Yaşı küçük kızlara bekaret testi yapmayan doktora beraat
EDİRNE'de, 'cinsel istismara' uğrayan yaşları 18'den küçük 3 kız çocuğuna savcılık tarafından istenilen bekaret testini, kızların kabul etmemesi üzerine yapmayan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Adli Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürcan Altun, 'görevi ihmal' suçundan yargılandığı davada, 'suç unsuru oluşmadığı' gerekçesiyle beraat ettirildi.
Yaşı küçük kızlara bekaret testi yapmayan doktora beraat
12 Aralık 2019 -

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürcan Altun, 2013 yılında, savcılık tarafından Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinden gönderilen 'cinsel istismar' mağduru 18 yaşından küçük 3 kız çocuğuna, genital muayene (bekaret testi) yapmadı. Kızların istememesi nedeniyle muayeneleri gerçekleştirmeyen Altun hakkında 'görevi ihmal' suçundan dava açıldı. Yapılan yargılamada Prof. Dr. Gürcan Altun, beraat etti.  Ancak kararı, Lüleburgaz Savcılığı itiraz etti. Dosyayı görüşen Yargıtay Ceza Dairesi, kararı bozdu.

SUÇ UNSURU OLUŞMADIĞINDAN BERAAT

Edirne 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yeniden yapılan yargılamanın duruşmasında, Prof. Dr. Gürcan Altun, hazır bulundu. Suçlamaları kabul etmediğini tekrarlayan Prof. Dr.  Altun'u mahkeme, 'suç unsuru oluşmadığı' gerekçesiyle beraat ettirdi. Mahkemenin kararını sevinçle karşılayan Prof. Dr. Gürcan Altun kendisine destek için gelenlerle birlikte, Edirne Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.


Profesör: Çocukları zorla muayene etmemekten yargılanıyorum

'HASTA ONAMASI GEREKİR'

,Hasta kabul etmediği sürece hekim muayenesinin doğru olmadığını söyleyen Altun, "Bize gönderilen insanların muayeneleri, gerek adli gerekçelerle olsun gerek kendilerinin başvurduğu tıbbi nedenler olsun mutlaka kişinin iznine bağlıdır.  Yargı yargı mekanizması içerisinde, gönderilen hastanın muayene edilmesi zorunlu gibi bir algı var. Öyle bir şey yok. Hekim olarak hasta muayeneyi kabul etmediği takdirde zorlamak, hastaya ruhsal yönden zarar vermektir. Sonuçta bu ilk yargılanmam değil, suçlu olmadığım bir kez daha ortaya çıktı ve bir kez daha beraat ettim. Yaptığım uygulama, iyi hekimlik uygulaması olarak bir kez daha ortaya çıkmış oldu" dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Adnan Alan (Çiftçi)
17.12.2019 09:31:33
Avukat hanım kendi açısından değerlendirmiş, ben de herhangi biri olarak değerlendiriyorum, erkek iftira atsa bana tecavüz etti diye birisine tıbbi kontrol de istemiyorum dese, tıbbi muayene yapılmadan suçladığı kişi hakkında nasıl karar verilecek? Ozaman istediğini içeri attır bul bi gariban ver eline birkaç kuruş istediğini içeri attır. (halk tabiriyle "iyimiş").
People
51
2) bu doktor paracı (biz gidelim)
13.12.2019 12:55:31
hsyk kanunu bilmeyen,okuduğunu anlamayan hakim ve savcıları neden görevden almaz ki....milli servet maaş olarak israf olmamalı...
People
17
3) Ecmi (Sağlıkçı)
13.12.2019 10:49:31
Başlık yanlış bana kalırsa. Bilgilendirildikten sonra onay vermeyen kişiye bekaret testi yapmayan doktor olsa daha doğru.
People
13
4) muhammet emin güldür (gerekli-gereksiz patolog)
13.12.2019 10:13:54
GURUR DUYDUM HOCAM. ONURLU BİR DAVRANIŞ.
People
6
5) Aydın çam (Vatandaş)
13.12.2019 09:52:18
Arasıra da olsa Güzel şeyler de duyuyoruz
People
1
6) ayse guler (avukat)
13.12.2019 00:22:35
e hekimler testi yapmazsa , suçlanan kişilerin aklanması için geriye ne kalacak? iddaa tecavüz , karar : evet beyan var yeterli tutuklayın mı ?
People
19
7) Kemal kemal (Tabib)
12.12.2019 20:44:00
Adamsın
People
55
8) GÖZDE SÖZEN (SAĞLIKÇI)
12.12.2019 15:42:40
Tedaviyi reddetme hakkı, hizmetten çekilme hakkı varken zorla testin yaptırıldığı nerede görülmüş, bunu tartışıyor olmak bile ayıp ! Doktoru tebrik ediyorum
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)