Marmara Üniversitesi öğrencileri 3 boyutlu yazıcıyla yapay kıkırdak üretti
Marmara Üniversitesi lisans ve doktora öğrencileri ‘Yapay Kıkırdak’ projesi kapsamında insan vücudunun doğal yapısına sahip dokuyu üretmek için mezenkimal kök hücreleri kullandı
Marmara Üniversitesi öğrencileri 3 boyutlu yazıcıyla yapay kıkırdak üretti
13 Ocak 2020 14:55 - DHA

İSTANBUL – Marmara Üniversitesi öğrencisi Muhammet Sefa İzgördü tarafından 8-10 Mayıs 2019 tarihinde İspanya’nın Granada şehrinde düzenlenen “International Work-Conference on Bioinformatics and Biomedical Engineering” adlı konferansta sunulan proje büyük ilgi gördü. Projede 3 Boyutlu Biyoyazıcı ile yapay kıkırdak üretilerek; kıkırdak tedavileri için alternatif biyomalzeme üretimi gerçekleştirilmiş oldu.

İnsan vücudunun doğal yapısına sahip bu dokuyu üretmek için mezenkimal kök hücreler kullanıldı. Hücrelerin, üretilen kıkırdak yapıları ile biyouyumlu olması; üretilen yapay kıkırdağın, aşınmış kıkırdağın yerini alma potansiyeline sahip olduğunu gösterdi.

 

Marmara Üniversitesi Nanoteknoloji ve Biyomalzemeler Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (NBUAM) araştırmalarını yürüten lisans öğrencilerinin çalışması, tıp dergisi olan “Cartilage”a kabul edildi.

Yapay kıkırdağın geliştirilmesinde bir sonraki adım hayvanların tedavisinde test edilmesi olacak. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)