31 Aralıktan sonra özel hastaneler para etmeyecek!
Özel hastaneler arasında şu sıralar çok yoğun bir alışveriş trafiği yaşanıyor. Şayet bakanlığın aldığı son karar hayata geçirilirse 1 Ocak itibari ile sektörde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak...
31 Aralıktan sonra özel hastaneler para etmeyecek!
13 Aralık 2013 - HABER7 Kenan Biter

Özel hastanelerde ''31 Aralık'' paniği yaşıyor... Sağlık Bakanlığı tarafından alınan son karar ile özel hastaneler artık 31 Aralık 2013 tarihinden itibaren hiçbir şekilde aralarında kadro değişimi yapamayacak, ekip transfer edemeyecek ve bünyelerinde yer alan merkezleri birleştiremeyecek.

Bakanlık tarafından alınan son kararın şaşkınlığını henüz üzerlerinden atamayıp ne yapacaklarını bilemeyen özel hastaneler arasında ise kararın uygulanmasına sayılı günler kala çok ciddi bir alışveriş trafiği yaşanıyor. Söz konusu tarihten önce bünyelerindeki eksik kadroları gidermek için piyasadan kadro satın alma telaşına düşen onlarca hastanenin yanı sıra birçok özel sağlık kurumunun da yasa öncesi ruhsatları ile birlikte hastanelerini tümden satılığa çıkardığı gözlemleniyor.

İLAN PATLAMASI YAŞANIYOR!

Bakanlığın aldığı karar sonrası yaşanan olağanüstü hareketlilik sağlıkçıların yakından takip ettiği bir siteye verilen ilanlara da yansıyor. Yurdun hemen hemen tüm bölgelerinden verilen, ''Satılık kadro'', ''satılık hastane ve tıp merkezi'' ile ''x kadrosu aranıyor'', ''satılık hastane ve tıp merkezi aranıyor'' şeklindeki ilanlarla bünyelerindeki kadroları, hastaneleri ve ekipmanları ellerinden çıkarmaya çalışan kurumlar, ilan metinlerinde de değişik pazarlama ifadeleri kullanarak devir sürecini hızlandırmaya çalışıyor.

HASTANELER DEĞERİNDEN ÇOK UCUZA SATILIYOR

Sitede yer alan yüzlerce ilana bakıldığında doktor kadrolarının branşına göre 50 ile 200 bin TL arasında değiştiği görülürken, birçok kurumun ise yasa sonrası para yapmayacağını düşündükleri hastanelerini, değerinden yüzde 30 ile yüzde 40 daha ucuza satılığa çıkarttığı görülüyor. Satılığa çıkartılan hastanelerin yerli yatırımcıların yanı sıra yabancı büyük gruplar tarafından da takip edildiği belirtiliyor.

8 MİLYON DOLARA AYDA 12 BİN HASTALI HASTANE!

Siteye verilen ilanlarda değişik ifadelerin de kullanıldığı görülüyor. Söz konusu ilanlarda satılık kadrolar, ''Hastanemizin kardiyoloji, göz hastalıkları, KBB ve üroloji kadroları satılıktır'' şeklinde ifade edilirken, elden çıkarılmaya çalışılan hastaneler için ise ''3500 m2 kapalı alanlı, 27 uzman hekim çalışan, ayda 12 bin civarı poliklinik yapan, aylık 30.000 TL kirası olan satılık hastane, Satış Fiyatı: 8.000.000 dolar'' şeklinde ifadeler kullanılarak, satılan kurumun bünyesinde yer alan tüm demirbaşlar, doktor kadrosu ve bina kirası belirtiliyor. İlanlarda yapılan açıklamalarda en ilginç olanı ise herhangi bir devirli işletmede verilen müşteri sayısı gibi aylık hasta sayısının dahi belirtiliyor olması olarak göze çarpıyor.

OHSAD BAŞKANI BAHAT: KÖTÜ DURUMLAR OLUŞABİLİR

15 Şubat 2008 tarihinde çıkartılan 'Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik' 'ile özel hastanelerin 5.5 yıldır,  yatak arttıramadığını, doktor ve branş ilave edemediğini ve belli cihazları satın alıp hastanelerinde bulunduramadığını o yüzden de yasa çıkmadan önce bünyelerinde ne varsa onla idare etmek zorunda kaldığını, ancak bakanlığın olası doktor ve ekipman ihtiyacı için hastanelerin kendi aralarında transfer yapmalarına izin verdiğini ifade eden Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Dr. Reşat Bahat, bakanlığın aldığı son karar ile bu transferlerin de önüne geçileceğini belirterek yeni formül üretilip, hastanelere kadro verilmez ve büyümeleri de özendirilmezse çok kötü durumların oluşacabileceğini söyledi.

BÜYÜK HASTANELER PUSUDA BEKLİYOR!

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun özel sektörün sorunlarını çok iyi bildiğini, o yüzden de özel hastaneler için sonun başlangıcı olan bu sorunu farklı bir formül ile çözeceklerine inandıklarını ifade eden Bahat, inşallah bakanlık bu sorunu tamamen yasaklayarak çözmeye kalkmaz, yoksa öyle bir durumda özel hastanelerin yüzde 50'sinden fazlasının kapanacağını ya da düşük bedelle pusuda bekleyen büyük hastane gruplarının eline geçebileceğini söyledi.

31 ARALIKTAN SONRA HASTANELER PARA ETMEYECEK

Hastanelerde kadroların 5 yıl önce bedava olduğunu ancak kadro ve ruhsat verilmemesi ile birlikte özel hastanelerin kadro ve ruhsatlarının son 5 yıldır değerli hale geldiğini de söyleyen OHSAD Başkanı Bahat, 31 Aralık'tan sonra bu işlemlerin artık parasıyla olsa dahi yapılamayacağını, hastanelerin de hiçbir şekilde mevcut şartlar ortadayken para etmeyeceğini dile getirerek, bu durumda küçük hastanelerin asla ayakta kalamayacağına dikkat çekti.

PARAYLA KADRO ALMAK ÇOK İNCİTİCİ!

Bu sorunun çözümünün bakanlığın kadroları bedava vermesinden veya hali hazırda devam eden kadro alışverişinin planlı bir şekilde sürdürülmesinden geçtiğini aktaran Bahat, ''Yoksa hastaneler vatandaşa hizmet vermek için bünyelerine aldıkları doktor kadrosuna neden para versin. Bunu hiç düşündünüz mü? Parayla satın alıyor olmak zorunda kalmak çok incitici değil mi?  Kadroları sağlık bakanlığı parayla satın almıyor, üniversite hastaneleri parayla satın almıyor, özel hastaneler 5,5 yıldır bunu ya parayla alıyor yâda kendi aralarında gerçekleştirdikleri devir işlemleri ile gerçekleştiriyor. Bunu birbirimize kayıt dışı satıp ta ''Birbirimize bağışlıyoruz mu'' diyelim. Kayıt dışı mı çalışalım.'' şeklindeki sözleri ile yaşananlara sitem etti.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) hasan (saglik)
16.12.2013 20:28:32
Gemi su almaya basladimi ne...
People
0
2) osmanlı torunu (dr)
15.12.2013 15:35:17
dr hakan bu işlerde anlaşılan toysun.2008 ve öncesi ruhsat almak için [yaptığın yatırım sana ait zaten]büyük ruhsat parası yoktu.ne olduysa sırf kağıt parçası ruhsat için milyonlar dönmeye başladı adam sana gayrimenkulunu satmıyor cancağızım anladın mı
People
0
3) karadyı (dr)
15.12.2013 11:40:16
BEDAVA DAĞITILAN RUHSATLARI SATMAK,BAKANLIĞIN ARACILIK ETMESİ,BAKANLIĞIN SİZ SATAMAZSINIZ BEN SATARIM DEMESİ ARADA BİRİLERİNİN NEMALANMASI DEMEKTİR.DEĞERLİ BAKANLIK bürokratları BU YOLDAN SİZE EKMEK ÇIKMAZ VELEV Kİ İNATLAŞIRSANIZ...AKLI SELİM HAK EDEN KİMSE VERİN RUHSATINI ALSIN HELALİNDEN ÇALIŞSIN ÖNCEDEN OLDUĞU GİBİ.KİMSEYİ ALAVERELERE SEVK ETMEYİN ŞARTI YERİNE GETİREN ALSIN RUHSATINI VE HELAL YOLLARI DÜŞÜNSÜN ALLAH RIZASINI GÖZETİYOR İSEK.BU MEMLEKETİN HEKİMLERİ BUNU HAK EDİYOR AKSİ HALDE ARACILAR ,SİMSARLAR VE BAKANLIK UZANTILARI HARAMA DEVAM EDERLER BUNUN HESABINI İKİ CİHANDA VEREMEZSİNİZ SAYGI VE SEVGİLERİMLE
People
0
4) MEHMET SÜLEYMAN (UZMAN DOKTOR)
15.12.2013 11:30:40
yasakçı zihniyet 21. yüzyılda olmaz bu zihniyet serbest rekabet hakkınada aykırı. Baştan beri yapılan sınırlamalar yanlış Sen bakanlık olarak standartları belirlersin şartlarını taşıyana ruhsatı verirsin.Bazı geri kalmış bölgelere yatırım çekmek istiyorsan orada ücretleri yüksek tut vergiyi düşürv.s. diger bütün sektörlerde yapılanı yap.Yoksa böyle komisyonculuklar kaçınılmaz olurÖnceden müracaat ettigi söylenen bir dilekçe bir milyona satılırsa bu dedikodular hem bitmez hem haksızlıkların önüne geçilemez.
People
0
5) Mücahit Altuntaş (iç hastalıkları uzmanı)
14.12.2013 11:35:19
Sağlığı , sağlık politiklarını , yani kamusal alanı nasıl böyle alsat , tekelleşme haline getiriyorlar !

Bu yapılanlar hukuğa uygun mu ? Ahlaka uygun mu ? Bir ülkenin sınırlı kaynakları olan ülkenin sağlık politikasının ticarileşmesi kime fayda getirecek ?

Bu yapılanlar , yani sağlığın alsata dönüşmesi ,sağlıkta tekelleşme ,sağlığın kamusal alan olması hasabiyle ,ahlaka ,bilimselliğe , akılcı sağlık politikalarıyle ilişkisi var mı ?

Sağlık politikaları , kadroların alsatları neye hangi mantığa , bilimsel yönteme göre yapılıyor ?

Bu süreç , bu haberler AKP sağlık politikalarının kime teslim edildiğinin , hangi kurallara göre çalıştığının açık göstergesidir.

Sağlık hizmetlerinin yaygın ve ücretsiz olacağı yalanının göstergesidir.

Aşadaki paragrafların sağlıkta dönüşümün biricik anlamı tekelleşmeyi nasıl anlattığını , bu politikaların niyetini çarpıcı biçimde görüyoruz.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Dr. Reşat Bahat ;

"Hastanelerde kadroların 5 yıl önce bedava olduğunu ancak kadro ve ruhsat verilmemesi ile birlikte özel hastanelerin kadro ve ruhsatlarının son 5 yıldır değerli hale geldiğini de söyleyen OHSAD Başkanı Bahat, 31 Aralık'tan sonra bu işlemlerin artık parasıyla olsa dahi yapılamayacağını, hastanelerin de hiçbir şekilde mevcut şartlar ortadayken para etmeyeceğini , bu durumda küçük hastanelerin asla ayakta kalamayacağına "

Dikkat çekti....

Bahat, inşallah bakanlık bu sorunu tamamen yasaklayarak çözmeye kalkmaz, yoksa öyle bir durumda özel hastanelerin yüzde 50'sinden fazlasının kapanacağını ya da düşük bedelle pusuda bekleyen büyük hastane gruplarının eline geçebileceğini söyledi.

Yürütülen mevcut Sağlık politikalarına teşekkürler.Fakat bu ülkede ABD de kriz yaratan bu ticarileşmiş sağlık politikaları Obamanın bir nebze sosyalize etmeye çalıştığı ve zenginliğine rağmen kriz çıkaran politikaları , ülkemizde sağlık hizmetlerini bugünkünde daha kötü hale sürükleyektir.

Bu politikalarda ısrar eden siyasiler bu politikaların farkında mı ?

Ya hizmetten çok memnun olduğu söylenen hastalar ?Bu daha büyük tekellerin eline geçen ve özü akılcı bir sağlık politikası yerine ucuz emekle işletilen, çok işlemli, çok prosedürlü "kar etmek"üzerine endeksli bu sağlık politikalarının farkında mı ?

Aynı amacın ön şartlarının , aklı maniple etmek için sağlıkta döner sermaye ve performasn sistemi , CEO ların kontrolünde Kamu Sağlık Hastanelerinin asıl amaçlarının işletme ve akılcılıkadı altında aslında kamufle olmuş "kar etmek " , sağlıktan para kazanmak olduğunun farkındamıyız.

Ahlak bütün dinleri siyesetlerin ve insana yaklaşımın merkezindedir.Burada kopkoyu bir ahlaksızlığın olduğu görülüyor.

Bilimsel yöntemelerin , bilimsel topluluklarıın merkezinden uzaklaşıyoruz.Yani bu politikalar ve siyasetle gelişmiş toplumların ulaşmaya çalıştığı

Evrensellik
Örgütlü şüphecilik ( dolaysıyla şeffaflık )
Tarafsızlık
Paylaşımcılık
Dürüstlük

kavramlarına ne kadar uzak olduğumuzu siyaseten sağlık alanında da görmüş oluyoruz.

Büyük bir zararla ve tahribatla karşı karşıyız.
People
0
6) ayşe coşkun (hekim)
14.12.2013 09:39:03
ruhsatı bedavaya ,kadroyu bedavaya al....ihtiyacı olana milyonlara sat...bakanlık görevlileri uyanmalı ve takip etmeli
People
0
7) Vatan (Dr)
14.12.2013 01:20:29
Bakanlıkta satışlar son hız devam edecek anlaşılan ALLAH Bu milletin yar ve yardımcısı olsun vesile olup işi paraya dökenlerin yetim hakkı yiyenleri de helak etsin AMİNnnnnn
People
0
8) Ruhsatcı (Patron)
14.12.2013 01:14:21
Ruhsat satmak ve ruhsat vermemek Vandallaşmaktır
People
0
9) Dr Hakan (Öğretim Üyesi)
14.12.2013 00:07:20
Osmanlı Torunu musun nesin kardeşim, benim arkadaşım dibimde ya 7 doktor ortak olup 4,5 trilyon yatırım yaptılar ruhsat alıp hastane açtılar, ha Bakanlık birilerine bedavadan (hiç bir şey bedava değildir Türkiye'de) ortada hastane yokken ruhsat verdiyse bu şerefsizliktir...
People
0
10) Osmanlı torunu (Dr)
13.12.2013 19:51:43
Kardeşim o ruhsatlar hep bedava alındı
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA
14/06-15/06 MEDÜLLOBLASTOMA SEMPOZYUMU MULTİDİSİ... ADAN
14/06-16/06 11. Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu (UVHS) ENFEKSİYO... AFYO
15/06-16/06 5. Kanserde Destek Tedaviler ve Palyatif Bakım Sempozyumu TIBBİ... ADAN