Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda Tercih Edilmeyen Branşlar!
Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda Tercih Edilmeyen Branşlar!
02 Mart 2016 -

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) sonuçlarını inceleyip analizler yaparken özellikle son yıllarda çok fazla ilginç veri ile karşılaşıyorum. Tercihlerdeki değişiklik de artık herkesin dikkatini çekiyor, ulusal basında bunla ilgili haberler yer aldı ve uzmanlık dernekleri de kendi branşlarının TUS’taki durumunu kongrelerde konuşur hale geldi.

Son yılların popüler branşlarına baktığımızda tıp mezunlarının en çok; Dermatoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Göz ve Radyoloji’yi tercih ettiklerini görüyoruz. Ki yapmış olduğum bir analizde de 2015 Nisan TUS Sonuçlarına göre ilk 100’e giren hekimlerin 69’u saymış olduğum 4 branşı tercih etti.

Popüler olan branşların yanında tabiri caizse puan olarak tepe taklak olan branşlar da mevcut. Bir zamanlar hekimlerin gözdesi iken şimdi 45 puana bile kazanılabilen (45, tercih yapmak için gereken en alt puan) Kadın Hastalıkları ve Doğum branşı bunların başında geliyor. Aynı şekilde Cerrahi branşlar da TUS’ta puanları en çok düşen uzmanlıklardan.

2005 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nde intörn hekim olarak Kadın Doğum stajını yaparken bir nöbette asistan abi ve ablalarla muhabbet ediyoruz, tabi intörn olunca laf dönüp dolaşıp TUS’a geldi. Asistanlara sırayla soruyoruz,

  • Abi sen kaçıncı oldun?
  • 6. oldum
  • Abla senin TUS derecen kaç?
  • Ben 1.olarak girdim TUS tarihinin en yüksek puanını aldım 78 küsür
  • Ercan abi senin kaçtı derecen?
  • Ya sorma benimki biraz kötü 21. oldum ben

Evet TUS’ta 21. olup İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Doğum’u kazanmış olan abimiz o dereceyi diğerlerine kıyasla kötü olarak yorumluyordu, haklıydı da çünkü kime dokunsak TUS’ta ilk 10 derecede olduğu çıkıyordu. Peki ne oldu da böyle oldu?

Bu durumun farkında olan Uzmanlık Dernekleri’nin zaman zaman açıklamalarına baktığımızda başlıca sebepler olarak; sağlıkta şiddet, malpraktis, sağlıkta dönüşüm ve sağlık politikaları, zorlu asistanlık eğitimi, ağır iş yüküne karşılık emeğin karşılığını görememe vb gibi başlıca sorunlar kaynak gösterilmektedir.

2015 Nisan TUS Sonuçlarına göre ilk 100 hekimin kazandığı uzmanlık dallarına baktığımızda hiç kimsenin Kadın Doğum ve Genel Cerrahi’yi tercih etmediğini üzülerek sizlerle paylaşmak istiyorum. Son TUS’ta 45,9 puan ile dahi Kadın Doğum kazanıldığının da altını çizmek istiyorum.

En son açıklanan 2015 Eylül TUS sonuçlarının analizlerini yaparken 45 puanı geçen ve tercih hakkı elde eden 5 bin’e yakın hekimin hiç tercih etmediği branş ve kadrolar dikkatimi çekti. Malesef ki bu kadrolar Cerrahi ağırlıklıydı.

46 Acil Tıp kadrosu hiç tercih edilmemişti ki bu tüm Acil Tıp kadrolarının yaklaşık yüzde 15‘i gibi bir orandı. Genel olarak baktığımızda TUS’ta en çok kadro açılan branşların başında da Acil Tıp gelir.

10 Göğüs Cerrahisi kadrosu hiç tercih edilmemişti. Bu kadro sayısı zaten açılan tüm kadroların yüzde 36’sı. Bu da şu demek oluyor ki, her 3 kadrodan 1’i hiç tercih edilmemiş boşta kalmış. Şöyle bir hafızalarımızı tazeleyelim; hastane otoparkında öldürülen Prof. Dr. Göksel Kalaycı Türkiye’nin sayılı Göğüs cerrahlarındandı. Hastane koridorunda bıçaklanan Ersin Arslan çok sevilen bir Göğüs cerrahıydı, Samsun’da kurşunlanan Kamil Furtun yine bir Göğüs cerrahıydı. Göğüs cerrahları bir taraftan öldürülüyor bir taraftan da bu branşa hekimlerin ilgisi giderek azalıyor!

Sağlık Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Uzmanlık Dernekleri bu analizleri ve verileri iyice ele alıp irdelemelidir. TUS’ta hekimlerin tercihlerindeki değişim ve sapma muhakkak değerlendirilmelidir. Acil Tıp, Kadın Doğum ve Cerrahi gibi branşların geleceği kurtarılmalıdır.

 

TUS Analisti
Uzm. Dr. Fatih BATI
https://twitter.com/drfatihbati
www.facebook.com/TUSanalizleri

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) kml (dr)
11.07.2017 17:45:21
acilciler ağlaşmış komik:) ona bakılırsa 1 gün nöbet tutup 2 gün dinleniyosunuz..acilde orantısız performans girişleriniz gırla, peritonsiller abse drenajı yapıyosunuz :) gariban uzman hergün mesai yapıyo..bi de akşam sizin servisinizde sizinle nöbet tutuyo, gelin sabahta siz ona polkte destek atın:) nöbet tutmadığında da zırt pırt arıyosunuz, riske girmemek için hastaları gazlıyosunuz..bi de whatsapp laga lugası yapıyosunuz..en fazla döneri de acilciler alır..bahsettiğiniz icap parasını ben size ödeyeyim de aramayın bari!
People
3
2) Mustafa (Pratisyen)
11.07.2017 15:05:37
Sayın Mehmet Yazıcıoğlu pratisyen kal daha iyi demiş.Geçen bir uzman arkadaşla oturduk altında son model mercedesiyle geldi amerikadan yeni geldiğini söyledi.Sonra senin gibi aynı lafı edince gülesim geldi.Ya çok komik adamlarsınız keşke pratisyen kalsaydın ne güzel olurdu
People
8
3) Özgür (Branş Hekimi)
10.07.2017 11:47:01
Yahu arkadaş bu TUS dan yüksek puan alan adam zekidir tezine hastayım.Ben matematik ve fizik soruları çözerek bir çok kişiden yüksek puanla Tıp fakültesine girdim benden aşağı puanla girenler benden önce TUS u kazandı.TUS inekleme işidir zekayla ne alakası var bildiğin ezber yapıyorsun sanki bana ilaç formülü çözüyor adamlar.Sor bakalım 70 puan alan adama 1 yıl sonra ne hatırlıyor.73 puan alıp hasta muayene edemeyen adam biliyorum ben.
People
25
4) TAYYİP (OP.DR)
08.03.2016 14:44:28
GÖĞÜS CERRAHLARINA ORTALAMANIN %80(PARAYA DÖKÜNCE %73) VERİP VE DE BAŞHEKİMİ KEYFİNE GÖRE HULUFE VERİR GİBİ YETKİLENDİRİRSENİZ OLACAĞI BUYDU......
People
13
5) RKTR (Uzm)
08.03.2016 12:41:40
Genç hekimler branş seçerken ihtiyatlı davranıyorlar diye neden eleştiri konusu olsunlar ki ?

Tek bir davanın bile Milli Tıp Hukuku Formülü'yle hekimin canına okuyabileceği bir memlekette ?
People
22
6) tabib (acil prt.)
04.03.2016 02:21:10
YIPRANMA ÖNCELİKLE ACİLİN HAKKIDIR.! nöbeti evinden what-up la idare eden,hasta sevkleri ile ilgilenmeyen,hastayı acilde takip ettittiren,hastaneye gelmeden icap parası alan,acilden kesinlikle hasta yatırmayan,devamlı yatakları dolu tutan,angaryayı acile yükleyen,acilden arandığında azarlar gibi konuşan ve konsültasyona gelmeyen uzman doktor ne istiyor.?
People
10
7) ahmet can tutar (cerrah)
03.03.2016 15:52:36
biyolojiyi bitirip mikrobiyolog,farmakolojiyi bitirip farmokolog ve intaniyeci olmlısın kardeşim.
People
30
8) dr.acilde (çilekeş)
03.03.2016 15:01:48
sn. mehmet yazıcıoğlu,
nöbeti pratisyen tutuyor.risk pratisyende.hasta sevkini pratisyen yapıyor.uzman acile bile uğramıyor.evden nöbet tutup nöbet parası alıyor.riski ve saldırıyı pratisyen yapıyor ama parayı uzman alıyor.
People
19
9) halim harap (uz dr)
03.03.2016 14:24:39
Bu durumun sebebi olarak yukarda yazılanlar doğrudur. Bana göre en büyük sebep ise pratisyen hekim maaşının 10.000 tl civarına çıkarılmış olmasıdır. Nerdeyse zarsız zahmetsiz 10.000 tl kazanmak varken, neden uğraşsınlar yukardaki sorunlarla
People
27
10) Mehmet yazıcıoglu (Hekim)
03.03.2016 09:47:15
Pratisyen kal daha iyi. Boşuna uzman olduk. Risk yok stres yok nöbet yok maaş nerdeyse aynı.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori