Tıpta cerrahi uzmanlık alanlarına talep az
ÖSYM tarafından yayımlanan 2017-TUS sonbahar dönemi değerlendirme raporuna göre adayların, kalp ve damar cerrahisi, genel cerrahi, beyin ve sinir cerrahisi, çocuk cerrahisi, göğüs cerrahisi, kadın hastalıkları ve doğum gibi cerrahi alanlara görece daha düşük puanlarla yerleştirildiği belirlendi
Tıpta cerrahi uzmanlık alanlarına talep az
06 Haziran 2018 - AA

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 2017-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) sonbahar dönemini ele alan değerlendirme raporu yayımlandı.

ÖSYM'nin internet sitesinde, sınavlara yönelik bu yılın yedinci değerlendirme raporu açıklandı. ÖSYM beşinci değerlendirme raporunda da 2017-TUS ilkbahar sınavının değerlendirmesini yapmıştı. Böylece, TUS sınavlarının 2017 yılı değerlendirme raporları tamamlanmış oldu.

Rapora göre, sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturumda düzenlenen TUS sınavlarında her bir oturumda adaylara 120 soru yöneltildi.

2017 TUS ilkbahar sınavı sabah oturumunda 12 bin 528 adayın, öğleden sonraki oturumda ise 12 bin 566 adayın sınavı geçerli sayıldı. Sınava en fazla katlım bin 204 aday ile İstanbul Üniversitesi oldu. Hacettepe Üniversitesinden 506, Gazi Üniversitesinden 495, Ege Üniversitesinden 489, Ankara Üniversitesinden 445 aday sınava girdi.

Sınava giren adayların yüze 91'inin uzmanlık öğrencisi olmadığı, yüzde 9'unun ise uzmanlık eğitimine devam ettiği veya bir uzmanlık alanına yerleştiği halde eğitimine başlamamış olduğu veya uzmanlık eğitimine devam etmekte iken istifa ettiği veya uzmanlık eğitimini tamamlamış adaylardan oluştuğu görüldü.

Cerrahi uzmanlık alanları daha az tercih ediliyor

Sınava giren adayların 3 bin 295'i tercih ettikleri bir uzmanlık alanına yerleştirilirken adayların yüzde 28'i Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerine, yüzde 72'si ise üniversite tıp fakültelerine yerleştirildi.

2017 TUS İlkbahar sınav sonucuna göre en yüksek puanla adayların yerleştirildiği uzmanlık alanlarının sırasıyla deri ve zührevi hastalıklar, radyoloji, göz hastalıkları, radyasyon onkolojisi ve çocuk psikiyatrisi olduğu görüldü.

Kalp ve damar cerrahisi, kadın hastalıkları ve doğum, genel cerrahi, beyin ve sinir cerrahisi, çocuk cerrahisi ve göğüs cerrahisi gibi cerrahi alanlara ise görece adaylar daha düşük puanlarla yerleştirildi.

Hacettepe, İstanbul ve Ankara ilk üçte

TUS sınavının detaylı analizinin yer aldığı raporda ayrıca üniversitelerin tıp fakültelerinden mezun adayların başvuran ve yerleşen aday sayıları, temel tıp bilimleri testi ve klinik tıp bilimleri testlerinin alt testlerinde elde ettikleri ham puan ortalamaları da yer aldı.

Tablolar detaylı incelendiğinde adayların üniversitelerine göre her bir testin alt testlerinde elde ettikleri ham puan ortalamalarına göre performans sıralaması yapılabiliyor. Buna göre, her iki testin alt testlerinde ilk üç sırada en çok Hacettepe, İstanbul ve Ankara Üniversitelerinin yer aldığı görüldü.

Sınava giren 100 ve üzeri aday sayısı göz önüne alındığında adaylarının temel tıp bilimleri ve klinik tıp bilimleri testlerinin alt testlerinde ham puan ortalamalarına göre başarılı ilk on üniversite şöyle:

Anatomide İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi.

Histoloji ve Embriyolojide Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi.

Fizyolojide Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Marmara Üniversitesi.

Tıbbi Biyokimyada İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Gazi Üniversitesi.

Tıbbi Mikrobiyolojide Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi.

Tıbbi Patolojide Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi Dokuz Eylül Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi.

Tıbbi Farmakolojide İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Marmara Üniversitesi.

Dahiliye grubunda Hacettepe Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi Marmara Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi.

Pediatride Ege Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi.

Cerrahi grubunda Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi.

Kadın hastalıkları ve doğumda Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Trakya Üniversitesi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
30
1) dr salloso (dr)
08.06.2018 00:25:21
hey gidi günler hey. 1975-80 yılları. İstanbul Üniversitesi tıp fakülteleri (Çapa-Cerrahpaşa) mezunları için 4 ana dal (cerrahi, kadın doğum, dahiliye,çocuk ve de göz kbb) çok özel politik,ailevi torpiliniz yoksa burada asistan olmak hayaldi. hatta imkansız. torpilsiz bir arkadaşlar şu yolları denerdi: a) 3.sınıftan sonra her gün söz gelimi cerrahpaşa cerrahi kliniğinde görünmek, gece nöbetlere kalmak, asistanlarla arkadaş olmak. angaryaları yapmak, ceviri yapmak. onbaşı ve hemşirelerle tanışmak sonra kıdemli asistan, başasistan sonra doçentler ve hoclarca tanınmak, sabah visitler katılmak, yavaş yavaş ameliyatlara girip asiste etmek.. kliniğin kedisi olmak...
bu böyle 4 yıl mezuniyete kadar. sonra hoca hemen kadroya almaz. volanterlik dönemi başlar. volanter asistanların tüm sorumluğunda işleri yapamak nöbetler dahil ama maaş almamak. 1 yıl böyle geçer hoca acır sınava alır. resmi asistanlık başlar. 2-3 yıl volonterlik yapanlar vardı. diğer yol istekli çok ama hoca seni hevesli görür, git der filan firmadan burs aldığına dair kağıt getir seni burslu asistan olarak kadroya alalaım ama burs filan yok. onca hamallık ve 2 yıl volonterlik sonrası 4 yıl resmi asistanlık ama maaş yok. varoşş kliniklerde gece nöbeti...herkes kendi öğrencisisini alırdı. çapa cerrahpaşalıyı filan almazdı.. geriye eah kalırdı. doğuda çalışanlara ay başına 1 puan verilirdi. adam 3 yıl çalışır hükümet tabipi olarak cihat abaoğlunun teşhisten tedaviye kitabı şablon reçeleriyle muayenehane açar ev araba parası 3 yıl 36 puan cepte merkezi aeh sınavına girer 100 üzerinden 60 soruya cevap verir cepte 36 puan var 96 puan hop haydarpaşa cerrahi...sonar anadolu tayin hemen istediğin ile + muayenehane... aynı tablo kadın doğum için de dahiliye içinde... o günleri yaşayan olurlar anımsar... nereden nereye.. ama puanların düşmesinin asıl neden muayenehane olmayışı. koy muayenahneyi bak KD kaç oluyor.
People
6
2) muhiddin göç (uz.dr.)
07.06.2018 14:06:02
Bayan kadın doğumcular özelde iyi kazanıyor.Ben gece gündüz çalışırım adrenalini severim diyen bayan pratisyen arkadaşlar muayenehane açılabilecek branş hala kadın doğum.
People
27
3) mahmut (uz.dr.)
07.06.2018 12:42:48
"Dertleri zevk edindim ben de neşe ne arar?" türünden şarkıları seviyorsanız cerrahi bir branş seçin!.....
People
15
4) MAHMUT ATAKÇI (cerrah)
07.06.2018 11:56:02
sağlık bakanımız Genel Cerrah herhalde bu durum kendi tarafından bilinmektedir.Daha bizler ne söyleyebiliriz.Belki yapılacaklar,verilen sözler,vaatler bir gün yerine getirilecektir inşallah.Selamlar
People
9
5) O.D (Müh.)
06.06.2018 23:21:05
Cerrahlar özel hastanelerde çok yüksek fiyatlara operasyon yapıyor. Gelirlerinin az olduğunu düşünmüyorum. En azından 3'te birini bile alsa, günde 2-3 operasyon yapan biri yine de devletten daha fazla alır diye düşünüyorum. Cerrahlar özel kurumlarda ve uzmanlaşarak-markalaşarak daha fazla gelir elde edebiliyor. Tamamen vizyon meselesi denebilir... Ama cerrahinin daha az tercih edilmesi bizim insanımızın her alanda kolay iş ve yüksek gelir beklentisinden kaynaklanıyor... Yoksa cerrahi branşlar her zaman daha değerlidir...
People
27
6) Doc (Dr)
06.06.2018 19:30:22
Nüfus artıyor cerrahi az kadın doğum az mezun veriyor . Sizce ne olur saaayinnn yöneticiler. Şartları düzeltmesse niz .kendinizi bile ameliyat edecek adam bulamayacaksiniz . Ankaranın dışına çıkmayın acil bişey olsa . Kim opereedecek
People
20
7) Cafer mutlu (Genç Tekaüt cerrah)
06.06.2018 16:26:48
Yakında tercih yap, sınav kağıdına adını kodla. Haydiii cerrahi asistanı oldun. Dönemi başlayacak.
People
73
8) DR.CEVDETT (CERRAH)
06.06.2018 14:30:15
CERRAHİ NEDEN DÜŞÜK PUANLA ALIYOR. SEBEBİNİ SAĞIR SULTAN BİLE BİLİYOR.
1) RİSKİ YÜKSEK
2) DÖNER SERMAYE GELİRİ AZ
3)İCAPLARI VE AMELİYATLARI TEMPOSU YORUCU.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA