Mersin Şehir Hastanesi 3 Şubat'ta açılacak
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "3 Şubat Cuma günü saat 14.30'da Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız Türkiye'nin ilk şehir hastanesinin resmi açılışını yapacaklar." dedi.
Mersin Şehir Hastanesi 3 Şubat'ta açılacak
29 Ocak 2017 -

MERSİN-Akdağ, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile Mersin Şehir Hastanesi'nde incelemelerde bulunmak için geldiği kentte, Vali Özdemir Çakacak'ı makamında ziyaret etti.

Burada bir konuşma yapan Akdağ, Mersin'i çok sevdiğini, şehir hastanesi nedeniyle de kente daha sık gelip gideceklerini belirtti.

Şehir hastanesinin geldiği son noktayı görmek için kentte bulunduğunu ifade eden Akdağ, şöyle konuştu: 

"3 Şubat Cuma günü saat 14.30'da Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız Türkiye'nin ilk şehir hastanesinin resmi açılışını yapacaklar. Bu gerçekten bizim için heyecan verici. Şehir hastaneleri sadece mükemmel birer binalar değil, şehir hastaneleri sadece o binaların içerisindeki yüksek teknoloji imkanları ve bu imkanlarla verilecek üst seviyede sağlık hizmetleri, konforlu bakım değil, şehir hastaneleri bir zihniyet değişimi aynı zamanda. Sağlıkta dönüşüm programımızın 2. döneminde, 2. fazın hastanecilikteki yeni adı şehir hastaneleri dönemidir. Ben çok iddialı olmayı sevmiyorum ama şunu rahatça söyleyebilirim, Mersin Şehir Hastanesinin ayarında bir hastaneyi bugün Avrupa'da bulamazsınız. Belki Amerika'da benzer hastaneler var. Böylesine bir zihniyette yaklaşımda bu hastaneyi inşa ettik ve inşa etmeye devam edeceğiz. İçinde bulunduğumuz sene Allah nasip ederse 6 ile 8 hastaneyi hizmete sokacağız. Mersin'in peşine Yozgat'ta onun peşine Isparta'yı daha sonra yıl sonuna doğru inşallah ilgili firma yetiştirebilirse, Ankara Bilkent'teki hastaneyi hizmete koyacağız. Milletimize layık olan da budur. Bu millet gerçekten her fırsatta hele hele 15 Temmuz'da şunu gösterdi, bizler milletimiz için ne kadar hizmet etsek, ne kadar milletimizin rahatını huzurunu üstün bir seviyeye çıkarmaya gayret etsek azdır. Buna devam edeceğiz." 

Akdağ, projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, herkesin böyle mükemmel bir eserde emeği bulunduğunu ve arı gibi çalıştıklarını aktardı.

Son birkaç aydır hastanede müthiş bir çalışma temposu yaşandığını vurgulayan Akdağ, şunları söyledi:

"Söylediğim gibi el birliği olmasa herkes birlikte gönlünü bu meseleye koymasa, bu büyük eseri bu kadar kısa zamanda tamamlayamazdık. Dünyadaki örneklerine de baktığımızda bu kadar süratle böyle büyük bir eserin bitirildiği örnekler son derece az. Düşünün 370 bin metrekare kapalı alanı olan çok kompleks bir bina inşa ediyorsunuz. Hastaneler sadece duvarlarını örmekle içerisine cihaz koymakla hastane olmuyor. Her bir odasının, ameliyathanesinin, yoğun bakım odasının özel uzmanlarca incelenip tıbbi açıdan hizmet verebilir kaydı alması gerekiyor. 2013'ün sonunda temel atmışız. Yani 3 sene de bitirmişiz. 3 sene içerisinde biz böylesine büyük bir eseri Mersinlimizin ve bütün bölgemizin hizmetine takdim edecek olmaktan iftihar ediyoruz." 

Nisan ayında referanduma gidileceğini anımsatan Bakan Akdağ, "Burada da milletimizin ferasetine güveniyoruz. Ne zaman ihtiyaç olduysa, ne zaman güçlü bir Türkiye için, istikrar için ne zaman bu milletin bekası, geleceği için ihtiyaç olduysa millet saf tuttu. Omuz omuza verdi. Allah'ın izniyle inşallah nisan referandumunda bunu yaşayacağız." dedi. 

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Akdağ, hastane inşaatında gecikme olmadığını belirterek, şunları söyledi:

"Bu işlerde 2-3 ay çok tabii işler. Gerçekten bir hastaneyi hele hele böylesine devasa bir hastaneyi hizmete sokmak kolay bir iş değil. Siz geri planda mutfakta yapılan işleri bilseniz. Yüzlerce arkadaşımız gece gündüz 3 vardiya çalışıyorlar. Söylediğim gibi 1 ameliyathaneye hasta almanız için o ameliyathanenin nem oranından tutun havada asılı toz miktarına, ısısına varıncaya kadar her türlü şartları çok dikkat ve kontrol ediliyor olmalı. Bunlar önceden testlere tabi tutuluyor. Hastanenin birçok bölümü böyle. Böyle bir hastaneyi bu kadar kısa sürede tamamlamak ve vatandaşın hizmetine sunmak her ülkenin başarabileceği bir iş değil. Bu ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin, sağlıkta büyük bir muvaffakiyet yakalamış olan bir ülkenin işidir. Allah'a şükür biz de bunu gerçekleştiriyoruz." 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) uz.dr (Hekim)
02.02.2017 23:29:27
Sağlık çalışanı insan utanır meslektaşların 5.6.bölgede mecburi yaparken bari sesin çıkmasın.
Mecburi hizmet yeri 5.6.bölge olmalı ve herkes aynı şartlarda yapmalıdır bu torpil düzenine ne zaman dur denecek...
People
1
2) Mehmet YILMAZER (Sağlık Çalışanı)
02.02.2017 14:59:33
Göreve başlayacağım mecburi hizmet yeri. iple çekiyorum
People
15
3) dr.mecburi (Hekim)
31.01.2017 12:36:59
Mecburi Hizmet& ŞEHİR HASTANESİ. İsteğimiz net mecburi hizmette adalet.
Aynı kuraya giren birini İzmir'e diğerini Hakkari'ye yollarsan adalet olmaz. Ne diyoruz herkesi 6.bölgeye yolla süreyi 500 günden 200-250 güne düşür işte o zaman adalet olur.

Kendi deneyimimden örnek vereyim her iki mecburi hizmetimide 6.bölgede yaptım. Mecburi hizmetim bitti kurum içi atamaya başvurdum ailemin yaşadığı uzmanlığımı yaptığım il devlet hastanesine 1 kadro açıldı 23 bin puanla atanamadım çünkü başka bir meslektaşım 28 bin puanla atandı. İki ay sonra baktım aynı hastaneye 1 kadro(ki son kadro idi) mecburi hizmete açılmış ve nasıl bir tesadüf ve ''şans''sa çömez asistanım atandı (ki arkadaşın 5-6 bin puanı vardır çünkü pratisyen hekimlik geçmişi yok)

Adam hiç rahatını bozmadan benim 23 bin puanla gidemediğim kadroda mecburi hizmet yaptı. Ben hala arkadaşın mecburi hizmet yaptığı ve sonrasında tatbikî kaldığı ile kurum içi atamada gidemiyorum.

Şimdi soruyorum kurum içi atamada 28 bin puanla tercih edilen bir kadro iki ay sonra neden mecburi hizmete açılır?

Kurum içi atamada 20-30 bin puanla tercih edilebilecek Şehir Hastaneleri neden mecburi hizmete açılır?
People
25
4) Uz.Dr. (Hekim)
29.01.2017 16:02:29
Lütfen eksik kadroları Kurum içi Atama ile tamamlayın mecburi hizmetini 5.6.bölgede tamamlayıp kurum içi atama bekleyen arkadaşlara haksızlık etmeyin..
20-30 bin puanla tercih edilecek yerleri mecburi hizmete açarsanız kul hakkı yemiş olursunuz...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
22.05-21.06Ortopedi UzmanıPersonel Arayanlar