Sağlık Bakanı: Çok ilaç yazan doktoru izleyeceğiz, gerektiğinde poliklinikler gece 12'ye kadar açık olacak
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Habertürk’ten Kübra Par’a yaptığı açıklamalarda akılcı ilaç kullanımına ilişkin " Toplumun bu konuda bilinçlenmesi ve hekim arkadaşlarımızın da hassasiyet göstermesini istiyoruz. Performansın da buna göre şekillendiği bir yaklaşımı önümüzdeki bir iki ay içerisinde devreye sokacağız. "
Sağlık Bakanı: Çok ilaç yazan doktoru izleyeceğiz, gerektiğinde poliklinikler gece 12'ye kadar açık olacak
19 Temmuz 2019 - Habertürk

Habertürk’ten Kübra Par’ın sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aile hekimliği ve akılcı ilaç kullanımına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Aile hekimliği uygulamasının ne kadar etkili olduğunu merak ediyorum. Halkın yüzde kaçı ilk başta hastaneye gitmek yerine aile hekimine başvuruyor? Bu uygulama gerçekte ne kadar etkili oldu? 

Birinci basamak hizmetlerimizi son derece önemsiyoruz. Toplumda aşılamanın en yaygın olarak yapıldığı yer aile hekimleri ve aşılama oranı yüzde 96’larda. Şu an ortalama 3 bin 100 kişiye bir aile hekimi düşüyor. Önümüzdeki 5 yılda bunu 2 bin 700’e kadar düşürmeyi hedefliyoruz. Süreçte her geçen gün aile hekimlerinden ikinci basamak ve üçüncü basamağa gidişin olduğu bir sistem oluşturmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde, aile hekimlerine müracaat edilme sonrası, uzmanlık hekiminden randevu alınması söz konusuysa aile hekimine gidenin öncelik taşıdığı ve katılım bedelinin buna göre daha az alındığı veya alınmadığı bir yaklaşımı da devreye sokmak istiyoruz. Hekim başına düşen nüfusu giderek azalttığımızda da belli bölgelerde bu çalışmayı pilot olarak başlatacağız. 


Acil servisler konusu çok tartışıldı. Bütün hastanelerde ücretsiz olacağı söylendi ama özel hastaneler acil serviste hastalardan imza alarak ücretli hale getirmeye çalıştırlar. 


Acil servislere başvuru oranımız çok yüksek. Dünya ortalaması yüzde 8 iken bizde yüzde 31-32’lere çıkan bir orandan söz ediyoruz. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Demek ki burada alışkanlık meydana gelmiş. Acil hizmetlerden katılım payı almıyoruz.; katılım payını poliklinik hizmetlerine gittiğinizde alıyorsunuz. Acil hizmetlerinde bunun da payının olduğunu hastanın yer yer daha kolay hizmet alacağını öngörerek oraya gittiğini düşünüyoruz. Bu durum acil hizmet alması gereken hastanın da mağdur olmasına yol açıyor. Bu noktada kırmızı, yeşil, sarı alan uygulamasını gözden geçirdiğimiz bir performans sistemini de devreye sokacağız. 

Bu daha çok akşam saatlerinde oluyor sanırım. 

Gündüz saatlerinde de oluyor. Polikliniklerimizin çalışma saatlerini uzatarak akşamki durumun da önüne geçmek istiyoruz. 

Poliklinikler kaça kadar açık olacak? 

Her hastanenin kendi sistematiği içerisinde gerektiğinde gece 12’ye kadar uzatabileceği bir sistemden söz ediyoruz. 

Türkiye’de arkadaşının tansiyonu ya da şeker hapını, “ Yahu bir deneyeyim, belki bana da iyi gelir” diye kullanan bir kuşak vardı. Antibiyotik kullanımının da neredeyse grip ilacı seviyesinde olduğu bir dönemi de geçirdik. Türk halkı ilaç konusunda ne kadar bilinçli? 

Akıllı ilaç kullanımı dünyada giderek artan ve bizim de çok önem verdiğimiz bir konu. Antibiyotikte elde ettiğimiz başarı Dünya Sağlık Örgütü’yle yaptığımız toplantıda bize çok soruldu. Daha önceleri bir reçetede yüzde 35 oranında antibiyotik bulunuyor iken, 2011 yılından beri bu oranı yüzde 25’e düşürdük. 
Toplumun bu konuda bilinçlenmesi ve hekim arkadaşlarımızın da hassasiyet göstermesini istiyoruz. Performansın da buna göre şekillendiği bir yaklaşımı önümüzdeki bir iki ay içerisinde devreye sokacağız. 

Çok ilaç yazan doktoru izleyeceğiz mi diyorsunuz?

Evet. Ortalamayı aşan ilaçlarla ilgili geri planda bir takibin olduğunu hissettirdiğimiz bir süreç oalcak. Her türlü hizmetin dijitalize edildiği ve gerektiğinde uyarılarımızı sempatik bir şekilde yaptığımız bir dönem yaşayacağız. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) dayanamadım yazdım (sağlık)
27.07.2019 12:05:13
Sayın ömer hayyam (op.dr.)
Sayın cerrah ameliyat öncesi gerekli tahliller isteyip ve konsültan uzmanların görüşünü alıyorsunuz. Risk değerlendirmenizi yapıp operasyona başlıyorsunuz. Buraya kadar çok güzel. Hasta Hiv+ hepatit b-c biliyorsunuz. Ama dişhekimleri öyle değil ,diyorlar ki her hastaya sanki bulaşıcı hastalığı varmış gibi davranacaksın. Mhrs 15 dakikada bir randevu verdiği gibi randevu verilen her hastaya müdahale yapıyorsunuz. Hasta mahremiyeti gereği a hastanesi teşhisini b hastanesinde göremiyorsun. o zaman her hastaya HİV+ yaklaşıyorsan, müdahale süren,anestezi etki süresi,hasta arası dezenfeksiyon ve sterilizayon süresi nedir.Kağıt üzeri hasta hakları kalite iş güvenliği muhteşem ve eğitim aldığına dair zorlama mevcut. Gelecekte devletim kendini koruyacak ve diyecek ki"Biz gerekli eğitim ve tedbiri aldık, buda eğitim belgeleri kurumda hata yok kişinin hatasıdır." Gelecek budur ve sıkıntılıdır. İstediğin kadar sigortan olsun, eninde sonunda rücu ederler.
People
14
2) ömer hayyam (op.dr.)
24.07.2019 14:02:07
sayın dayanamadım yazdım (sağlık), diş çekimi basit bir şey değildir, öyle dişler vardır ki, çekmek için kan ter içinde kalırsın... diş çekerken söylersin hastaya, diş çekimine bağlı, sebepsiz yere kanına mikrop karışabilir ve bu yüzden ölebilirsin, aydınlatılmış onamda da yazarsın, üstüne basa basa bolt yaparsın ve anlaşman bozulmaz...şuan kullanımda olan aydınlatılmış onamlar hasta memnuniyeti temelinde olduğu için, hastanın ölebileceğini yazmıyorlar, herşey yazılmıyor, hasta korkmasın diye...bazı şeyler yumuşatılmaz, eğilip bükülmez... evet ihtisas mahkemelerinin kurulması gerekli, hakimlerininde kesinlikle tıp fakültesi mezunları olmalı ve tus ile girilmelidir, hatta bu mahkeme hakimlerinin uzman hekim olması zorunludur, hemde cerrahi branştan...
People
3
3) hamit (sm)
24.07.2019 10:00:50
aile hekimliğinde çalışan tıbbi sekreterleri 4/d kadrosuna alın.en fazla işi yapan onlar yazışmalar resmi evraklar hasta kabul danışmanlık.hakkımız olan maaş ödenmiyor.cari giderlerin yarısı harcnaıp diğeri
People
13
4) Kemal (Dr)
23.07.2019 22:10:55
24 saat poliklinik yapılsın fazla antibiyotik yazan doktorların da eli kesilsin, bu konu terörle mücadele kapsamına sokulsun, oo çok güzel
People
16
5) ats2 (dr)
23.07.2019 11:26:21
kurduğunuz performans sistemi zaten çok ilaç yazmaya neden...günde 30 yerine 100 hasta bak..vatandaşın çenesinden kurtularak nasıl hızlı olacaksın..ilacı yaz gönder başka yolu mu var? diğer taraftan her hastalık ve girişimsel işlemin bir komplikasyonu var..herşey yolunda gitse de öngöremeyeceğin şeyler..sıkıysa ilaç yazma..taksirle adam öldürmekten yargılanırsın..hamasetle yürümez bu işler
People
9
6) ramiz (dr)
23.07.2019 09:51:51
Sayın dayanamadım yazdım (sağlık), savcının yaptığı mantık yanlış,öyle birşey olamaz.O zaman potansiyel bir şahısda içeri girdiği zaman,bu adam dışarı çıkınca suç işleme riski varmı? var.Adam öldürme riski varmı?var,o zaman savcınında tedbirsizlik,dikkatsizlik ve mesleki acemilikten den yargınlanması lazım! Bir diş absesinde sepsis harici,beyin absesi,akciğer absesi,emboli,DİC,ilaca bağlı allerjik reaksiyonda vs hastanın ölümüne sebebp olabilir.Verdiğimiz ilaç bile riskli.Basit bir ilaç kullandı öldü!!! olur sonunda.Savcnını kararı yanlıştır.O zaman şunuda soracak, ilaç kullanmazsa bunlar olur ,peki ilaç reaksiyonları ne olacak!!! (hemoltik anemi,DİC,allerjik reaksiyon,steven johson sendr).Heriki ucu ... deynek arkadaşım,pis bir meslekle uğraşıyoruz maalesef
People
20
7) Uzm (Dr)
23.07.2019 09:40:56
Gerekmedigi halde hastaneye keyfi ilac yazdirmaya gelenleri de izlemeye alirsaniz iyi olur.
People
11
8) Ali Rıza Aktaş (Uzm. Dr.)
23.07.2019 09:26:48
Sevgili ve saygı değer arkadaşlar,
Sağlık çalışanlarının küçük korunmuş bir azınlık dışında çoğunluğu Sağlık bakanlığı aracılığı ile hükümet tarafından suistimal edildiğine inanıyor.
Seçilen yönetici, bakan, bakan yardımcıları sağlık çalışanlarından kopuk, iktidarın kazanımları doğrusunda DİKTE eden bir duruşu var. Eylemlerin de ve kararlarında uygulayıcı olacak kitleye karşı hiç bir inandırıcı kamu oyu yapmadan kararlar alıyor ve uygulanmasını istiyor. Bu tarz sağlıkta şiddetin de en büyük müsebbibidir. Medya da beyan ettiği uygulamaların uygulanıp uygulanamayacağı da çoğu zaman çok önemli değil. Bu sebep ile kendilerine olan ve sağlık camiasınaolan inancı tükettiler.
Siz hiç bir Sağlık bakanının, bakan yardımcısının ve üst düzey yöneticinin göstermelik bile olsa sağlık çalışanları ile samimi bir hasbihal ettiğini gördünüz ve işittiniz mi??!!
Askerde ki teftişler gibi kırmızı halılar ile gelip mevcut sistemin aksaklıklarını örtecek küçük koltukların sahibi kişiler dışındakiler ile arkadaşlar siz nasılsınız, bu konuda ne düşünüyorsunuz diye sorduğunu gördünüz mü? Bu yaklaşım kanımca gerekli ve çok önemli.
Çok ütopik bir temenni olabilir başka uygulamalar göz önüne alındığın da fakat olması gereken bu yaklaşımlardır. Sonuçlar da gösterecektir.
Düşünün üniversitenize rektör, dekan seçilecek fakat üniversite mensublarınca seçilmiş aday yerine 2.3. bazen 6. sıradaki aday seçilen ülkedeyiz. Bu akdemik düzeye ulaşmış kişilerin bile ülke için doğru adayı seçme yetisi yeterli ve doğru bulunmayıp atanabiliyor. Bu şekilde gelenler için ne düşünebiliriz?? Buna da demokrasi mi diyelim.
Platon DEVLET adlı kitabında Sokratesin düşüncelerini ifade ederken popilist yaklaşımlarla devlet yönetmenin sonuçlarını yaklaşık 2300 yıl önceden çok iyi ifade ve tespit etmiş. Tarih bu tespitlerin doğruluğunu bir çok defa not düşmüş.
Biz iyiyi keşfetmeye anlatmaya ve uygulanmasını sağlamaya gücümüz yettiğince çalışmak durumundayız.
Doğru için Sokrates baldıran zehirini içmiş ve son nefesinde de adalet ve hak için yanındaki arkadaşına borçlu olduğu kişiyi hatırlatarak borcunun ödenmesini rica etmiştir.
Düşünülmesi, doğru için çalışılması ve vicdana gelinmesi dileğiyle!!

Saygı ve sevgilerimlePeople
33
9) Ahmet (Uzman)
22.07.2019 17:37:38
Sevk zinciri işlemeden olmaz. Oy kaygısı sevk zincirinin getirilmesi için en büyük engel. Zaten aile hekimliği sistemi bu nedenle getirilmemiş miydi?
People
36
10) cuma (dr)
22.07.2019 14:40:08
Sağlıkta şiddetle ilgili çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor ......
Hangi bakan değişirse değissin elllerinde bir plan var; şehir hastaneleri,sağlık turzmi vs konular.Gelen bakanlar sadece memur ve elindeki plana bakarak iş yapıyorlar.Sağlık personeli umurlarında bile değil....
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA