Diyarbakır'da 4 milyon liralık 'Serebral Palsi' davası
DİYARBAKIR'da, 2013 yılında hamileliği boyunca gittiği özel hastanede, bebeğin kalbi durunca hemen ameliyata alınan Rojda Teyhun'nun (34) dünyaya getirdiği erkek çocuğun Serebral Palsi hastası olduğu ortaya çıktı. Anne karnında geçirdiği beyin felci nedeniyle hayata yüzde 88 engelli olarak başlayan çocuğun ailesi, doğumda ihmal olduğunu öne sürüp, hastane ve doktor hakkında 4 milyon liralık tazminat davası açtı.
Diyarbakır'da 4 milyon liralık 'Serebral Palsi' davası
06 Mayıs 2018 -

Diyarbakır'da yaşayan 4 çocuk annesi, Rojda Teyhun, 2012 yılında 5'inci çocuğuna hamile kaldı. Hamilelik döneminde özel bir hastaneye giden Teyhun, gebelik sürecini Doktor Z.S.C.'nin kontrolünde geçirdi. Doktor tavsiyelerine göre sağlıklı bir hamilelik süreci geçiren Teyhun, gebeliğin 39'uncu haftası olan 1 Mart 2013 sabahı, sancıları artınca hastaneye gitti. Hastaneye yatan Teyhun, doğum süreci uzadığı için iddiaya göre sezaryen talebinde bulundu.Talebi reddedilen Teyhun, saat 17.00'ye kadar bekletildikten sonra, bebeğin kalp atışlarının durduğu tespit edilince, acilen doğuma alındı. Normal doğum yaptırılan Teyhun, bir erkek çocuk dünyaya getirirken, Muhammed Mustafa adı verilen bebeğin solunum sıkıntısı çektiği tespit edildi.
SEREBRAL PALSİ HASTASI OLARAK DOĞDU
Sezaryen yapılmadığı için doğum sırasında uzun süre beynine oksijen gitmeyen ve beyin felci olarak bilinen 'Serebral Palsi' hastası olarak dünyaya gelen bebek, canlandırma ünitesine alındı. Durumunun kötü olduğu için başka hastaneye sevk edilen bebek, 27 gün yoğun bakımda kaldı. Sevk edildiği hastanede bebeğe, oksijensizliğe bağlı beyin hasarı ön tanısı koydu.
YÜZDE 88 AĞIR ENGELLİ BEBEĞE 'MÜKEMMEL' RAPORU
Doğumdan sonra hazırlanan ve bebeğin hayattaki ilk testi olan apgar skorlamasında, durumu 'mükemmel' anlamına gelen '10/10' olarak raporlanan ve taburcu edildiği belirtilen Teyhun'un, apgar skorunun aslında yazılanın aksine düşük olduğu tespit edildi. Teyhun'un sevk edildiği hastanede hazırlanan raporda, apgar skoru düşük, genel durumu kötü halde hastaneye getirildiği ve solunum depresyonu geçirdiği belirtildi. Malatya İnönü Üniversitesi'nden alınan roparda ise Teyhun'un yardım, mekanik destek ve yardımcı cihaz olmadan ayağa bile kalkamadığı ve yüzde 88 ağır engelli olduğu kaydedildi. Raporlarda, Teyhun'un ortez, protez, işitme cihazı ve tekerlekli sandalye kullanması gerektiği, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle tuvalet ihtiyacını bile kontrol edemediği ifade edildi. 
4 MİLYON LİRALIK TAZMİNAT DAVASI 
Çocuklarının beyin felçli doğmasından özel hastane ve doktoru sorumlu tutan Teyhun ailesi, haklarını aramak için Avukat Ömer Şeran'a başvurdu. Hastaneye başvurup, müvekkili ile ilgili belgeleri isteyen Avukat Şeran'a, raporların bir kısmı verilmedi. Şeran, aldığı kısıtlı belgelerle doğumun yapıldığı özel hastane ve gebelik sürecini takip edip, doğumu gerçekleştiren doktor Z.S.C. hakkında 4 milyon liralık tazminat davası açtı.
AİLESİNDEN HABERSİZ BAŞKA HASTANEYE GÖNDERDİLER
Tüketici Mahkemesi'ne verdiği dilekçede, hastane ve doktorun gebe anneyi 5 saat bekletip, sezaryene almamalarının tıp kuralları ile uyuşmadığına dikkat çeken Avukat Ömer. Şeran, "İhmali davranış, bebeğin beyninde ağır hasar oluşturmuştur. Bebek, uzayan doğum esnasında beynine oksijen gitmemesi ve plasenta içinde yaşadığı stres nedeniyle yüzde 88 ağır engelli olarak doğmuştur. Hazırlanan raporda, gerçekte olmayan bir durumun senaryosu çizilmiş, bebeğin gayet sağlıklı doğduğu yazılmıştır. Doğum esnasında büyük hata yapan davalılar, bu durumun üstesinden gelemeyeceklerini anlayınca bebeği habersiz olarak, tespit edemediğimiz bir araçla başka bir özel hastaneye sevk etmiştir. Doğumdan sonra hazırlanan rapor, tam bir skandaldır. Bebek, apgar skoru düşük, acil müdahale ve canlandırma gereksinimi duyulması nedeniyle başka hastaneye sevk edilmiş olmasına rağmen, raporda, sağlığının mükemmel olduğu yazılmıştır. Bu rapor, doğum sırasında gerçekleşen ihmalin nasıl örtbas edilmeye çalışıldığının açık göstergesidir. Doğum sırasında oksijensiz kalması sebebiyle Serebral Palsi tanısı konduğu açıktır. Alacak miktarının yüksek olması ve davalıların ödeme yapmamak için mal kaçırma ihtimali olması sebebiyle ihtiyadi tedbir kararı verilmesini talep ederiz" dedi
AYAKTA BİLE DURAMIYOR
5 yaşına giren ve annesinin yardımı olmadan ayakta bile duramayan Muhammed Mustafa hayata tutunmaya çalışırken, ailenin 4 çocuğu da psikolojik sorunlar yaşamaya başladı. Hasta kardeşlerine daha çok ilgi gösterilmesi nedeniyle hırçınlaşan diğer kardeşler yaşadıkları travmayı atlatmaya çalışırken, hasta çocuğu nedeniyle içine kapanan Rojda Teyhun sosyal çevresiyle bağlarını koparıp, tüm zamanının çocuğuna ayırmaya başladı. Tek amacının çocuğunu yaşatmak olduğunu söyleyen Teyhun, kendisine bir şey olması durumunda oğluna kimin bakacağının endişesini yaşadığını belirtti. Kamu kuruluşunda memur olarak çalışan baba İsmail Teyhun ise, çocuğunu doktora götürmek için işyerinden sık sık izin almak zorunda kalınca, sıkıntılar yaşamaya başladı.
"GÜNDE 8 SAAT FİZİK TEDAVİ ALMASI GEREKİYOR'
Hamileliğinin son anına kadar her şeyin normal olduğunun kendilerine bildirildiğini söyleyen anne Rojda Teyhun, "Doktor hatası nedeniyle doğum sırasında çocuğun kalbi durdu. Bu sürecin nasıl yaşandığını bile bilmiyoruz. Çocuğun oksijensiz kaldığını biliyorduk, ama böyle kalıcı hasar olacağından ve hayatımızın bu denli değişeceğinden bilgimiz olmadı. Muhammed küçükken anlamıyorduk. Bir süre sonra hareketlerinin normal olmadığını fark ettik. Gelişiminin yavaş olduğunu sandık. Hastaneye götürdüğümüzde hasar olduğunu öğrendik, fizik tedaviye başladık ve farklı bir dünyaya girdik. Muhammed'den öncesi ve sonrası olarak sanki iki farklı dünya gördük. Günde 8 saat fizik tedavi alması gerekiyor, ama devletin verdiği tedavi süresi 2 saat. Sadece bunu yapabiliyoruz. Psikolojik olarak çok etkilendik. Farklı bir dünya ve hayata girdik. Bu şekilde bir insan hayatıyla oynandı. Bizim başımıza geldi, başkasının başına gelmesin. İnsan hayatı bu kadar basit olmasın. Bir ihmal yüzünden bir çok insanın hayatı mahvolabiliyor" dedi. 
ŞERAN: ADALETİN YERİNE GELMESİNİ BEKLİYORUZ
Müvekkilinin hastaneye yattıktan sonra doğum için 9 saat bekletildiğini söyleyen Avukat Ömer Şeran, "Müvekkilim sezaryenle doğum yapma talebi reddediliyor. Akşam saatleri
bebeğin kalbinin durduğu ve beynine oksijen gitmediği anlaşılıyor ve apar topar doğuma alınıyor. Hastanenin raporlarında bebeğin çok sağlıklı olduğu, taburcu edildiği söyleniyor. Ama bilmediğimiz bir yöntemle ve sağlık kurallarına aykırı olarak başka hastanenin acil servisine sevk ediliyor ve 27 gün yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor. Bu durum ailesine bildirilmiyor ve bebeğin sağlıklı olduğu söyleniyor. Zaman geçtikçe çocuğun normal yaşamda yapması gereken hareketleri yapmadığı gözlemleniyor ve hekime gidiyor. Doğum esnasında bebeğin kalbinin durmasından kaynaklı beynine oksijen gitmediği, Muhammed'in beyin ve kas koordinasyonunu etkileyen engelli bir hastalığının olduğu ortaya çıkıyor. Ülkemizde hekim hatalarının uzmanlık dalına göre ayrılmasında yüzde 27'lik oranla kadın hastalıkları ve doğum uzmanları en önde yer almaktadır. Birçok aile, yasal hakkını bilmediğinden veya maddi gücü olmadığından bu tür davaları açamamaktadır. Biz sabırla, çok uzun bir süreçte adaletin yerine gelmesini beklemekteyiz. Muhammed ömrünün bundan sonrasını annesi, babası ve kardeşlerine bağımlı olarak geçirecek. Büyük olasılıkla yürüyemeyecek, koşamayacak, okul yaşantısı olmayacak. Özel sınıflarda eğitim görmek zorunda olacak. Belki de hiçbir zaman eğitim göremeyecek, özel bakıma muhtaç olacak ve ağır ameliyatlar geçirecek. Bu tazminat ailenin ve Muhammed'in mağduriyetini hiçbir zaman karşılamayacak. Fakat bir nebze de olsa aileye yardımcı olmak adına bu tazminatı talep ettik" dedi. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) özkan öztürk (isci)
02.08.2018 22:58:50
yorum yapan hekim yada hekim gibi yorumculara sesleniyorum. sıkıyorsa si bakın cp hastası çocuğa da dirayetinizi göreyim. ben 4 mılyon vermeye hazırım cp hastası çocuğu normal şartlara geçirebilsin.
People
6
2) ismail yk (dr)
16.05.2018 05:59:42
Patolog dr bey,herkes dr ları savunmuş demiş,tabii onun tuzu kuru,malpraktisle filan işi olmaz..Lütfen biraz empati millett..
People
12
3) yunus (uz.dr.)
14.05.2018 22:43:20
19 sene suçsuz yere hapiste yatırıldıktan sonra "pardon" denilip serbest bırakılan adamın hikayesini anlatan ""PARDON" filmini hatırladım.Hakim kaç lira tazminat ödedi acaba suçsuz yere hapiste çürüyen adamın19 yılı için?4 milyon az gelir satın hastaneyi verin hepsini tazminat olarak vurun kapısına da paslı bir kilit tam olsun.Hala körfezden hasta getireceğiz diyenlere sormak lazım oradan geleceklere gerektiğinde kaç milyon dolar tazminat ödenecek?Bunu da düşündünüz mü?Sezaryan yaptın suç,niye çok yaptın..Yapmadın komplikasyon çıktı suç öde bakayım milyonluk tazminatı yedi sülalenle beraber...Oldu çok güzel oldu.Doktorun ödeyeceği tazminata yanlış karar veren hakimlerden de yanlış her dosya başı 10 tl katkı alınsa olur mu?İsteyenin bir yüzü kara....
People
7
4) dr phd (patolog)
14.05.2018 14:01:45
herkes drları savunmuş
zamanında müdahale edilseydi çocuk kurtulacaktı belki de...
bir insan hayatı 4000000 etmez mi.
kendi çocuğunuzun başına gelse takdiri ilahi der misiniz?
buradan atmayın.
ak koyun kara koyun ortaya çıkar.
cp vakası tartışmak isteyen meslektaşım da buradan hakimcilik oynamasın.
People
12
5) metin (dr)
12.05.2018 11:04:49
tüm hastalıkların sebebi doktor...insanlar başlarına gelen hastalıklardan dolayı kimi nasıl suçlarım kimden nasıl para koparırım derdinde....art niyetli olanların işleri yolunda gitmez inşallah....nasıl bir toplum olduk...yazıklar olsun....
People
26
6) Dr (Dr)
08.05.2018 09:41:04
Anne karnında oksijensiz kalan bebeklerin Apgari doğumda normal olabiliyor. Cocuk anne karnında, doğumda veya doğumdan sonra oksijensiz kalmış olabilir. Insanlarda tevekkül kalmamış kimse takdiri ilahi demezken komplikasyonun ne olduğu doktor olmayana nasıl anlatılabilir ki? Kadın dogum riskli alan mesleki sigorta ve koruyucu yasalar şart
People
38
7) uzmandoktor (doktor)
07.05.2018 21:31:25
4 milyon tl tazminat istemek bedava.
Aslında bu ortamı sağlayanların neye sebep olduklarını düşünmeleri için vahim bir örnek. Burada asıl konuşmamız gereken vaka ve vakanın durumu ama biz onu konuşamıyoruz. Çünkü hayatı boyunca doktorluktan kazandığı para 1 milyon tl etmezken bir vaka için 4 milyon tl tazminat ile karşı karşıya kalıyor bir doktor. Bu doktor bu mesleği yapabilmek için ayrıca 35 senesini eğitimine ayırıyor, sadece kendi hayatından değil, anne babasından kendi ailesinden telafisi olmayan fedakarlıklarla bu mesleği yapmaya hak kazanıp icra ediyor. Sonuç ; 4 milyon tazminat.
Vakanın ne olduğunu tartışmaya sıra gelmez çünkü bu doktorlar ve bu meslek bu şekilde göz göre göre harcanmaya devam edilirse bu CP li hastalardan daha yüzlerce binlercesini göreceksiniz. İllada vakayı konuşmak isterseniz yeni olacak binlerce CP hastaları konuşalım, çünkü binlercesi varken bir tanesini konuşmak adil olmaz.
People
36
8) Hürriyet (Dr)
07.05.2018 12:51:05
Doktorun çalışma şartları Uganda, ücret şartları Zimbabwe; vatandaşın hizmet isteği İsviçre ; doktoru öldür, yak, bıçakla istersen alacağın ceza İngiltere'de sokağa tükürdüğün için alacağın kadar; doktorun ödeyeceği tazminat yılda en az 300 bin dolar kazanan Abdli doktor misali 2-3-4 milyon tl + alacağı ceza İran'da vinçten salkandırılarak idam edilen tecavüzcü gibi neredeyse. Doktorlarla ve özellkle cerrahi branşlarla alay eden vasıfsız diplomasız bir insan sürüsü var. Emek, alınteri ne bilmiyor ki...
People
29
9) alpaslan pıcak (k. dogum uzmanı )
07.05.2018 12:41:52
altyapı afganistan istenen konfor ısviçre ücretler küba tazminatlar ABD.
People
26
10) draa (dr)
07.05.2018 12:21:01
avukatlar rehabilitasyon merkezlerini dolaşıp bu tür hastaların vekaletlerini topluyorlar.hastaya yada aileye sen hiç bir şey ödemeyeceksin,sadece vekalet vereceksin deyip her şeyi biz yapıcaz sen de şu kadar milyon tl para alacaksın demektedirler.aileler de belki alırım, makus talihimi yenip milyoner olurum diye bu uyanık avukatlarla iş tutmaktadır ve hiç utanmadan medyaya doktorları ,hastaneleri suçlayan beyanlar vermektedir.yine malesef bilirkişiler ve mahkemeler de ABD de bile olmayacak tazminatlara hükmektmektedir.Doktor yada hastane zengin, çok kazanıyor, hasta fakir,gariban düşüncesi ile en küçük açıkta tazminatı yapıştırmaktadırlar.Hasta davayı kaybetse de tüketici mahkemesinde görüldüğü için hiç bir yaptırıma uğramamaktadır..sağlık bakanlığı ve stk lar bir araya gelip bu işi bir an önce çözmeleri gerekir...aksi halde hastalar komplikasyon olsun diye duaya çıkarlar yakında...saygılarımla
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA