5. Kanserde Destek Tedaviler ve Palyatif Bakım Sempozyumu TIBBİ... ADAN