THY Sağlık Müdürü: Doktorlar uçaktaki acil vakadaki yasal konulara aşina değil
Türk Hava Yolları (THY) Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Deniz Aybey, Smiling Doctors uygulaması kapsamında 6 bine yakın gönüllü hekim bulunduğunu belirterek, "Acil tıp uzmanı 476 kişi. Smiling Doctors üyesi olan doktorlarımızı kabin ekiplerimiz yolcu listelerinde görebiliyor. Doktor anonslarını yapmadan önce o listelerden kontrol ediliyor. Eğer gönüllü doktor yolcumuz varsa öncelikle onlardan yardım talebinde bulunuyor." dedi.
THY Sağlık Müdürü: Doktorlar uçaktaki acil vakadaki yasal konulara aşina değil
19 Şubat 2019 16:01 - AA

Aybey, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) ve Hayatta Kal Derneği iş birliğiyle SBÜ Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda "Uçakta Kalp Krizi" temasıyla düzenlenen "3. Ani Kalp Durmasında Ölümlerin Önlenmesi Sempozyumu"nda konuştu.

Mehmet Deniz Aybey, 27 binden fazla çalışanı, 11 binden fazla kabin memuru ve 5 binden fazla pilotuyla THY'nin Türkiye'nin bayrak taşıyıcı şirketi olduğunu belirtti.  

Uçak içerisinde bulundurulma zorunluluğu bulunan medikal çantalarla ilgili bilgi veren Aybey, bu çantaları 2009 yılında revize ederek, ulusal ve uluslararası kurallar çerçevesinde yenilediklerini aktardı.

Aybey, THY'nin 2018 yılındaki sağlık istatistiklerine değinerek, "Bir yıl içerisinde yaklaşık 75 milyon yolcu taşıdık. 18 bin 961 sağlık olayı kayıt altına alındı. Ancak bu sayı baş ağrısından küçük yanığa kadar ilk yardım çantalarının açıldığı durumlar. Sağlık nedeniyle 82 divert var. Kardiyak arrest, senkop ve GİS kanaması nedeniyle 8 yolcumuz maalesef vefat etti." ifadelerini kullandı. 

- "Smiling Doctors" uygulamasında 6 bin gönüllü hekim çalışıyor

Uçakta yolcu olarak bulunan hekimlerin, uçak içi 18 bin 921 tıbbi olayın 9 bin 921'ine müdahalede bulunduğunu aktaran Aybey, bu doktorların 420'sinin ise THY'nin "Smiling Doctors" uygulamasına üye olduğunu söyledi.

Aybey, uçakta yapılan tıbbi müdahalelerin hukuki boyutuna ilişkin, "Tüm hava yolu şirketlerinin sigortası vardır. Yapılan tüm tıbbi müdahaleler o sigorta kapsamındadır. Müdahalede bulunan hekimlerin hiçbiri hukuki süreçle karşılaşmamıştır. Karşılaştığı anda da Türk Hava Yolları'nın ya da başka bir hava yolu şirketinin sigortası devreye girer ve herhangi bir cezai müeyyide olmaz. Maddi tarafı sigortadan karşılanır." bilgisini verdi. 

Şirketin "Smiling Doctors" uygulamasının ayrıntılarına değinen Aybey, şunları kaydetti: 

"2013 yılında başlayan uygulamada 6 bine yakın gönüllü hekimimiz var. Acil tıp uzmanı 476 kişi. Smiling Doctors üyesi olan doktorlarımızı kabin ekiplerimiz yolcu listelerinde görebiliyor. Doktor anonslarını yapmadan önce o listelerden kontrol ediliyor. Eğer gönüllü doktor yolcumuz varsa öncelikle onlardan yardım talebinde bulunuyor. Sayımız bu, artırmak için gerekenleri yapmaya çalışıyoruz." 
Aybey, telesağlık alanındaki çalışmaları da bu yıl içerisinde tamamlayarak uçaklarda kullanmaya başlamayı planladıklarını dile getirerek,  "Uçakta acil bir hasta olduğunda tıbbi cihaz vasıtasıyla yerdeki sağlık merkeziyle sesli ve görüntülü görüşme imkanı oluyor. Ayrıca, hastanın bütün vital bulguları yerdeki sağlık merkezine anlık olarak gönderiliyor. Uçak içerisinde yerdeki doktorla görüştüğünde daha rahat müdahalede bulunup bilgilerini hatırlamasına da vesile olacak bir sistem." ifadelerini kullandı.  


'Uçakta doktor var mı?' sorusuna Sağlık Bakanı: Ben varım! 


"Ani kalp durmalarına yüzde 5, ilk yardımda bulunuyoruz"

Hayatta Kal Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Mutlu Vural, Türkiye'de ilk yardımcı sayılarının artırılması gerektiğini ifade etti. 

İstanbul'da yüzbin ilk yardımcı olduğunu aktaran Vural, bu nedenle sosyal yaşam alanlarında sağlık çalışanlarından destek beklendiğini söyledi. 

Vural, ani kalp durması vakasının ilk 3 dakikasında beyinde hasarın başladığını, 10 dakikada ağır beyin hasarının meydana geldiğini ve 12 dakikada ise kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, "Biz maalesef hastane dışında ani bir kalp durması olduğunda yüzde 5 oranında ilk yardımda bulunuyoruz. Geri kalan yüzde 95'inde ambulansı bekliyoruz. Ambulans ortalama 10 dakikada geliyor. Beyin ölümü de gerçekleşmiş oluyor." şeklinde konuştu. 


'Uçakta Doktor Var mı Anonsu'na cevap vermemek nasıl bir hukuki yaptırım doğurur? 


 "Doktorlar uçaktaki acil vakadaki yasal konulara aşina değil"

Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan ise 1 yılda 4 milyar kişinin uçtuğunu ve günde 280 ila bin 420 arasında acil sağlık sorunu meydana geldiğini belirtti. 

Sağlık sorunlarının yüzde 0,2'sini ise ani kalp durması (kardiyak arrest) durumunun oluşturduğunu aktaran Türkdoğan, bu durumun ölümlerin yüzde 88'inden sorumlu olduğunu kaydetti. 
Bu sayının her yıl arttığını kaydeden Türkdoğan, "Yaşlı ve kronik hastalıkları olan bireylerin sayıları da artmakta. Kabin ekipleri sağlık problemlerinin dörtte üçünü çözüyor. Doktorlar, uçaktaki acil vakadaki sorumluluk ve bununla ilgili yasal konulara da aşina değil. Bu nedenle çekinceler meydana gelebiliyor." diye konuştu.

 


'Uçakta doktor var mı' anonsunda hekimlerin hukuki durumu nedir?


Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Alkan da uçakta yaşanan sağlık sorunlarına ilişkin basına yansıyan başlıklara ve hekimlerin yorumlarına değindi. 

Hastane dışında gelişen ani kalp durmasına müdahale eden ilk yardımcının yasal sorumluluğuna dair bilgi veren Alkan, bu zamana dek müdahalede bulunan kişilere karşı dava açılmadığını dile getirdi. 

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Yaser Müslümanoğlu'nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen sempozyumda, dernek ve Sağlık Bakanlığının birlikte tasarladığı kamu spotu gösterildi. Ayrıca, "Hayatta Kal" şarkısı eşliğinde kalp masajı uygulaması yapıldı. 

Programa, oyuncu Özhan Carda, şarkıcı Ali Avni, yönetmen İhsan Taş, doktorlar ve hemşireler katıldı. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Ahmet Uğur (uzman doktor)
25.02.2019 11:17:31
1- Uçak yolculuğu hangi sınıf işlere girer.En azından tehlikeli sınıfa girer ve uçakta iş yeri doktoru bulundurulmak zorundadır 2- Başka bir yol yolculuk öncesi doktor olan yolculardan isteyenler ile matbu kısa vadeli iş sözleşmesi imzalanır ve ücreti her bürodan tahsil olunur 3-Hostes veya kabin memurlarından en az biri acil tıp teknikerleri veya eş birisi olanlardan seçilir ve işe alınır.Yetiştirilir.İki vazife birden yapılır,diğerlerine göre daha fazla ücret ödenir.4- Smiling doctors lara işlerinde başarılar.
People
26
2) esra t. (hemşire)
22.02.2019 15:44:10
thy paraya kıyıp her uçuşta acil sağlık personeli istihdam etsin de insanları yolculuk yaparken rahat bıraksın. daha da paraya kıyarsa her uçuşta hekim de bulundursun
People
39
3) Murat Karagül (Doktor)
22.02.2019 10:17:56
"Hekimin hukuki sorumluluğu var mı? " sorusunun cevabı, adli tıp uzmanın verdiği gibi: "Bu zamana dek müdahalede bulunan kişilere karşı dava açılmadı." olmamalıydı. Peki dava açılsaydı hukuki sonucu ne olurdu?
People
38
4) Mserdar (op.dr)
21.02.2019 10:23:17
Abi abartmayın ya diyen arkadaş hastasına yanlışlıkla hastasına 1 gün yazla rapor veren doktora 2 yıl hapis istemiyle dava açıldı bu hafta,bu haberi bulup okursan abartanın kim olduğunu anlarsın,bu tür olaylar insanın başına bir kez gelirse ömür boyu unutulmaz.
People
15
5) A (İ)
20.02.2019 12:35:44
Abi abartmayın Ya, yıllardır düzenli uçağa binerim , daha bir kez doktor ihtiyacı olmadı. Olsa da doktor elinde ekipman olmadan ne yapacak? Okuyup üfleyecek mi?
People
7
6) Hakan (Dr)
20.02.2019 10:18:45
Uçakta iş karşılığı mil puan istiyoruz
People
74
7) Msedar (op.dr.)
20.02.2019 08:14:15
Hava yolu şirketleri ATT leri işe alıp kabin görevlisi olarak yetiştirirler,her uçakta ATT acil durumlarda müdahale eder,ambulansta nasıl çalışıyorsa uçakta da çalışır,illa doktor isteniyorsa thy doktorları işe alır o da masraflı ise hükümet yasal düzenleme yapar hastaya müdahale edecek kendisi de yolcu olan doktorla müdahale öncesi matbu sözleşme imzalanır,(doktor ile kabin amiri arasında)doktoru thy geçici çalışan olarak işe alır,1-2 saatlıgına,dava açılacaksa thy e açılır,bu hizmetin karşılığında bir ücret ödenir,çözüm isteniyorsa çözüm budur,yıllar önce balıkçı da aldığınız balığı temizleyen balıkçı tezgaha yazmıştı EL EMEĞİNİN KARŞILIĞI TEŞEKKÜRLE ÖDENMEZ.
People
44
8) Port (Op.dr)
20.02.2019 06:37:01
2022 ye ötelenen her işyerinde dr bulundurma yasasi thy sağlık müdürünün kayınpederi yada babası tarafından derhal gündeme alınmalı.hep özel olmaz bazen genel genel...
People
26
9) Mustafa (Doktor)
19.02.2019 22:56:28
Maddi tarafı sigorta tarafından karşılanır peki ya diğer tarafı?
People
44
10) Baydın sinal (Narkozcu)
19.02.2019 21:24:27
Almanyada doktorlar uçağa paraları olmadığı için pek binemezler. Biz türk doktorlar gibi her ay onbinlerce dolar kazanmıyoruz. Ha ama oldu ya bir alman doktor uçağa binerse önüne ve arkasına kocaman yazı asıyor: ben doktorum diye. Olur Ya, uçakta bir vatandaş rahatsızlanırsa doktoru acilen bulsun diye. Ayrıca alman doktorun tedavisine bağlı olarak hastada komplikasyon gelisirse , hasta sakat kalır veya ölürse, doktor hasta yakınlarını dava süreci ile üzmüyor, böbreğini satıp parasını mağdura veriyor.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer