Sayıştay raporu: Hasta ya da yıllık izinde gözüken doktorlar ameliyat yaptı
Sayıştay raporu: Hasta ya da yıllık izinde gözüken doktorlar ameliyat yaptı, ölen kişilere işlem yapılarak bedelleri SGK’ya faturalandırıldı
Sayıştay raporu: Hasta ya da yıllık izinde gözüken doktorlar ameliyat yaptı
26 Eylül 2019 11:56 -

Sayıştay raporlarında, özel hastanelerde hasta ya da yıllık izinde gözüken doktorların ameliyat, muayene yaptıkları, bu işlemlerin de Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) faturalandırıldığı belirlendi. Ayrıca ölen kişilere, ölüm tarihlerinden sonra sağlık tesislerince işlem yapılarak bedellerinin SGK’ya faturalandırıldığı da açığa çıktı. 

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre Sayıştay’ın Karayolları Genel Müdürlüğü Raporu’nda, karayollarında iş yapan bazı yüklenicilerin uygulamaları ile devleti nasıl zarara uğrattıkları da ortaya konuldu.

Tanı ve fatura uyuşmuyor
SGK Raporu’na göre SGK tarafından sağlık hizmet sunucularına verilen toplam 12.1 milyar TL tutarındaki avans, mevzuatta öngörülen üç aylık süreyi aştığı halde kapatılmadı. Eski yeşil kartlıların, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca ödenmesi gereken genel sağlık sigortası primlerinden 7 milyar TL tutarındaki kısmının kurumlar arasında mutabakat sağlanamadığından süresi içerisinde tahsil edilemediğine dikkat çekildi. MEDULA verilerinin incelenmesi sonucunda, hastalara konulan tanılar ve hastaların ameliyat bilgileri ile faturalandırılan işlemlerin birbiri ile uyuşmadığı tespit edildi.

Ölüye bir yıl sonra fatura
Ölen kişilere, ölüm tarihlerinden sonra sağlık tesislerince işlem yapılarak bedellerinin SGK’ya faturalandırıldığı belirlendi. Raporda, “İşlemlerin incelenmesinde, sağlık tesislerince hastane bilgi yönetim sistemlerine, sistematik aksaklıklar nedeniyle geç girilen işlemler göz önünde bulundurularak ölüm tarihlerini takip eden ikinci günden itibaren yapılan işlemler ve faturalandırmalar esas alınmıştır. Bazı örneklerde, sigortalının vefatından bir yıl sonra dahi, hastanelerce işlem yapılarak kuruma faturalandırma yapıldığı görülmüştür” denildi. Özel sağlık hizmet sunucularında (özel hastaneler) görev yapan doktorların hastalık veya analık hali nedeniyle raporlu olduğu ve geçici iş göremezlik ödeneği aldığı tarihlerde, aynı zamanda görevli oldukları sağlık tesislerinde işlem yaptıkları (ameliyat, muayene vb.) ve söz konusu işlemlerin SGK’ye faturalandırıldığı da belirlendi. Sağlık tesislerinde çalışan doktorların, hastalıkları nedeniyle yatarak tedavi gördükleri ya da yıllık izinde oldukları günlerde aynı zamanda görevli oldukları sağlık tesislerinde işlem yaptıkları (ameliyat, muayene vb.) ve söz konusu işlemlerin de SGK’ya faturalandırıldığı tespit edildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) 33 uzman 100 yatak (gece kabusu)
30.09.2019 14:23:11
sayın fomai (dr)şehir hastanelerinin kurulması demek, devlet sağlıktan minimale geliyor demektir. devlet sırtındaki 1000 devlet hastanesini anladığım kadarıyla kurtulacak,kapatacak ve 50-100 arasında hastaneye (şehir-bölge hastanesine ) dönüştürecek... boş kalan yerleri nitelikli özel sektöre bırakacak..

şuan zaten yeni yönetmelik çıktı , özel hastaneler minimal 33 uzman ve minimal 100 yataklı olmak zorunda diyor....10-15 doktorlu ve 20 -30 yataklı merdiven altı özel hastanelere birleşin yada kapasitenizi artırın yada kapatılacaksınız denildi...

bu sistemin, değişerek gelişen sistemin başarılı olabilmesi için sgk nın özelleştirilmesi gerekli, mevcut fiyat anlayışı ve narh ile sistem büyüyemez ve merdiven altı özel hastanecilik devam eder...

eee hastaneler birleşince, yeni binaya geçince eski binalar ne olacak, '' poliklinik şubeleri ve ambulans hizmet noktaları '' ...
People
5
2) CD (DOKTOR)
30.09.2019 13:55:37
Açlıktan ölsem bile ailemden birine yapmayacağım ameliyatı başkasına yapmam; Endikasyonun dışına çıkmam. Gitsinler parayı başka yerde kazansınlar. Para derdine düşenler yüzünden her hekim aynı kefeye konar oldu. Bütün olumsuzluklara rağmen halen en güvenilir meslek grubu hekimlerdir.
People
0
3) Recep (Idareci)
29.09.2019 17:08:15
Sayistay bayan hekimlerin erken Dogum yapmasi sonrasi 3 haftalik mecburi dogumlara kamu hastanelerinde dikkat etmeden tespit yapmis Bu konuda da sayistayin dikkatini cekelim Camur at izi kalsinlada olmuyor.
People
8
4) fomai (dr)
27.09.2019 21:21:56
yorumcuların çoğu "kamuda hekimler defansif tıp yapıyor" diye yazar. doğrudur. ciddi ameliyatlar filan yapılmaz. yeni bir tablo doğuyor. şehir hastaneleri. hekimler kamu hekimi. üst patron özel. üst patron bol "endikasyon koyun bol amaeliyat edin biz de para kazanalım" şeklinde" indirec"t telkinler geldiğine ilişkin bilgiler geliyor. defansif tıpçı hekimler şehir hastanelerinde nasıl davranacak acaba.? işte yeni bir savurganlık durumu ile karşı karşıyayız. hem de insan sağlığı üzerinden. böyle giderse halkın %25'inin tiroid'i kalmayacak. hipotiroideik bir toplum olacak... şehir hastaneleri marifetiyle endemik kretenizm'li ve miksödemli bireyler çoğalacak...tiroid iab de ortada bir terim vardır: opearsyon endikasyonu değildir. aus/flus .bazı şehir hastanelerinde .bunun fazla kullanılmasına dair telkinler yapılıyor patologlara ki bu tanı ile normalde gerekmeyen tiroidektomiler çoğalsın...
People
7
5) Krizantem (Dr)
27.09.2019 16:56:05
Cumhurbaşkanı sarayında günde 4,5 milyon tl yani eski para ile 4,5 trilyon lira harcıyor, Sayıştay açıkladı. 4,5 TRİLYON LİRA.
Önce saray hallolsun, sonra uzantısı 2002 sonrası gövermiş özel hastaneler.
People
8
6) se (uzmdr)
27.09.2019 13:51:05
Sayıştay olmasaydı hiçbir şeyden haberimiz olmayacaktı. Sözde muhalefet partileri neyi nasıl yapacaklarını bir bilseler?
People
9
7) Diş hekimi (Diş hekimi)
27.09.2019 11:16:39
Bizde 5.500 tl maaşla sürünelim..
People
13
8) Ömer Hayyam (Op.dr)
27.09.2019 09:06:50
SGK özelleştirilirse yolsuzluk sıfırlanır....Hizmet kalitesi ve verimliliği eksponsiyonel artar... SGK nın mevcut işleyişi SOSYAL DEVLETE zarar veriyor.Nüfusun cok ciddi bir kısmı vergi kaçırıyor, sgk primi kaçırıyor, devlet yakasından tuttuğu ve bilinen ( örneğin hekimler ) mağdur kesim üzerinden diğerlerinin ihtiyacını ( sağlık, tüp bebek, emeklilik maaşı, bayram ikramiyesi, harcirahlar...) gördürüyor....
People
9
9) Drzen (Uzman dr)
26.09.2019 23:02:15
Aydin sinal gene gereksiz atmış tutmuş. Abi hobin yokmu senin. Git bişeyle uğraş kafanı dağıtırsın. Zaten tıbbi bilgilerin eksik ve yanlış ve yasinda 78 felan. Bi git isine....
People
16
10) Murat celikten (Uzman)
26.09.2019 19:23:37
Her yıl sayıştay raporu yayımlanır. SGK nın öyle böyle söğüşlendiği açıklanır. Akıllara zarar soygun tespit edilir. Ancak hiç kimse MEDULA nın tıkır tıkır sistemli şekilde usulsüzlükleri tespit edebileceği bir yöntem programa çalışmıyor. SGK da laf olsun icraat yapıyoruz usulsüzlükler bak yakalıyoruz diye arada bir Sağlık Bakanlığına, özellere geri ödeme çıkartır. Kimse de itiraz etmez cezayı tıkır tıkır öder. Sonuçta o cezayı yine SGK yı tokatlayarak öderler. SGK gerçekten kötü yönetilmektedir. Bu yeni bir kötü yönetim değildir. Kurulduğu günden bu yana SGK ülkenin kara deliklerinden biridir. Buraların cin gibi adamlarla doldurulması lazım. Kimi bakınca sistemde defektleri anında görür kimi 30 sene seyreder hiç bir şeyi farkedemez. Allah bu kriz döneminde hepimizin yardımcısı olsun.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)