‘Yumurta aklandı’ denmişti ama yeni bir araştırma ‘sarısının’ zararlı olduğunu söylüyor
 Yumurta sağlık için iyi mi kötü mü? Yıllardır tartışılan yumurta, yeni bir araştırmayla tekrar gündeme oturdu. Yeni araştırmada haftada üç veya dört yumurta yiyen veya günde diyetle 300 mg kolesterol alan kişiler, hem kalp hastalığı hem de erken ölüm riski açısından daha yüksek bulundu.
‘Yumurta aklandı’ denmişti ama yeni bir araştırma ‘sarısının’ zararlı olduğunu söylüyor
18 Mart 2019 -

GÜNDE 10 YUMURTA BİLE ÖNEREN OLDU!
Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada yumurtanın kalp sağlığı üzerine etkisi sürekli tartışıldı. Son yıllarda ‘yumurtanın aklanması’ konusunda bir çok haber yapılırken, Canan Karatay’ın hamile kadınlara ’10 yumurta’ önermesi de işin en abartılı şeklini oluşturdu. Ancak cuma günü JAMA’da yayınlanan yeni bir araştırma bu konuyu tekrar gündeme getirdi. 

GENİŞ VE UZUN SÜRELİ BİR ÇALIŞMA
JAMA’da yeni yayınlanan bir araştırma yıllardır tartışılan yumurta konusunda önemli sonuçlar ortaya koydu. 29 binden fazla kişinin 17.5 yıl boyunca takip edildiği araştırmanın yazarlarından Victor Zhong CNN’e yaptığı açıklamada ‘Yumurta sarısı önemli bir kolesterol kaynağıdır. Tek bir yumurta yaklaşık 186 mg kolesterol içerir’ dedi.

Yani araştırmanın hem örneklem büyüklüğü hem de takip süresi oldukça etkileyici: 25 Mart 1985 ve 31 Ağustos 2016 tarihleri arasında 29 bin 615 kişi.

KALP HASTALIKLARI VE ERKEN ÖLÜM RİSKİ ARTIYOR
Nothwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi Önleyici Tıp Bölümünden Dr. Victor Zhong ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmada hem genel diyetle alınan kolesterol tüketimi (yumurta, et ve süt gibi kaynaklardan) hem de yumurta tüketiminin, özellikle kalp hastalıkları ve erken ölüm ile bağlantılı olduğu bulundu. Araştırmacılar, günlük yenen her yarım yumurta için - haftada sadece üç ila dört yumurta - kardiyovasküler hastalık riskinin yüde 6 oranında ve erken ölüm riskinin yüzde 8 arttığını  buldu.

YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMA DAHA GÜVENİLİR
Yumurta ile  ilgili geçmişteki tutarsız sonuçların olası nedeni, diğer çalışmaların yumurta tüketiminin düşük fiziksel aktivite, sigara ve sağlıksız beslenme gibi diğer sağlıksız davranışlarla ilişkili olabileceğini dikkate almamasıydı. Zhong ve araştırmanın diğer yazarları, “Buna karşın, bu çalışma bu faktörlerin kapsamlı bir değerlendirmesini içeriyordu” dedi.


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA