Steteskopun yerini alacak yeni buluş: Hasta verilerini kaydediyor ve işliyor
Finlandiya'da araştırmacılar steteskopun yerini alabilecek yeni bir cihaz geliştirdiler. Geliştirilen bu cihaz yalnızca ölçüm yapmıyor aynı zamanda hastaların verilerini kaydederek analiz edebiliyor.
Steteskopun yerini alacak yeni buluş: Hasta verilerini kaydediyor ve işliyor
30 Kasım 2021 14:09 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN - Aalto Üniversitesi’nden araştırmacılar, çeşitli vücut fonksiyonlarını analiz edebilen ve doktorlara olası bir teşhisin yanı sıra uygun ileri tetkikler için öneriler sunan yeni bir cihaz geliştirdiler. 

Steteskopun yerinin alabilir

Araştırmacılar, yeni cihazın steteskopun yerini alabileceğine ve daha hızlı ve daha kesin teşhislere olanak sağlayabileceğine inanıyor.

Hasta kayıtlarını kaydederek analiz edebiliyor

Yeni cihaz, farklı vücut seslerini kaydediyor, oksijen satürasyonundan nabız, EKG ve sıcaklığa kadar çok çeşitli özellikleri inceleyebiliyor. Hasta kayıtlarını, laboratuar sonuçlarını ve ilaçları da içeren verileri, yapay zeka ile analiz edebiliyor.

Vital Signs isimli girişim şu an test aşamasında ancak 2023 yılı sonuna kadar Avrupa’da satışa sunulacağı tahmin ediliyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)