SUT'ta 7 yıldır artış yok!
Samsun Sağlık Kenti Derneği Başkanı Hayati Ergür, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarının 7 yıldır bir artış olmadığını belirterek, SUT fiyatlarında bir iyileştirme yapılmasını istedi.
25 Nisan 2013 -

SAMSUN-Özel hastanelerin içinde bulunduğu zorluklardan bahseden Samsun Sağlık Kenti Derneği Başkanı Hayati Ergür, “Sağlık Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nun birlikte belirlemiş olduğu, sağlıkta yapılan işlerle ilgili fiyatların belirlendiği SUT’larda 7 yıldır bir artış olmadı. Bu durumdan özel hastaneler olduğu kadar kamu hastaneleri de son derece mağdur. Ama sonuçta kamu hastaneleri kamu olması nedeniyle özellikle finansal zorluklarını bir şekilde çözebiliyor. Ama özel hastanelerde devletin ayrıca bir ödeneği olmadığı için bir kısmı bu zor durumda ya ulusal markalar tarafından devredilmek zorunda kalıyor ya da işletme zora girerek kapanıyor. 7. yıla girdiğimiz her mart - nisan ayında sağlıktaki hizmet fiyatların artmasını bekliyorduk. Bu seneki beklentimiz biraz daha yüksekti. Çünkü 6. yılımız dolmuştu. Maalesef nisan ayında SUT açıklandı ama herhangi bir artış yine söz konusu olmadı. 7 yıl öncesindeki asgari ücret ile şimdiki asgari ücrete bakıldığında ve özellikle Samsun’da özel hastanelerde yaklaşık olarak 5 bin kişiye istihdam sağladığımız göz önüne alınırsa özel hastanelerin ekonomik olarak ne kadar zor durumda olduğunu anlatmaya yetiyor. Beklentimiz özel hastaneler olarak SUT fiyatlarında bir iyileştirme ya da özel hastanelerin yasal olarak sınırlandırılmış olan fark ücretlerinde esneklik talep ediyoruz” dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA