Sağlık Bilimleri Üniversitesi Afganistan'da tıp fakültesi açacak
Afganistan'da pek çok alanda yardım faaliyetlerinde bulunan Türkiye, sağlık alanında yeni projeler hayata geçirmeyi planlıyor.
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Afganistan'da tıp fakültesi açacak
13 Mayıs 2017 - AA

MEZAR-I ŞERİF-Bu amaçla Türkiye'den Afganistan'a gelen Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Hasan Hüseyin Eker ve Yrd. Doç. Dr. Hasan Giray Ankara, sağlık kuruluşlarını ziyaret ederek saha çalışması yaptı.

Doç. Dr. Eker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iç savaşın Afganistan'daki sağlık sektörünü derinden etkilediğini gördüklerini, bu nedenle sağlık alanına yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak Afganistan'da sağlık alanında nasıl yardımlar yapabileceklerini yerinde incelemek ve durum tespiti yapmak için geldiklerini ifade eden Eker, üniversitenin halihazırda Somali, Sudan ve Filipinler'de sağlık faaliyetleri yürüttüğünü belirtti.

- Afganistan'a sağlık yatırımları

Sağlık Bilimleri Üniversitesinin Afganistan'da tıp fakültesi, sağlık hizmetleri meslek yüksek okulu, sağlık bilimleri fakültesi açmayı planladığını dile getiren Eker, ''Afganistan'daki sağlık alanında faaliyet gösteren sağlık kurumlarıyla iş birliği yaparak kapasite geliştirme eğitimleri düzenlemeyi hedefliyoruz.'' dedi.

Eker, Türkiye'nin Sağlık Dönüşüm Programı ile edindiği tecrübeleri Afganistan'a aktarmak ve böylece ülkedeki halk sağlığını iyileştirmek istediklerini vurgulayarak, Türkiye olarak Afganistan halkının yanında olmaya devam edeceklerini aktardı.

- Afganistan-Türkiye dostluğu

Türkiye ile Afganistan arasında köklü dostane ilişkilerin olduğu değerlendirmesinde bulunan Eker, tarihten gelen Türk-Afgan dostluğunun günümüzde en üst seviyede seyretmesinden dolayı, Türkiye'nin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla Afganistan'ın yeniden imarı, halkın barış ve huzur içerisinde hayatını devam ettirmesi için yüzlerce projeyi hayata geçirdiğini söyledi.

Eker, Türkiye'nin Afganistan'daki tüm kesimleri kucaklayan dostane yaklaşımının Afgan tarihinin bahse konu sıkıntılı yıllarında da değişmeden sürdüğünü anlattı.

''Kurtuluş savaşında Afganistan halkı Türk halkına yardım etmiştir.'' diyen Eker, şimdi de Türkiye'nin Afgan halkına yardım ettiğini ve bu yardımların bundan sonra da süreceğini sözlerine ekledi.

Başkent Kabil'in Cemal Mine bölgesinde yer alan Aliabad'da daha önce Afgan yönetimi tarafından temelleri atılan ancak imkansızlıklar nedeniyle inşaatı yarım kalan hastane 2001 yılında Türkiye'nin desteğiyle Atatürk Çocuk Hastanesi adıyla tamamlandı.

Daha sonra 2003-2004 yıllarında Cüzcan, Tahar ve Faryab vilayetlerinde hastane ve sağlık merkezleri TİKA aracılığıyla inşa edildi.

Bu hastanelerde çalışan Afgan doktorlar ve diğer sağlık personelinin maaşları ve hastane masrafları halen TİKA tarafından karşılanıyor.


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) aydin sinal (hekim)
14.05.2017 12:49:13
Kabil Tip fakültesini 1961 de T.C. acmisti,27 mayis ihtilali ile üniversiteden uzaklastirilan pec cok Türk akademisyen ögretmeklik yapmisti,benim patoloji hocam prf.Süreyya Tanay(?) ilk rektörüydü.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA