Prof. Dr. Erdöl: Sağlık Bilimleri Üniversitesi için yeni kadrolar ilan edeceğiz
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, "Eğitim hastanelerimizde 10 bin civarında asistan var. Yakın gelecekte asistan eğitimlerinde, göstermelik tezler yapmak yerine baba tezler yapıp, baba araştırmalar yapıp ilk başladığında asistanı hocamız öyle yönlendirmeli ki yaptığı tezler ses getirmeli. Bir tez, dört araştırma verilsin arzusundayım. Eder beş. Çarpı on bin, 50 bin. Binde bir başarı yakalasak, 50 patent, ürün, yenilik... Binde bir başarı bile bizi, Türkiye'de değil, dünyada ses getiren üniversite haline getirir birkaç sene içinde. Bunu yapmak zorundayız." dedi.
Prof. Dr. Erdöl: Sağlık Bilimleri Üniversitesi için yeni kadrolar ilan edeceğiz
23 Ocak 2017 -

Erdöl, ilki düzenlenen "Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kardiyoloji Zirvesi"nin açılışında, Sağlık Bilimleri Üniversitesinin kuruluşunun üzerinden bir yılı aşkın süre geçtiğini hatırlattı. 

Şu anda 800'ün üzerinde öğretim üyeleri bulunduğunu ifade eden Erdöl, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin 16 ilinde 58 eğitim ve araştırma hastanesinin organizasyonunun nasıl yapılacağıyla ilgili bir belirsizlikle başlamıştık. O zaman 55 hastaneydi. 15 Temmuz'dan sonra Gülhane'nin Ankara ve Haydarpaşa'daki 2 büyük eğitim hastanesi ve Bilkent'teki fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesiyle 58 eğitim araştırma hastanemiz oldu. 800'ün üzerinde öğretim üyemiz var. Sessiz sedasız ama bayağı büyüyoruz. Yakın zamanda tekrar ilan edeceğimiz kadrolarla. Hazırlık aşamasındayız, daha da artacak. Peyderpey arkadaşlarımıza, hocalarımıza kadro arzusu içerisi olanlara, hem kadro vereceğiz hem yeni insanlar yetiştireceğiz. Bizim amacımız sadece hocalarımıza hak ettikleri unvanları geç de olsa vermek değil, yeni insanlar yetiştirmek. Bu kardiyoloji camiası için biraz kolay ama diğer bütün branşları da düşündüğümüz zaman, çok kolay olmadığını söylemem gerekiyor."

Bilimsel etkinliğin, interaktif eğitimin, uzaktan eğitimin pek çok yönünün Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile hayata geçirileceğini dile getiren Erdöl, lisans ve yüksek lisans eğitiminin yanında uzmanlık eğitiminin önceliklerinden biri olduğunu vurguladı.

Erdöl, "Eğitim hastanelerimizde 10 bin civarında asistan var. Yakın gelecekte asistan eğitimlerinde, göstermelik tezler yapmak yerine baba tezler yapıp, baba araştırmalar yapıp ilk başladığında asistanı hocamız öyle yönlendirmeli ki yaptığı tezler ses getirmeli. Bir tez, dört araştırma verilsin arzusundayım. Eder beş. Çarpı on bin, 50 bin. Binde bir başarı yakalasak, 50 patent, ürün, yenilik... Binde bir başarı bile bizi, Türkiye'de değil, dünyada ses getiren üniversite haline getirir birkaç sene içinde. Bunu yapmak zorundayız." diye konuştu.

Araştırmanın nasıl yapılacağının, istatistiki metotların nasıl kullanılacağının asistana öğretilmesi gerektiğini belirten Erdöl, bu konuda profesyonel eğitim süreci olacağını, hocalar tezleri veya araştırmaları verdiğinde, oluşturulacak bilimsel komiteden geçirilmesinin planlandığını söyledi. 

Erdöl, "Yaptığımız çalışmanın sonucunda 'Çıkacak ürün memlekete faydalı, katma değer üretecek bir şey olabilir mi? Ticari bir getiri sağlayabilir mi? Pek çok malzemeyi yurt dışından alıyoruz. 'Bu çıktılar ikame ürün olabilir mi?' onu çalışacağız. Uygun olanları paylarından maddi olarak da destekleyeceğiz. Bu organizasyonu da yakın zamanda inşallah eğitim hastanelerimize duyuracağız." dedi.

- "Hayvan deney laboratuvarları daha aktif hale getirilmeli"

Prof. Dr. Cevdet Erdöl, iki enstitüde var olan hayvan deney laboratuvarlarının çok daha daha aktif hale getirilmesi gerektiğine işaret ederek, Ankara Gülhane'deki hayvan deney laboratuvarından tüm meslektaşlarının yararlanabileceğini vurguladı. 

Üniversitenin yurt dışında eğitim verme yetkisine sahip olduğuna değinen Erdöl, Somali'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adına yapılan hastanenin yanındaki 2 yıllık meslek yüksek okulunda Türkçe eğitim alan 250 öğrenci bulunduğunu aktardı. 

Erdöl, 1903'te açılan Mekteb-i Tıbbıye-i Şahane'nin binasında hizmet verdiklerini dile getirerek, "Bu bina Tıp Bayramı'nın kutlandığı ilk yerdir. 1919'da İngiliz işgali sırasında tıbbiyeliler iki kulenin arasına büyük bir Türk bayrağı geriyor. Haydarpaşa'dan Kadıköy'e yürüyüş yapıyor, işgali protesto ediyor. İngilizler 'Ne yapıyorsunuz?' diye sorunca, 'Biz Tıp Bayramı'nı kutluyoruz' diyorlar. Tıbbiyenin kuruluşu her ne kadar 1827'ye gitse bile 1919'da ilk defa kutlanıyor 14 Mart Tıp Bayramı. Ümit ediyorum ki önümüzdeki Tıp Bayramı'nı binanın asıl yerinde, bizim binamızda kutlayabilelim." ifadelerini kullandı.

- Zirve yarın sona erecek

Organizasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Kozan da Sağlık Bilimleri Üniversitesinin 58 eğitim ve araştırma hastanesiyle büyük bir grup oluşturduğunu belirterek, "Bu 58 eğitim ve araştırma hastanesi yıllardır ülkemizde son derece kaliteli hizmetler vermiş ve çok değerli hekimlerimizin varlığıyla sağlık hizmetlerine kalite katmıştır. Bu değerli kuruluşlarımızın deneyimleri ile üniversitenin dinamizmini bir araya getirerek, Sağlık Bilimleri Üniversitesi adı altında daha kaliteli hizmetler verilecektir. Sağlık Bilimleri Üniversitesinin amacı, bu donanımlardan yararlanarak daha donanımlı hekimler yetiştirmek ve sağlık hizmeti kalitesine elinden geldiği kadar katkı sağlamaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesinin, Türkiye'nin en büyük üniversitelerden biri olduğunu belirten Kozan, bu büyüklüğe, bilimsel büyüklüğü de katarak daha ileriye götürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kozan, zirvenin geleneksel hale getirilmesinin planlandığını ifade etti.

Kardiyoloji alanındaki gelişmelerin uygulamalı olarak konuşulup tartışıldığı, konusunda uzman hekimlerin katılımıyla düzenlenen "Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kardiyoloji Zirvesi", yarın sona erecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) uzdr (dr)
25.01.2017 14:55:14
Esasınada sorun ''insan'' da başlıyor,yine ''insan''da bitiyor.insan vasıflarıda 6 yıllık tıp eğitiminde maalasefki verilemiyor veya bilerek üzerinde durulmuyor.bu şikayet eden kişiler bizzat sorunun kaynağı.nasılmı kaynağı ,arkadaş sen bu düzen düzelsin diye riske girdinmi.riske giren insanlara bırak destek olmayı selamı sabahı kestin.1 aylık asistana polİklinik yaptrıp kendisi şikayet eden bu kişiler bence sorunun kaynağı.
People
5
2) Muammer Canik (Emekli)
25.01.2017 11:45:36
1- Sağlık Bilimleri Üniversitesinin Tıp Fakültesi ile ilgili ilanı Adrese Teslim ilanlardır. Özellikle Prof kadrolarının İstanbul ve Ankara ilanında tanımlanan kişilerin büyük bir çoğunluğu kendi yandaşlarınız ve kamu da jet profesör diye tanımlanan kişilerdir.İstanbul il sağlık Müdürü,İstanbulda KHB genel Sekreterliği yapmış kişiler,Bilecik Şehy Edebali Üniversitesi Sağlık Yüksek okulu Çocuk Gelişimi Bölümünden Prof.olan Genel cerrah,Cumhuriyet Üniversitesi eski Rektörü Örnekleri çoğaltabiliriz.(Büyük bir çoğunluğunu biliyoruz.Yer işgal etmemek için Yazmaya gerek Duymadım.).Yani Kısaca 2003 yılından bu tarafa önce kendi yandaşlarınızı Eğitim Araştırma Hastanelerine Klinik şefi ,Klinik şef Yardımcısı olarak atadınız.(Bu atama 400 den fazla.)Sonra bu atadıklarınızı taşrada yeni açılan tıp fakültelerinde Prof. yaptınız.Hemen çok kısa süre sonra Bunları 2547/38 ile eski çalıştığı hastanede görevlendirdiniz.Kimisi 2 yılını kimisi 4 yılını bu şekilde tamamladı.Sonra bu kişileri 657/74 madde ile tekrar çalıştığı hastanenin kadrosuna Eğitim görevlisi kadrosu ile geri aldınız.(657/74 madde kurumlar arası nakil.Kurumlar arası nakide Önce Sağlık Bakanlığının Kadro ilanı yapması,bu ilan edilen kadrolara başvuru yapılması ve kura ile olması gerekir.Bu geri dönen kişiler için böyle bir uygulama hiç olmadı.) Bu kişiler emsalleri Sağlık Bakanlığının Kadrosunda Olanlar 3600 ek göterge üzerinden maaş alır iken 5300 ek gösterge üzerinden maaş aldılar.şimdi bu kişileri Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesinin Kadrolarına alıyorsunuz.Yada hala taşradaki Tıp Fakültelerinde çalışmaya devam eden kişileri alıyorsunuz. Örneğin Yedi kule E.A.H ne Erzincan Tıp fakültesinde kadrosu olup Yedi kule E.A.H de çalışan hekimi aldınız.Ankara TYİH ne Kardiyoloji kadrosuna 4 adet Profesörlük kadrosuna TYİH de doçent olarak çalışırken Karabük üniversitesi Tıp Fakültesinden Profesör olup 38 madde ile 4 yıla yakın zamandır TYİH çalışanları alacaksınız.İlandaki Tanımlama onlar. İstanbul ilanından bir tane örnek veryim.Haseki E.A.H Çocuk hastalıkları ve Çocuk Sağlığı ABD için ilanedilen Kadroya bakalım,ADLİ PEDİATRİ KONUSUNDA DENEYİM SAHİBİ OLMAK.Tabii bu kişi Sakarya Tıp fakültesi kadrosunda olup 38 madde ile Haseki E.A.H de çalışan kişi idi ve atandı.YAHU ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI A.B.D da ADLİ PEDİATRİ DİYE BİR YAN DAL VARMI? Ankara ilanında bir E.A.H nin Genel Cerrahi ABD için yapılan Profluk kadro ilanı yandaşların birbirine girmesi üzerine ilan değiştirildi. Kısaca özellikle prof kadrolarının büyük bir çoğunluğu kendi yandaşlarınıza gidiyor. YANDAŞLARINIZ DAİMA VE TARTIŞMASIZ EŞİTLER İÇİNDE BİRİNCİ.
People
41
3) hüsnü çokmübarek (serbest meslek)
24.01.2017 15:43:35
Dünya'da niteliğin değil niceliğin önemli olduğu tek üniversitesi...
Eğitimin olmadığı iş yükünün olduğu,
ameleliğin olduğu,
Ders vermeden asistan eğitim ücreti alanların olduğu,
yattığı yerden profesör kadrosu doçent kadrosu alanların dolduğu,
polikliniklerinde asistanların durduğu ama hasta şanslıysa nadiren uzman hekimi gördüğü,
hiç yalan yok bazılarında şakıııır şakııııır tıkııııır tıkııııır bıçak parasının döndüğü,
Kamunun malı deniz bu seferde üniversiteli kullarımız yesiniz,
Filim adamlarının yetiştiği bilim adamlarının kaçtığı,
dolandırıcılıkta üçkağıtçılıkta, eyyamcılıkta zirve yapanların rahat kadro alabildiği,
"Yeterki hastayı memnun et ne kadar cebe para atarsan at nereden cebine para koyarsan koy "denilen
yazılı olmayan kurallarını yazmaya sayfaların yetmeyeceği bir üniversite...
Daha dur kardeşim kurulalı 2 sene oldu diyeceksiniz hepsi düzelecek diyorsanız hiç umutlanmayın.
En başa düzgün adamları koysanız bile gerisi ...... neyse yazmayayım artık. Ahlaklı bir kaç adamın moral motivasyonunu bozmayalım daha fazla
People
15
4) Ali çantabey (Hekim)
23.01.2017 22:28:43
Torpili olan kadroyu kapar....
People
20
5) ibrahim (hekim)
23.01.2017 20:08:40
10 bin asistan üzerine düşülse 50 binde değil 100 bin çalışma yapar
ulusal uluslar arası kongrelerde binlerce sunum yapar ancak öncelikle mentalitenin değişmesi gerek 3 yılda 3 bölüm değiştirdim 3 üniversite daha 1 hocanın asistana ders anlattığını görmedim fakültelerin ve özellikle eğitim araştırma hastanelerinin eğitim fonksiyonu kalmamıştır!
Herkes işini asistana yıkıp kendi rahatı peşinde mezun olmaya yakın e hadi bir tez yazıver havasında. Asistan bilimsel nosyonu olmadan uzman oluyor. Hoş bilimsel nosyonu olmadan doçent olanda gördü bu gözler baş hekim hatta genel sekreter olabilecekleri bile gördü.
Odasından hiç çıkmadan prof maaşı alanda gördü hastaneye bile uğramadan alanı da.
Sen kendi hocalarına iş yaptırabileceğine inanıyorsan eğitim araştırma hastanelerinde hizmetten önce eğitimi düşündürebiliyorsan amenna 50 binde fazlada yayın yapılır ancak;
" Şapı kaynatırsan olurmu şeker cinsine yandığım cinsine çeker!"
EAH lar birleşip üniversite olmaz!
People
7
6) fly (dr)
23.01.2017 17:18:48
yav he he..
People
13
7) bmc (dr)
23.01.2017 17:09:04
15 senedir iktidardasınız..bugüne kadar yapmadınızda referanduma 5 kala mı aklınıza geldi diye sormazlar mı? söylediklerinizi yapmaya alt yapınız yokki..hekimleri hocaları küstürdünüz..ortada para motivasyon yok..nasıl yapacaksınız bu dediklerinizi..laf işte..hamaset
People
9
8) xyz (dr)
23.01.2017 17:00:01
sevk sistemi getirmeden bunların hiçbirini gerçekleştiremezsiniz..dürüst olun..kurduğunuz populist sistemde elini kolunu sallayan üniversitede polk başvuruyo..asistan ve uzmanların bırak birşey yazıp çizmeye, çay içmeye tuvalete gitmeye vakti yok..geçen tuvaletten geldim homurdandılar çayla falan gelsem kafa göz dalarlardı..bunların hepsi siyasi söylemler..yaklaşan referandumdan dolayı halka şirin görünmeye çalışıyosunuz..söylediklerinizi yapamayacağınızı siz çok iyi biliyosunuz..üç kuruşa beş köfte olmaz!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
26.10-25.11ÖZEL KIRIKHAN BİLİM HASTANESİ - NÖROLOJİ UZMANI ARANIYORPersonel Arayanlar