AB doktor , savcı ve hakimleri eğitecek
AB Avrupa Komisyonu'nun 3 milyon euro kaynak sağladığı proje, insan hakları ihlallerini ilgilendiren olaylarda doktor, hâkim ve savcıların eğitimini kapsıyor
21 Şubat 2005 -
AB Avrupa Komisyonu, insan hakları ihlalleriyle ilgili olaylarda doktor, hâkim ve savcıların nasıl hareket etmesi gerektiğini içeren ulusal bir eğitim çalışması yapılması için 3 milyon euro kaynak sağladı.


Projeyi Adli Tıp Kurumu hazırlayarak Avrupa Komisyonu'na sundu. Projenin onay aldığını belirten Adli Tıp Kurumu Başkanı Keramettin Kurt, "Proje insan hakları ihlallerini ilgilendiren olaylarda kişilerin nasıl muayene edileceği, ilk basamak hekimleri ve onların raporlarını değerlendirecek Cumhuriyet savcıları ile sulh ceza hâkimlerinin eğitimini kapsıyor" dedi.

İstanbul Protokolü
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Morg Daire Başkanı Prof. Dr. Gürsel Çetin ise bu çalışmanın doğru rapora ulaşılmasını sağlayacağını belirterek, şunları söyledi:
"Hekim ve hukukçular, insan hakları ihlalleriyle ilgili muayenelerin nasıl yapılacağıyla ilgili uluslararası 'İstanbul Protokolü'nü yeterince bilmiyorlar. Bu protokol ve muayene, istenecek konsültasyonlar ve raporun nasıl düzenleneceği öğretilecek. Eğitim, insan hakları ihlaline uğramış kişiden detaylı bilgi alınması, ayrıntılı dış muayene, uzmanlardan muayene ve görüş alınması, psikiyatrik muayene, klinik ve laboratuvar tetkiklerinin yapılması ve sonuca gidilmesi konularını içeriyor. Bu eğitimlerle kişinin bir insan haklı ihlaline uğrayıp uğramadığının tespiti mümkün olacak."

Milliyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA