TBMM’den geçen Sağlık Yasası Yandal Sınavına girecekleri nasıl etkileyecek?
Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edildi. Kabul edilen Yasa’da yan dal veya birden fazla uzmanlık dalında eğitim yapabilme şartı da belirlendi
TBMM’den geçen Sağlık Yasası Yandal Sınavına girecekleri nasıl etkileyecek?
20 Kasım 2018 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN-23 Aralık 2018 tarihinde Yan dal Sınavına girecek hekimlerin TBMM’den geçen son Yasayla birlikte kafasında soru işaretleri oldu. TBMM’de geçen hafta kabul edilen Yasa, henüz Resmi Gazetede yayımlanmadı.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre söz konusu Yasa Resmi Gazete’de yayımlandığı günden itibaren yan dal yapmak isteyen bütün asistanları etkileyecek. Yasaya göre Ana dal mecburi hizmeti bitmeden yan dal eğitimine başlamak mümkün olmayacak. 

Ayrıca TBMM Genel Kurulunda kabul edilen düzenlemeye göre yan dalda veya birden fazla uzmanlık dalında eğitim yapmak üzere asistanlık sınavına girebilmek için mecburi hizmetin tamamlanmasına 9 aydan daha az süre kalmış olması şartı geçerli olacak. 

TBMM’den geçen Yasanın önümüzdeki bir kaç gün içinde Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor.

Anahtar Kelimeler:

ydus yandal sinavi

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
33
1) ali çantabey (yandal uzmanı )
21.11.2018 12:10:58
periferde görev yapan uzmanlar icaptan bıkmış halde, dörtgözle uzman ataması beklemekte..gelen yeni uzman ise iyi kötü demeden bir yandal programını kazanıyor ( en kötü yandal, en iyi yerdeki anadaldan daha iyidir mantıgıyla) ve icap nöbet vs oranın emektar uzmanına kalıyor... yeni mezun zaten gelir gelmez ben gidiciyim teranelerinde olup, olduğu yere odaklanamıyor. özelikle pediatri ve dahiliye de böyle..lafın kısası altta kalanın canı çıksın misali...olan oradaki uzmana oluyor..bu karar çok isabetli alınmış bir karar..tıpkı askerlikteki gibi, 2 yıl kıta görevi yapmadan uzmanlık eğitimine başlanamıyor...
People
47
2) Hakan Aydın (Tıp Doktoru)
20.11.2018 22:50:28
YDUS başvuruları Ekim ayında yapıldı. Sınava başvuru anında böyle bir şart yoktu.
2019 YDUS’tan itibaren geçerli olmalı...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/12-16/128. Ulusal Sitopatoloji KongresiTIBBİ...İZMİ