Sağlık-Sen yıpranma payı, kadro ve emekli maaşı artışı için TBMM'de
Sağlık-Sen, özellikle sağlık çalışanlarını ilgilendiren torba kanun öncesi TBMM’deki çalışmalarını hızlandırdı.
Sağlık-Sen yıpranma payı, kadro ve emekli maaşı artışı için TBMM'de
29 Mart 2016 -

Öncelikli olarak yıpranma payı, sağlık çalışanlarının emeklilikteki maaşlarının artırılması ve kadro çalışmasına yönelik taleplerini not haline getirerek TBMM’de girişimlerde bulunan Sağlık-Sen, bu konuda yapılacak yasal düzenlemeler öncesi milletvekillerini ve komisyon üyelerini bilgilendirmeyi amaçlıyor.
 
YIPRANMA PAYI BÜTÜN SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KAPSAMALI
Yıpranma Payı ile ilgili hazırlanan çalışmada, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı yıpranma payının beklenti ve taleplerden uzak olduğu, ayrıca 5510 Sayılı SGK Kanunu’nun 40. Maddesi’yle, İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği’ne aykırı olduğu belirtiliyor.
Özellikle yataklı tedavi kurumları ve sağlık hizmetlerinin büyük bir kısmının çok tehlikeli risk sınıfında yer aldığının belirtildiği Sağlık-Sen’in notlarında, risklerin büyük kısmının fiziksel, biyolojik, kimyasal ve radyolojik risklerden oluştuğu ifade ediliyor.
 
Bu riskler altında çalışan tüm sağlık çalışanlarının yıpranma payı alması gerektiğinin belirtildiği çalışmada, ikinci ve üçüncü basamak sağlık tesislerinde, 112 acil sağlık hizmetlerinde ve Adli Tıp Kurumu’nda sağlık hizmeti sunumunda görev yapanlar için 360 güne 90 gün, diğer sağlık kurum ve kuruluşlarında sağlık hizmeti sunumunda çalışanlar için ise 360 güne 60 gün fiili hizmet süresi zammı isteniyor.
 
Yıpranma payı konusunda alternatif bir çalışma da yapan Sağlık-Sen, nöbet tutana yıpranma payı konusunda genel kanaat mevcut ise, 5510 sayılı Kanunun 40. maddesindeki fiili maruziyet şartı gereği tüm sağlık çalışanlarına 360 güne 45 gün; nöbet tutanlara da her iki güne 15 gün olarak kademeli olarak yıpranma payı istiyor.
 
DOKTORLARIN EMEKLİ MAAŞINA YAPILACAK ZAM, DİĞER SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DA YAPILMALIDIR
Sağlık-Sen’in çalışması içinde hekim ve diş hekimlerinin emekli aylıklarının 2.100 TL’den 3.100 TL’ye, uzman hekimlerin ise 2.580 TL’den 3.250 TL’ye çıkarılması konusu da yer alıyor. Bu açıklamanın hekimler nezdinde memnuniyetle karşılanmasına karşın diğer sağlık çalışanlarında hayal kırıklığına neden olduğunun belirtildiği bilgi notunda, hekim dışı sağlık çalışanlarının emekli maaşlarına 200 TL’lik artış talep edildi ve bu artışın hekimlere yapılacak artışla birlikte değerlendirilerek, sağlık hizmeti sunumunun tüm taraflarında memnuniyet oluşturulması istendi.
 
KADRO ÇALIŞMASI BEKLENTİLERİ KARŞILAMALI
Sağlık-Sen ayrıca, yapılacak kadro çalışmalarına 4/B ve 4/C’lilerle birlikte sayıları 650 olan vekil ebe ve hemşireler, kamu dışı aile sağlığı merkezi çalışanı yaklaşık 4 bin kişi ile sayıları bin civarında olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda ek ders karşılığı görev yapan meslek elamanlarının da dahil edilmesini istedi. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
16
1) Mustafa (Uzman Doktor)
29.03.2016 17:49:52
Bu sendikaların şimdiye kadar gözle görülebilir bir kazanım elde ettiklerini görmedim. Hele doktorlara hiçbir faydası yok. O yüzden hiçbir sendikaya üye olmayacağım. En basitinden bir tıp bayramında bile hekimlere yönelik bir program düzenlediklerini görmedim. Ama diğer çalışanların günü olduğunda gelsin çiçekler, gitsin pastalar, akşam organizasyonlar, hediyeler. Sendikaların hiçbiri doktorları temsil etmemektedir. Çünkü sendikalarda yöneticilik yapanlar hep hekim dışı personel. Onlar da kendilerini tutuyor. Hekime yönelik iyi bir şey yapılmaya kalkılsa hemen itiraz ediyorlar niye doktora yapılıyor da bize yapılmıyor diyerek kimleri temsil ettikleri belli oluyor. Her şeyde kendilerini hekimlerle karşılaştırıyorlar. Bu sefer bakanlık hiçkimseye bir şey vermiyor. Bu yüzden hekimlerin birleşerek ayrı bir sendika kurması ve yönetimde sadece doktorların olması gerek. Sonuçta 150 bine yakın hekim var.
People
9
2) can (akın)
29.03.2016 14:26:50
bu ne acele... hekimlere yıllardır yapılmayan iyileştirme yapılsın önce bekleyin biraz... önce kimler gerçekten sağlık personeli onu belirlemek lazım
People
12
3) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
29.03.2016 13:06:44
Sağlık Sen'i bu konuda çok daha fazla "aktif" olmaya çağırıyorum..

En azından kedi olalı bir fare ( fena bir fare de değil ) yakaladılar deriz...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA