Sağlık sektörünü sarsan sarışın!
Dünyanın sıfırdan milyarder olan en genç kadını Elizabeth Holmes’un 2003 yılında kurduğu, bir damla kan ile 140’tan fazla tahlilin yapılabildiği Theranos, 633 milyon dolarlık yeni yatırım aldı. Böylece şirketin değeri 9 milyar dolara çıktı
Sağlık sektörünü sarsan sarışın!
30 Aralık 2015 - GAZETE HABERTÜRK Naime SERT

Elizabeth Holmes, 2016 yılında sık sık duyacağımız isimlerden biri. Dünyanın sıfırdan milyarder olan en genç kadını Holmes’un 19 yaşında bir üniversite öğrencisiyken kurduğu ve halihazırda CEO’luğunu yürüttüğü Theranos adlı kan tahlili laboratuvarı 633 milyon dolarlık yeni yatırım aldı. Şirketin değerini 9 milyar dolara taşıyan bu yatırım, Holmes’u da kâğıt üzerinde 4.5 milyar doların sahibi yaptı. Çünkü Holmes şirketin yarısının sahibi konumunda. Ancak yatırımın tek özelliği bu değil. ABD’nin sağlık sistemi ajansları Medicare ve Medicaid sigorta kuruluşlarının başlattığı incelemeyi sorunsuz atlatan şirkete ve tabii Holmes’a duyulan güvenin de işareti.

HIZLI VE UCUZ KAN TAHLİLİ

2003’te kurulan ve adı 2014 yılında duyulmaya başlanan Theranos’un, kanserden kolesterole kadar 240’ın üzerinde hastalık için, hızlı ve ucuz yaptığını iddia ettiği kan testlerinin yüzde 90’ının Edison adlı ileri teknoloji makinede değil, klasik labaratuvarlarda kullanılan makinelerde yaptığı ileri sürülmüştü. Daha da vahim olan sonuçların yüzde 100 doğru olmadığı iddialarıydı. Ekim ayında Wall Street Journal’da yer alan bu iddialar bu girişimin balon olup olmadığı tartışmasını başlatmıştı. Kavganın ardında sistemin değişmesini ve ucuzlamasını istemeyen hastane ve laboratuvarların yer aldığı ileri sürülmüştü. Holmes de “Bazı şeyleri değiştirmeye çalıştığınızda başınıza hep bunlar gelir” diyerek kendisini savunmuştu. Bazı şirket çalışanlarının Holmes’un başarı hırsının gözünü kör ettiğini ileri sürmesi olaylara tuz biber ekmişti.

SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEYİ HEDEFLİYOR

Theranos parmağa batırılan iğne ile alınan kan örneğinin sonuçlarını ileri teknoloji ürünü, Edison adlı cihazlarla donatılmış laboratuvarlarda 24 saat içinde analiz edip e-postayla bildiriyor.

CİHAZIN ADI EDISON

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan cihazın adı elbette ABD’li mucit Thomas Edison’dan esinlenilerek konulmuş. Hastalar kanserden kolesterole kadar pek çok hastalığın teşhisi için kullanılan bu kan tahlilleri için piyasaya oranla yüzde 70 daha az bir ücret ödüyor. Klasik tahlillerde kan örneği şırınga ile alınıyor ve sonuçlar en erken üç günde veriliyor. Holmes’u bu şirketi kurmaya iten neden, büyükanne ve büyükbabasının iğne korkusu olmuş.

2016’DA HALKA AÇILABİLİR

Birkaç damla kan örneği ile sağlık sisteminde devrim yapmayı amaçlayan, adı terapi ve teşhisin birleşiminden oluşan Theranos’un 2016 yılında halka açılması bekleniyor. 9 yaşında iğnesiz kan tahlili yapmayı hayal eden Holmes’un Stanford Üniversitesi’ndeki kimya mühendisliği eğitimini yarıda bırakıp 2003 yılında, Palo Alto kentinde kurduğu şirket, kendisini Silikon Vadisi’nin en etkili 100 ismi arasında birinci sıraya taşıdı.


10 YILDIR TATİL YAPMADI

2003 yılında kurulan kan testi girişimi Theranos, aslında faaliyetlerini yıllarca neredeyse tam bir gizlilik içinde yürüttü. Holmes’un Haziran 2014’te Fortune Dergisi’nin kapağında yer almasıyla birlikte şirket ilgi odağı haline geldi. Holmes de Silikon Vadisi’nin ünlü isimlerinden biri oldu. CBS News’e göre Holmes uyumadığı her anı çalışarak değerlendiriyor. Hatta 10 yıldır hiç tatil yapmadığı söyleniyor. Evinde televizyon olmayan Holmes en gözde bekârlardan biri.

STEVE JOBS HAYRANLIĞI GİYSİLERİNE YANSIDI

Apple’ın 2011 yılında vefat eden kurucusu Steve Jobs’u kendisine örnek alan Elizabeth Holmes giysi seçiminde de onunla aynı yöntemi izliyor, hatta aynı üniformayı giyiyor. Jobs gibi hep siyah boğazlı kazak, siyah pantolon ve siyah blazer ceket tercih eden Holmes, sabahları kıyafet seçmekle zaman yitirmek istemediği için bu yöntemi kullandığını söylüyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Ali veli (Dr)
02.01.2016 09:07:59
Aynen bence de. Amerikalılardan dünyaya ne fayda gelmiş ? Bakiniz suriye filistin misir afganistan irak. Yeni tahliller yeni hastalıklar. İnsanimiza zorla kullandirtilan seker tansiyon tiroid kolesterol ilaclari yetmiyormuş gibi yenileri. 4 cesit seker ve tansiyon ilaci kullanan hastalarim var. Olan bizim insanlarin karacigerlerine oluyor. Hergun ilac kokusuyla yaşamak kadar iğrenç bisey yok. Bu oyunlara gelmeyelim. İlac kullanimini azaltalim yoksa karaciğer yetmezliğinden ne anamiz kalir ne babamiz. Güzellige aldanmayin bizim kadınlarımız güzel en azından kalbi güzel. Melek yüzlü şeytan deiller
People
9
2) www.aciamagercek.com (dr)
01.01.2016 08:16:51
MEDYA BİZİ NASIL UYUTUYOR?

Haberi birlikte inceleyelim :
BU GÜZEL SARIŞIN 10 YILDIR TATİL YAPMIYORMUŞ, 
Jobs gibi hep siyah boğazlı kazak, siyah pantolon ve siyah blazer ceket tercih ediyormuş, sabahları kıyafet seçmekle zaman yitirmek istemediği için bu yöntemi kullanıyormuş... Sağlık sektörünü sarsan sarışınmış. Bizde yedik sanki. Aslında bu güzel cümlelerin gizlediği acı gerçek şu :

BU GÜZEL SARIŞININ YAPTIĞI İŞ : HASTALIK SATMAK

PAROLASI : 
ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR.

ŞİRKETLERE VE EVLENECEKLERE ÖZEL İNDİRIM.

YAPILACAK İŞ BİR DAMLA KANDAN ŞİPŞAK TAHLİLLE HASTA OLACAK KİŞİLERİ ÖNCEDEN BİLECEKSİNİZ.

DİYABET ÜLKEMİZDE PATLAMA YAPMIŞKEN BİZİMKİLERİN GEBELİK DİYABETİNİ TEŞHİS ETMEK İÇİN ŞEKERLİ SU İÇİRMESİNDEN DAHA İNSANCIL.

PEKİ BU GÜZEL SARIŞIN NEDEN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYOR?

NASIL Kİ ALTIN MADENİ KEŞFEDİLEN YERE HERKES ÜŞÜŞÜR.

HASTALIK MADENLERİNİN KEŞFİNE DE ÜŞÜŞEN SİGORTALAR VE ŞİRKETLER HASTALARA YARDIM İÇİN ÜŞÜŞMÜYOR. ASIL AMAÇ HASTALARDAN KAÇMAK. BUNLARI SİGORTA ETMEMEK. BUNLARI İŞE ALMAMAK.

ANLADINIZ MI SAĞLIKTA DÖNEN DOLAPLARI?

HİÇBİR ŞEY ANLATILDIĞI GİBİ DEĞİL.
HİÇBİR ŞEY DE BİLDİĞİNİZ GİBİ DEĞİL.
People
6
3) hayran (op)
31.12.2015 13:00:09
Uyumadığı her zaman çalışıyorum diyor ama makyaj yapmayı da unutmuyor. Kadının dibi.
People
5
4) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
31.12.2015 10:19:49
Aşırı hırslı bir tipe benziyor..
People
8
5) Emin md (Md)
31.12.2015 09:30:33
O insan değil, o bir elf :)
People
10
6) Erol (Dr)
31.12.2015 09:29:09
Biz de insaniz diye dolanıyoruz etrafta...
People
17
7) drnihat (dr)
30.12.2015 16:07:47
hem zeki, hem bekar, hem zengin hem de sarışın... bulunmaz hint kumaşı buna diyorlar sanırım :)
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA