İşte Tam Gündeki yenilikler!
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, tam gün çalışma ilkesinde bir tereddütlerinin olmadığını belirterek, YÖK Kanunu'nda "Öğretim elemanları, üniversitede devamlı statüde görev yapar" hükmünü aynen koruyarak, tam günden kesinlikle taviz vermeyi düşünmediklerini bildirdi.
İşte Tam Gündeki yenilikler!
21 Kasım 2013 23:34 -

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda, sağlıkta torba kanun tasarısının görüşmeleri sürüyor.

Görüşülmek üzere bir kez daha geri çekilen tasarı üzerinde söz alan Müezzinoğlu, getirecekleri düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Müezzinoğlu, konuyu, 5 ay önce yoğun bir şekide tartıştıklarını ifade etti. Müezzinoğlu, tasarıyı, bugün, yarın, gerekirse hafta sonu da görüşebileceklerini ancak gelecek haftaya bırakılmamasını istedi. Müezzinoğlu, tasarıyı tartışmadan, alelacele geçmesine yönelik dertlerinin olmadığını belirterek, "Her düşüncenin önerisini alalım, değerlendirelim. Ama artık bu işi derleyip toparlayıp bir an önce sonuca götürelim" dedi.

Hekimlerin ve diğer sağlık çalışanların tam gün çalışma ilkesinde bir tereddütlerinin olmadığını ifade eden Müezzinoğlu, YÖK Kanunu'nun 36. maddesinin 1. fıkrasında yer alan "Öğretim elemanları, üniversitede devamlı statüde görev yapar" hükmünü aynen koruyarak, tam günden kesinlikle taviz vermeyi düşünmediklerini bildirdi. Müezzinoğlu, yaptıkları görüşmeler ve gelen görüşlerde büyük bir uzlaşı olduğunu dile getirerek, bu durumun tam günün üniversite camiası tarafından benimsendiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Müezzinoğlu, 2010'dan önce üniversite hastanelerinde saat 13.00'ten sonraki part-time çalışmaya geri dönüş olmayacağını bildirerek, "Tam tersine hocalarımızın tam gün çalışmaları sonucunda elde edecekleri kazanç yanında, mesai sonrası da kazanç elde etmelerinin ortamını sağlamayı amaçlıyoruz. Çalıştıkları kurumda eğitim, araştırma ve uygulama faaliyetlerini daha verimli yapabilmeleri için gerekli ortamı ve mali imkanları sağlamak istiyoruz. Ayrıca mesai sonrası elde edilecek kazançtan, hocalarımıza döner sermaye payı olarak 50-60 aralığında bir imkanın sağlanmasının uygun olacağını düşünüyoruz. Kendi kurumunda devam etmeyle ilgili daha önce tartışmıştık. Burada yüzde 50 olan kararımızın yüzde 50-60 aralığına taşıyalım. Gelen öneriler sonrası yeni önerimiz bu" diye konuştu.

 

-17.00'den sonra çalışmaya belirli sınırlarla izin

 

Mesai sonrası çalışmasını üniversitede değil de özel sağlık kurumlarında sürdürmek isteyen hocalara, Anayasa Mahkemesi kararı gereği saat 17.00'den sonra çalışmalarına belli sınırlarla izin verdiklerini kaydeden Müezzinoğlu, bu şekilde çalışacak doçent ve profesör sayısının, ana bilim dalındaki öğretim üyesinin yarısını geçemeyeceğini belirtti. Müezzinoğlu, isteyen üniversitenin daha düşük oranlarda bu oranı belirleyebileceğini ifade etti.

Müezzinoğlu, bu haktan yararlanmak isteyenlerin öncelikle çalıştıkları üniversiteye tıbbi uygulama ve akademik açıdan asgari katkı vermek durumunda olacaklarını vurguladı. Müezzinoğlu, üniversiteye en fazla katkıyı verenlerin, mesai sonrası özel çalışma hakkı verilerek, dinamik bir yapı kurulmasının beklendiğini söyledi.

Hocaların, mesai sonrası kendi üniversitesinde ya da özel sağlık kurumlarında çalışma haklarından birisini tercih etmeleri gerektiğini vurgulayan Müezzinoğlu, her iki hakkın birlikte kullanılamayacağını kaydetti.

Sözleşmelerin her yıl yenileneceğini dile getiren Müezzinoğlu, aynı haktan yararlanmak isteyenlerin kendi üniversitesine azami akademik ve tıbbi hizmeti sunacağını söyledi.

 

-Getirilen yenilikler

 

Müezzinoğlu, yapılacak sözleşme tutarının profesörler için yaklaşık 16 bin liradan az olmayacağını, elde edilen bu gelirin yüzde 50'sinin hocaya ödeneceğini bildirdi. Müezzinoğlu, getirilen düzenlemelerden bazılarını şöyle sıraladı:

 "Söz konusu hakkın kötüye kullanımında hem mesai sonrası özelde çalışan hocalarımız, hem de sözleşmeli çalışacakları özel kurum veya vakıf üniversitesi hastaneleri, 5 yıl süreyle aynı haklardan yararlanamayacaktır. Bu haktan yararlanacak özel hastane ve vakıf üniversiteleri, kendi kadrolarının yüzde 20'sinden fazla çalıştırma imkanları olmayacak. Bu düzenlemeyle özel kurulların kendi içinde rekabet eşitliğinin sağlanması amaçlanmaktadır. Uygulama, ilgili üniversite yönetim kurulları tarafından belirlendikten sonra YÖK onayıyla yürürlüğe girecek. Serbest çalışan hocalarımızın, üniversite ihtiyaçlarına göre dışarıdan yüzde 5'lik sözleşmeli çalıştırma hali aynen korunuyor. İşyeri hekimliğinin, aile hekimlerine ve kamuda çalışan tabiplere de tanınması sağlanıyor.

Çok tehlikeli işler dışındaki iş kollarında işyeri hekimliği sertifikası alma zorunluluğu kaldırılıyor. Sağlık meslek liselerinden 69 bin öğrenci kaydı geldi. Bu yılki rakamlarla gelecek 3 yıl daha devam ettiğinde, önümüzde eğitim standardını düşürdüğümüz bir yapıyla hemşire arkadaşlarımız çıkacak. 2014'ten itibaren kayıt olacaklar buralardan ebe, hemşire olarak mezun olamayacak. Hemşire ve ebe yardımcısı olacak ancak lisanslarını tamamladıklarında bu vasfı alabilecekler. Tıbbi gıdaların, eczaneler dışında bakanlıkça belirlenecek yerlerde satışına izin vererek, özellikle çölyak hastalarının mağduriyetini gidermek istiyoruz. Mecburi hizmete muhatap olan hekimlerimiz 3 kez mecburi hizmet kurasına giriyor. Bir kez gittiyse, bu alan kuralarından muaf olmasına ilişkin düzenlememiz var. Belki ilk düzenlemede bir teknik hata veya bakış acısı... Aile hekimlerimiz, yalnız aile hekimliği yapmaları için nöbet muafiyeti getirmişiz. Aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına asgari ayda 16 saat nöbet getiriyoruz
."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Burak (dr)
09.12.2013 16:04:21
http://www.kamudanhaberler.com/haber/ucretler/kurum-hekimleri-ucret-esitligi-istiyor/3735.html
People
0
2) S.A. (ÖĞRETİM ÜYESİ)
25.11.2013 14:34:51
YORUMLARI OKUDUĞUMDA FARKETTİKLERİM: GRUPLANMIŞ VE BÖLÜNMÜŞ HEKİMLER. AİLE HEKİMLERİ, UZMANLAR, EMEKLİLER, ACİL DOKTORLARI VE ÖĞRETİM ÜYELERİ PARÇALANMIŞ.
HER GRUP KENDİNCE EN HAKLI VE BU EN HAKLI OLMA PSİKOLOJİSİYLE DURUMUNUN SUÇLUSU DİĞER GRUPLARMIŞ GİBİ DAVRANIYOR.
SÖZLER ÇOK KESKİN VE İFADELER SAYGISIZ.
NEDEN SÜREKLİ DOKTOR HAKLARININ GERİYE GİTTİĞİNİ MESLEKDAŞLARIMIN YORUMLARINA BAKINCA ÇOK DAHA İYİ ANLIYORUM. İKİ SORUM VAR:
1-ÖNCE BAŞKASINA VE EMEĞİNE SAYGI DUYMADAN KENDİ EMEĞİMİZE NASIL SAYGI DUYULMASINI BEKLEYEBİLİRİZ?
2-BİR BAŞKA DOKTORA SALDIRMAK (SÖZLÜ) O DOKTORA NE KAZANDIRIR?
People
0
3) drokan (dr)
24.11.2013 02:39:31
Poliklinikte sanki yamalanıyormuş gibi hissediyorum. pratisyenken 2000 tl askerde 1000 tl asistanlık 3000 tl uzman oldum 5000 tl. hayır duasından başka bir şey almadık. dünyalıkta lazım. ne sendika ne de tabibler odası .. doktorların hakkını savunacak bir birlik kurulmalı artık.
People
0
4) cüneyt yüksel (dr)
23.11.2013 20:16:51
Sağlık ocaklarında,Devlet hastanelerin de Eğitim araştırma da senelerdir her gün ÇATIR ÇATIR hasta bakan hekimlerin değilde üniversitede ortalamaya vursan günde 3-4 hasta bakarak(o da vizitlerde, herşeyi hazır yatan hasta) vakit geçiren öğretim görevlilerinin gönlünü almak üzere düzenleme güya, ama.. o da bir işe yaramaz gerçeklerden uzak..Bu konuda Sağlık bakanlarına akıl verenler dr mu acaba.. Yeni düzenleme hiçbir yaraya merhem olmaz ,Pratikten uzak..
People
0
5) drf (uzm)
23.11.2013 08:38:37
heres iyi güzel yazmış genel fikir aynı..ama icraat yok..bi ttb var doktorları bir araya getirecek ama onun da ne yaptğı kime hizmet ettiği belli değil..doktorların artık yete deme zamanı gelmedi mi...aciller dahil süresiz iş bırakma ne zaman olacak..insan hayatı kutsaldır diyoruz..biz insan değilmyiiz.yoksa bizizm hayatımız mı kutsal değil...
People
0
6) mehmet aydın (doktor)
22.11.2013 22:50:10
Tam özel sektör kafası... günü kurtar, yap-boz, kopar-bağla. Ne plan var ne vizyon! Sağlık personelindeki memnuniyetsizlik son noktasında...
People
0
7) M.Düzenli (Öğretim üyesi)
22.11.2013 19:07:50
2. Gelelim üniversite hocalarının durumuna. Ben 10 yıl önce kardiyoloji uzmanı oldum o zaman bana yaklaşık 25 bin lira teklif edilmesine rağmen ben 3-4 bin liraya üniversiteyi tercih ettim. Hiç bir meslektaşımın kazandığı para da beni rahatsız etmedi çünkü bence hekimliğin maddi karşılığı ölçülemez. Şu an yaklaşık 30 bin puan yapmama rağmen ki bu hastaların büyük kısmı mudahale edilemediği için sevk edilen hastalar ödenen performans sadece 2600 TL. Aynı puanı devlet hastanesinde yapan arkadaş 5-6 bin TL alabiliyor. Toplamda elime aile hekiminde daha az para geçiyor. Fakat hem aile hekimlerini hem uzman hekimlerin aldığı paralar çok değil fakat bizim aldıklarımız düşük. Zaten iktidarın istediği bizi birbirimize düşürmek artık birbirimizle uğraşmayı bırakalım. İş artık maddi boyuttan çıktı. İnsan kılığındaki mahluklar hamile bayanları dövüyor lütfen artık akıllanalım selamlar.
People
0
8) M.Düzenli (Öğretim Üyesi)
22.11.2013 18:54:51
1. Uzman arkadaşların bazıları sakın üzülmeyin.Bu tasarıyı lütfen dikkatli okuyun. Bu yasa hocaların lehine filan değil tüm doktorlara indirilecek artık son balyoz. Bir özel hastaneden 16 bin lira haketmek için en az 7-8 saat çalışıp o hastaneye en azından 80 bin lira kazandırmanız gerekir. Bu 16 bin liranın 8 bini üniversiteye 3 bin liraası maliyeye vergi elde kaldı 5 bin lira kimse bu ağır yükü kaldıramaz. Ancak batıdaki çok ünlü hocalar (her meslek grubunda olduğu gibi) bunun altından kalkarki zaten onların tama yarıma ihtiyacı yok. Bu tasarının bu kadar uzamasının nedeni saat 12 den sonra çok yüklü paralar kazanan (üniversiteye hiç pay vermeyen) mimar, mühendis, hukukçu vs. bu haklarını kaybetmemek için yaptığı baskı sonucudur ki başarılıda oldular kendilerini tebrik etmek lazım . Ama onların kamuda çalışan meslektaşarı hocalarına hiç bir şey demiyorlar.
People
0
9) ÖMER HAYYAM (OP.DR.)
22.11.2013 18:04:03
BU OYUNDA BEN YOKUM... SİZ OYNAYIN
People
0
10) ali centas (uzman tabip)
22.11.2013 17:42:54
benim ne suçum ne günahım var... devlet hastanesinde uzmanım.. döner yok... bende saat 17 den sonra muayenehanede yada özel hastanede çalışmak istiyorum... tabipler birlği yada diğer meslek örgütü- sendikalara seslenmek isterim; bu haliyle çıkan bu yasa anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır ve iptal edilmesi gerekir... İbrahim tatlısesin dediği gibi ''Bende İsterim ''... üniversiteli hekime ( ünvanı ne olursa olsun yapılan iş aynı ) muayenehane veya özelde çalışma serbest, devlet hastanesinin uzmanına yok... Yemezler...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)