‘Teknisyen ücreti’ adı altında hastalardan 2 milyon dolar toplanmış
Marmara Üniversitesi’nde (MÜ), Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Bölümü’ne gelen hastalardan yasal olmadığı halde iki dernek adına para alındığı belirlendi
17 Şubat 2005 -
Ortodonti Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nejat Erverdi tarafından kurulan dernekler için hastalardan ‘teknisyen ücreti’ adıyla para alındığı belirlendi. 10 yılı aşkın devam eden uygulamayla toplanan paranın 2 milyon doları aştığı ileri sürülüyor. Konuyla ilgili şikayetlerin kendilerine ulaştığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Tunç Erem, iddialarla ilgili soruşturma başlattıklarını söyledi. Dernek Başkanı Erverdi ise “Aslında yaptığımız hataydı.” dedi.

Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Bölümü, Marmara Bölgesi’ndeki önde gelen ağız ve diş sağlığı bölümlerinden biri. Yoğun talep nedeniyle hastalara aylar sonrasına sıra verilebiliyor. Diş ve çene yapılarında kalıtım veya gelişimden kaynaklanan bozuklukların tedavi edildiği bölümde 1992’de Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Derneği kuruldu. Dernek, kamu kurumları bünyesinde faaliyet gösteren dernek ve vakıflarla ilgili kanuni düzenlemeden sonra adını değiştirerek Nişantaşı Ortodonti Derneği haline geldi. Hem bölümün adını taşıyan dernek hem de Nişantaşı Ortodonti Derneği’nce hastalardan ‘teknisyen ücreti’ adı altında bin dolara varan paralar talep edildi. Örneğin E.O. adlı hasta için bölüm adını taşıyan dernek adına 100 milyon lira para istenirken, aynı ay içerisinde Nişantaşı Ortodonti Derneği adına Şubat 2004’te 1 milyar 122 milyon lira alındı. Bu uygulama 10 yılı aşkın süre devam etti. 24 asistanın görev yaptığı bölümde toplanan paraların milyon dolarları bulduğu ifade ediliyor. Maliye uzmanları, sivil toplum kuruluşu statüsündeki bir derneğin hastalara ücret mukabili makbuz kesemeyeceğini belirtti.

Kasım 2004’te Diş Hekimliği Fakültesi dekanının değişmesi ve bu konu ile ilgili şikayetlerin artması üzerine ücret alınması uygulamasına son verildi. Bu arada, malzeme almak isteyen hastaların belli şirketlere yönlendirildiği ve bu şirketlerden fatura yerine tahsilat makbuzu verilerek Vergi Kanunu’na aykırı işlem yapıldığı ileri sürüldü. Bölüm başkanlığı ve dernek başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Nejat Erverdi, hastaların tedavisinde kullanılacak malzemelerin alınması için aracılık yaptıklarını savundu; ancak, “Yaptığımız hataydı.” dedi. Erverdi, 12 yıl boyunca toplanan bağışları ‘rantiyede’ parayı çalıştırarak birikim yaptıklarını ve bunu ek bina inşaatı için kullandıklarını söyledi. Bölümle ilgili bir diğer iddia ise yabancı öğrencilerden MÜ devlet üniversitesi olduğu halde çeşitli ücretlerin alınması. Erverdi, bu yolla ülkeye 12 yılda 1 milyon dolara yakın döviz sağladıklarını ifade etti. Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunç Erem, hasta şikayetlerinin kendilerine ulaştığını, her iki konu ile ilgili soruşturma başlattıklarını açıkladı.


Zaman 17.02.2005

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) mehmet canagir (emekli oto tamircisiydi)
11.09.2017 00:42:22
merhaba emeklilerden para alınıyormu göz merceklerimde sorun varmış ameliyat yapıyormusunuz randevu alsam ne kadar zaman sıra varmı ben antalyada yaşıyorum o yüzden sorma gereği duydum
People
1
2) Figen birben (Öğretmen )
01.02.2016 18:23:09
Hocam lütfen muayene parasını da yazın
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA