Devlet hastanesinde hacamat ve akupunktur polikliniği açıldı!
Sağlık Bakanlığı onaylı poliklinikte hijyenik şartlarda hacamat ağrısız ve sızısız bir şekilde yapılıyor
Devlet hastanesinde hacamat ve akupunktur polikliniği açıldı!
08 Temmuz 2017 - HABERTÜRK

Hacamat kavurucu sıcaklarda derin uyku uyumayı sağlıyor. İnegöl Devlet Hastanesi Hacamat ve Akupunktur Polikliniği sorumlusu Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Hüseyin Avni Çöl, Sağlık Bakanlığı onaylı poliklinikte hijyenik şartlarda hacamatın ağrısız ve sızısız şekilde yapıldığını ifade etti.

HACAMAT HİJYENİK ORTAMDA YAPILMALI

Çöl, genellikle mevsim geçişlerinde yapılan hacamatın kavurucu sıcaklarda hastalara büyük rahatlık ve uyku düzeni sağladığını belirtti. Dr. Hüseyin Avni Çöl, "Hacamat binlerce yıldan bu yana uygulanan bir tedavi yöntemi. İslam tıbbında uygulanan hacamat daha başka bir özellikle kazanıyor. Peygamber efendimiz özellikle bunu her yıl mevsim geçişlerinde uygulamayı tercih etmiş. Aslında iki şekilde hacamat yapılıyor. Hastanın tahlillerinde bir sıkıntı hastanemizde bulunan Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış polikliniğimizde hacamat yapıyoruz. Tekrarlayan uygulamalar yapılabiliyor. Aynı bölgeye tekrar uygulama yapmak için bir ay beklenmesi gerekiyor. Hacamatın hijyenik ortamda eğitimli kişi tarafından yapılması çok önemli. Hastanemiz, Bursa'da kamu hastaneleri içerisinde hacamat hizmetini ilk başlatan hastanedir" diye konuştu.

Hacamatın ağrısız ve sızısız bir tedavi yöntemi olduğunu aktaran Çöl, "Cilt temizliği yapıldıktan sonra hacamat yapılacak noktalar bisturi ile kesiliyor. Ağrısız ve sızısız bir uygulamadır. Kesilen noktaların kapatılması gerekmiyor. Çünkü vücut bu durumu kendi kendine kontrol altına alıyor. Yaranın en iyi örtüsü yaranın kendi kabuğudur mantığı ile hareket ediliyor. Alternatif ve geleneksel tıp uygulamalarının tamamı, kişinin iyileşme mekanizmasını harekete geçirdiği için belli bir yaş sınırı elbette var. Umumiyetle 60 yaş veya 65 yaş altındakilere hacamat yapılabilir. Afganistan, Hindistan gibi ülkelerde çok küçük yaşta uygulandığı da görülüyor. Ülkemizde böyle bir uygulama tasvip edilmiyor. Bizde uygulamıyoruz" diye konuştu.

Çöl, hacamatın çok ileri yaş ve çok küçük yaştaki çocukların yanı sıra hamileler, kan sulandırıcı kullananlar, vücudunda iltihap, cilt hastalığı, kansızlık ve açık yarası olan hastalarda uygulanmaması gerektiğini ifade etti.

RAHAT UYKU

Hacamatın uykuya olumlu etki yaptığını ifade eden Çöl, "Vücudun bağ dokusundaki toksit yük azaldığı için uyku kalitesini de artırır, rahat bir uyku sağlar. Sıcak havalarda rahat uyumak için hacamat yaptırılmalı" şeklinde konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) zeynep akıca (uzm. dr)
08.11.2017 13:00:47
bu uygulamanın bilimsel temeli nedir? endikasyonu nedir? riski nedir? belirli prensiplere dayandırılarak bu vb muğlak kısımların aydınlatılması gerekmez mi? sadece sünnet olması uygulanması için yeterli bir endikasyon olmamalı.
People
3
2) A (İ)
08.11.2017 11:38:06
Ben 20 yıllık doktorum ve burada hacamatı şarlatanlık olarak kabul eden meslektaşlarıma hayretler ettim. Bugün adı hacamat olmasa da bazı hastalıklarda kan bağışı öneriyoruz. O da bir nevi hacamat. Mesela polisitemia verada, demir yüklenmesinde, hemokromatozisde vesaire hep kan bağışı öneriyoruz. Akupunktur hakkında bilgim yok, kız kardeşim şişmanlık için yaptırdı , fayda görmedi. Ama yüzlerce yıllık bir çin tecrübesi var, ben eminim ki birileri bilimsel çalışma da yapmıştır. Yapmasa bile insanların binlerce yıl şifa amaclı kullandığı bir yöntemi hemen şarlatanlık diye dışlamak bizzat bilim dışı davranmaktır
People
4
3) gulten (ev hanimi)
07.11.2017 23:51:54
İlk hacamatım migrenden dolayı oldum ağrıların şiddeti azaldı hatta ilk 5ay hiç başım tutmadı peygamber efendimiz bı şeyin altına imzasını atıyorsa korkmayın inanın çok şifalı bir tedavi
People
12
4) DR (DR)
14.07.2017 13:24:14
Okan gungor (Ogretmen) RUMUZLU KİŞİYE ,BATI KAYNAKLI OLSAYDI VE BİLİMSEL VERİLERİNİ KONTROL GRUBUYLA KIYASLAMA VERİLERİNİ ACIKLASAYDI DEDİĞİNİZ GİBİ OLABİLİRDİ,ANCAK BU ŞEKİLDE PEYGAMBER EFENDİMİZ YAPIYORDU YAPTIRIYORDU ŞEKLİNDE ACIKLAMA YAPMAK VE BİLİMSEL KİMLİK KAZANDIRMAYA ÇALIŞMAK(!!) RESMEN BİLİMİN AKLIYLA DALGA GEÇMEKTİR...İNSANLARI KANDIRMAKTIR..
1-Hacamatin bircok faydasi var... NE GİBİ???
2-sifasini gorenler var....KİM GİBİ???
PLESABO ETKİNLİK OLMASIN SAKIN O??
People
13
5) Dr (Sülo)
09.07.2017 22:30:06
Reçete yerinede muska yazsın pek bilimsel arkadaşlar. Bunlar hep kafa karışıklığından. Bilimi, akılı mı seçsek yoksa ötekini mi? Karar veremedik üçyüz yılda.
People
13
6) m.memis (uzz.dr)
09.07.2017 21:38:54
Tek kelimeyle yaziklar olsun,bu meslegi sarlatanlik haline getirenlere,
People
4
7) Okan gungor (Ogretmen)
09.07.2017 15:35:04
Sevgili yorum yazan doktor kardeslerim..Bu haber bati kaynakli bir haber olsaydi cogu doktor,vay beee demek boyle de bir tedavi var diyecekti.Bizdede olmali diyecekti.Hacamatin bircok faydasi var,sifasini gorenler var.Boşu boşuna yapilmis seyler degil bu isler
People
16
8) Necla Topkıran (UzDr)
08.07.2017 17:28:13
Ne günlere kaldık! Tıp okumuş kişiler bu tedavilerden yarar umuyor! Sanki tüm toksinler kana karışıp her yere dağılmıyor da cilt altında toplanıyor ve kan akıtılınca iyi geliyor??
People
19
9) Candan Coşkun (Hekim)
08.07.2017 14:43:43
Utanç verici. Yazık çok yazık. Cilde büstirü ile kesmek ne be, toksinler atılıyormuş, hiç bir bilimselliği, gerçekliği olmayan yalanlar bunlar. Bu yapılan zavallı insanların dini duygularını, cehaletini suistimal etmektir, devlet hastanesinde para için şarlatanlık yapmaktır.
People
17
10) bozeren (nş uz dr)
08.07.2017 14:38:01
Allahümme akıl lena
Akılsızlık ne fena!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori