‘Endoskopiyi kim yapmalı?’ ya gastroenterologlardan cevap
TGD Başkanı Prof.Dr.Bor: ‘’Gastroenteroloji uzmanları zaten sayıları ve yaptıkları işlerin çeşitliliği nedeniyle çok ciddi bir iş yüküne sahip. Diğer alanlarda yeterli eğitimi almış kişilerin başvuruları alınmalı. Bu işlemi yapanların objektif ölçütlerle değerlendirilmiş olmaları şartı unutulmamalıdır’’
‘Endoskopiyi kim yapmalı?’ ya gastroenterologlardan cevap
07 Mart 2017 - MEDİMAGAZİN

Türk Gastroenteroloji Derneği Yönetim Kurulu Medimagazin’de yer alan ve Türk Cerrahi Derneği (TCD) Başkanı Sn. Çağatay Çifter’in görüşlerini açıkladığı röportajı değerlendirmiş ve konu hakkındaki görüşlerini açıklamaya karar vermiştir. Aslında görüşlerimiz daha önce yapılan toplantılarda TCD’e açıkça ifade edilmiş ve gayet iyi bilinmektedir. Konu yakın zamanda Kamu Hastaneleri Kurumu (KHK) tarafından ele alınmış ve derneklerin de katıldığı bir toplantı yapılmıştır. Burada da görüşlerimiz iletilmiş ve derneklerin bir araya gelip ilerleme kaydetmesi önerimiz aktarılmıştır. Daha sonra da görüşmeler sürdürülmüş ve TGD tarafından hazırlanan bir akış şeması hazırlanarak KHK’a ve TCD’e sunulmuştur.

Kimlerin rutin endoskopileri yapacağı konusunda Derneğimizin görüşleri açık ve nettir; TGD yeterli eğitimi almış ve değerlendirmelerden geçmiş Genel cerrahi uzmanları dahil meslektaşlarımızın bu işlemi yapmasına karşı değildir ve her vatandaşımızın nitelikli endoskopiye erişiminin en önemli hakkı olduğunu savunmaktadır. Doğal olarak bu şansını yeterli eğitim almış bir uzmanın yaptığı endoskopide kullanmalıdır. TGD; Tıpta Uzmanlık Kurulu (TUK) kararlarının arkasındadır. Bu nedenle “Gastroenteroloji Genel Cerrahinin endoskopi yapmasını istemiyor!” şeklindeki slogan tarzı yaklaşımlar sona ermelidir. 761 Gastroenteroloji uzmanının ülkemiz çapında yeterli hizmeti veremeyeceği zaten bellidir.

Yazıda uzun uzun vurgulanan yurtdışı örneklerde eğitimi dernekler değil Sağlık Otoriteleri tarafından yetkilendirilen kurumların verdiği, uzun süreli ve ciddi bir eğitim programı sonunda sınav yapıldığı göz ardı edilmektedir. Zaten tarafımızdan Sağlık Bakanlığına önerilen bir husus da TGD ve TCD’nin Bakanlık ile birlikte eğitim kurumlarını belirlemesi hatta finansları dernekler tarafından karşılanarak endoskopi eğitim merkezleri kurulmasıdır.

Endoskopi yapılmasındaki yetkinlik alanları konusu çok da karmaşık değildir. Zaten TUK’un 407 ve 457 sayılı kararları konuyu düzenlemekte ve yetkinliği ispatlanmış olanlar dahil tüm başvuranların eğitime alınması ve ardından sınanmasını karara bağlamaktadır. Konu aşağıdaki şekilde özetlenebilir;

1)  Eskiye yönelik olarak halen 2000’den fazla meslektaşımızın sertifikasyon talebi Kamu Hastaneleri Kurumunda beklemektedir. Bu sertifikalar verileli yıllar olmuştur ve belirsizlik ortamı nedeniyle sonlandırılamamıştır. Başvurular üç gruba ayrılabilir;

a.  Yeterli eğitim almış olup uzun yıllardır yeterli kalitede işlem yapanlar; eğitim ve ardından sınavı geçerlerse başvuruları onaylanmalıdır

b.  Eğitimi ve / veya deneyimi yetersiz olmasına karşın başvuru yapanlar; başvuruları reddedilmelidir

c.   Eğitimi ve / veya deneyimi konusunda verilen belgeleri yetersiz olanlar; belgeler yeniden istenmeli ve gereğinde tekrar eğitime tabi tutulmalıdır.

2)    İleriye yönelik olarak TCD konuyu çekirdek eğitim programı içerisine taşıyıp sertifikasyondan çıkararak TÜM cerrahi asistanlarının bu hakkı almasını, hatta endoskopi eğitimi vermeyen (örneğin Hacettepe, Ege, Başkent ÜTF gibi) kurumların derhal bu eğitimi vermeye başlamalarını, aksi halde asistan eğitim haklarının tümüyle kaldırılmasını talep etmektedir. Bu yaklaşım gerçekçi değildir ve TGD tarafından kabul edilmemektedir. Aslında Genel Cerrahi ailesinin bir kısmının da bu yaklaşıma çok sıcak bakmadığı bilinmektedir.

Sonuç olarak çözüm hasta yararına ve hasta merkezli olmalıdır. Gastroenteroloji uzmanları zaten sayıları ve yaptıkları işlerin çeşitliliği nedeniyle çok ciddi bir iş yüküne sahiptir ve ileri uzmanlıkları nedeniyle çok daha sofistike işlemlerde görev yapmaktadır. Bu nedenle diğer alanların bu yazıda tanımlanan kriterler içerisinde sertifikasyon başvuruları alınmalıdır. Tabii her hastanın endoskopiye erişimi sağlanırken bu işlemleri yapanların yeterli eğitimi almış, objektif ölçütlerle değerlendirilmiş olmaları şartı unutulmamalıdır. Bu amaçla hazırlanan aşağıdaki algoritm paydaşlarımıza iletilmiştir. TGD en başından itibaren konunun bir üst otorite tarafından denetlenmesi gereği olmadan her iki derneğin hasta merkezli iyi niyetli yaklaşımı ile çözülebileceğini savunmuştur ve savunmaya devam etmektedir. Fakat diğer yandan da yukarıdaki 1-c maddesinde tanımlanan başvuruların halkımızın sağlığı kaygısını ön plana alarak reddedilmesini savunmaktadır. Genel Cerrahi tarafından göz ardı edilen cerrahide uzmanlaşmanın sağlanması ve gastrointestinal cerrahinin yaygınlaştırılması bu tartışmaları yok edecek bir çözümdür. TGD; gastrointestinal cerrahların ve çocuk gastroenterologlarının bu hakka sahip olduğunu savunmaktadır.

Derneklerin Yönetim Kurullarına düşen görev konuyu akıl, bilim, ülke gerçekleri ve hasta yararı çerçevesinde değerlendirip kamu otoritesine sağlam bir plan götürmektir. TGD de aynen bunu yapmaktadır. TCD de sloganlardan, önyargılardan uzak kalarak bu yaklaşımı desteklemelidir.

Saygılarımızla.

Serhat Bor

TGD Yönetim Kurulu adına

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) kaan yesilkoy (gastroenteroloji)
13.03.2017 14:54:15
Sayın Erhan Genç. Yazdığın cümleleri bir edebiyat hocasına göstermeni tavsiye ederim. İçin acımasına da gerek yok. Acınacak durumda olan ben değilim. Seviyeden bahsediyorsun ama endoskopi için eğitime gerek olmadığını savunuyorsun. Bu işi ben yaparım ederim tarzı ile kaba kuvvet ile bitirmeye çalışıyorsun. Seviyen bu kadar
People
0
2) Adnan Özpek (Genel Cerrah)
13.03.2017 01:56:04
Sayın Kaan Bey.
Siz bu kafayla giderseniz perfore ettiginiz kolonları Üroloji, duodenumları da KBB uzmanına falan teslim edersiniz her halde!!!???
People
0
3) Erhan genç (Doktor)
11.03.2017 21:42:23
Kaan bey; kurduğunuz cümlelere bakacak olursak, sizin elinize endoskop değil ilk olarak türkçe kitabı ve birkaç adet edebi metin lazım. Doktorluk bu seviyeye düşmemeli. Yemin ederim içim acıdı. Sizin adınıza ben utandım. Sonrasında da Ercp imiş, emr imiş... güldürmeyin efendim bizi . Bi de nokta koydunuz ya! Ambardaki darı avcısı profilini tamamladınız. Bravo. Şimdi gururlandım!
People
1
4) Kaan yeşilköy (Gastroenteroloji )
11.03.2017 08:54:25
Mmk nezdinde bütün genel cerrahi uzmanlarına cevabımdır. Dahili branşlar içinde cerrahinin kıymetini bizden daha iyi anlayacak bölüm yoktur. Genel cerrahi bir hastanenin olmazsa olmazıdır. Tıbbin temelidir. Basit bir polipektomi yaparken bile stress hat safada ise bir ameliyatta yaşananlar elbette daha fazladır. Ben genel cerrahi uzmanları ile çok ameliyata girdim. İşiniz çok zor ve alın teriniz kutsal. Çok fazla sayıda ve çeşitlilikte ameliyat yapmaktasiniz. Ameliyat çok zevkli ve gelişime açık bir müdahele... Ama hiçbir zaman sizin bu endoskopi takıntınızı anlamadım. Bakın bu iş sadece ameliyat edeceginiz organın içini görme hakkı olarak basite indirgenecek bir durum değildir. Örneğin bir ulseratif kolit hastasını ele alalım. Ben bu hastaya kolonoskopi yaparken hastanın ruhunu anlarım. Ne tedavi vereceğimi hastanın gelecek te nelerle karşılaşacağını ve daha bir çok şeyi kolonoskopi sırasında planlarım. Çünkü bu yolda yoğrulmuşum, uğraşmış, yıllarımı vermişim. Bak bu terbiye öyle 3-5 ayda edinecek bir durum olmadığını sende bilirsin. Bırak cerrahi uzmanını kaç tane cerrahi profesörun yanlış tedavi verdiğinı gördüm. Dahasını söyleyim mi daha doğru dürüst tedavi veren cerrahi uzmanı görmedim. Bak sana bir hastalık uzerinden konuyu anlattım. Endoskopi sok çıkar işi değildir. Bu bir birikim işi, tecrübe emek işidir. Tıpkı bir cerrahi uzmanına hastayı gönderdim ama ameliyat etmemiş diyen dahili bir branş doktorunun nasıl cerrahi doktorunu anlamamiş ise sende bizi anlamamaşin demektir. Genel cerrahi muazzam kapıları olan bir branşdır. Mesela meme cerrahisi başlı başına bir olaydır. Sen tutup ne diye sünnet ile uğraşırsın, sen cerrahsin arkadaş. Bırak bu işleri başkaları yapsın.
People
5
5) Mmk (Genel cerrahi uzmani)
10.03.2017 17:35:28
Bak Dr. Kaan kardeşim. .biz genel cerrahlar ne yapıp yapamayacagimizi senden öğrenecek veya izin alacak insanlar değiliz. .senden de bir şey öğrenmeyiz...yapacağımız işin sorumluluğunu alacak kadar kapasite ve bilgimiz var..boşuna okumamissin tabii ama ona itirazım yok..saygım var..aynı şey sende de bize karşı olmalı. .ne demek sünnet. .Tiroid falan bile yapıyorlar. ..sen bunu bir açıklarmisin...Bu platformda yazan bütün genel cerrahlarbu söze takıldı..cvb verirmisin
People
3
6) Kaan yeşilköy (Gastroenteroloji )
10.03.2017 16:06:07
Burada bana yorum yapanlara cevabimdir. Türkiye'de yapılan muayeneler çoğunlukla 2. Basamak devlet hastanelerinde yapılır. Bu basamak da çalışan genel cerrahi uzmanların çoğu ameliyat yapmaktan çekinir veya komplikasyon riski düşük operasyonu tercih ederler. Bende cerrah olsam şu anki perspektif de bunu yapardım. Ama genel cerrahi uzmanın çok olduğu yerde çalıştım. Hepsi endoskopi yaptıkları nı sanıyorlardı. Allah aşkına atlanan vakalar yanlış yapılan tedaviler o kadar çok ki. Birgün o hastalar size dava açarsa düzeltilecek tarafınız yok. Eline probu alanin ultrason bende yapıyorum demesi gibi evet sizde o kadar endoskopi yapıyorsunuz. Bu işin eğitimı 3-5 ay değildir. Yapın 3 yıl yandal bizde tamam diyelim. Biz boşuna mı okuduk.
People
5
7) DR.OCAR (GENEL CERRAH)
10.03.2017 15:47:25
GENEL CERRAHİ UZMANIYIM GASTROENTEROLOJİ UZMANIN OLDUĞU YERDE PEG BEN TAKACAĞIM AMA ENDOSKOPİ YAPAMAYACAĞIZ BU NASIL MANTIK
People
5
8) aydin sinal (hekim)
10.03.2017 12:28:14
en kolay en akilci cözüm yolu:endeskopiyi herkes yapsin(tabiki sertifikasi olan) ama performas puanini(yani parayi) yalniz gastroenteroglar alsinlar.cerrahlarada "hastaya yapilan üstün hizmet" plaketi verilsin,amerikadaki gibi yilin,ayin,haftanin doktoru secilsinler.böylece kavgada sonlanir.
People
7
9) yeterartık (cerrah_hoca)
09.03.2017 20:06:49
Şimdi kızdım !
Yeterlilik derken ne kast ediliyor ya...
Sen benim CERRAH olarak neye baktığımı değerlendirebilir misin?
Mideye de girer bakarım, kolona da
SANA NE, SANA MI SORACAĞIM...
Teknik yeterliliğim varsa, ameliyatımı kolaylaştıracak her şeye bakarım ! Gerekirse kulağına bile bakarım!!!
"ERKEN MİDE KANSERİ," taraması falan yaparsam, o zaman eleştir beni...
Her cerrah sindirim sistemi cerrahıdır. Her sindirim sistemi ameliyatını yapmayı bilir. Ama, hayatında barsaktan dikiş geçmiş kaç gastro'cu vardır.
İstiyorlar ki; cerrahlar "kuçu gibi" hasta beklesin. Kime hangi vakayı göndereceklerine gastro'cular kendi başlarına karar versinler...
Yok artık öyle ! Cici mama günleri bitti !
Endoskopi yapmayan cerrahlar, kendinize gelin ve biran önce öğrenin bu işi yapmaya başlayın...
...
Sn Serhat BOR çok çok iyi bir gastro'cudur,
Mesleğinin en iyi, en tertemiz kişilerinden biridir
Beni de gayet iyi tanır (ve sever)
Karşılaştığımda yüzüne de söyleyeceğim...
Yanlışı savunmaktadır
People
10
10) Jane Doe (Dr)
09.03.2017 13:04:05
Sünnet eskiden hep genel cerrahlarca yapılırdı. Şimdi şimdi her hastanede ürolog, çocuk cerrahı var da sünnet işini onlar yapar oldu. Ya çok gençsiniz ve ülkenin 10 sene önceki halinden bile haberiniz yok, ya da kötü niyetlisiniz. Bu arada bütün cerrahiler " genel cerrahi" den çıkmadır. Adının genel olma sebebi budur. Lütfen sadece mesleki eğitim almış cahil olmaktan çıkalım,; Biraz da tarih, edebiyat falan okuyalım sayın genç arkadaşlar. Tek çiçekle yaz gelmez.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori