Neden 100 hastane ruhsatı askıda?
Hastanelerin giderlerini 4 kaleme ayırdığımızda, Doktor giderleri, Personel giderleri, İlaç ve malzeme giderleri ve Diğer giderler (kira, doğalgaz, elektirik, su vb) yer almaktadır. Bu giderler her geçen gün artarken, Devletin hastanelere ödediği süreç, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatları artmamakta, tam tersine düşmektedir.  
Neden 100 hastane ruhsatı askıda?
11 Mayıs 2016 09:06 -

 

SAĞLIK HİZMETLERİNDE KONSOLİDASYON SÜRECİ

Sağlık hizmetlerinde konsolidasyon (birleşme) süreci her geçen gün önemini arttırırken, son dönemlerde düşüş göze çarpıyor…

13-17 Nisan 2016 tarihleri arasında Özel Hastanelerin ve Sağlık Kuruluşları Derneği’nin (OHSAD) Antalya’da düzenlemiş olduğu Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantılarının 7. cisi düzenlendi. Bu toplantıya devlet bürokratları, hastane sahipleri ve hastane yöneticileri katıldı. Konsolidasyon süreci ile ilgili sektör temsilcileri ile yaptığım görüşmelerde bazı konuları sizler ile paylaşmak istiyorum.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye de 2002 yılında 774 Kamu Hastanesi, 270 Özel Hastane, ve 50 Üniversite hastanesi hizmet vermektedir. 2016 yılının ilk çeyreğinde, 874 Kamu Hastanesi, 554 Özel Hastane ve 71 Üniversite Hastanesi bulunmaktadır.

14 yıllık süre içinde Kamu hastaneleri %13, Özel Hastaneler %205, Üniversite hastaneleri ise  %42 büyüdü. Buradaki göze çarpan en büyük büyüme Özel hastanelerde olurken OHSAD kongresinde Sağlık Bakanlığı yetkililerinin yaklaşık 100 özel hastane ruhsatının da askıda olduğunu bildirdiler.

Özel Sağlık sektörü 14 yıl içinde iki kat büyürken neden 100 hastane ruhsatı askıda?

Özel sağlık sektörü büyüyor fakat verimlilik aynı ölçüde büyümemektedir. Hastanelerin giderlerini 4 kaleme ayırdığımızda, Doktor giderleri, Personel giderleri, İlaç ve malzeme giderleri ve Diğer giderler (kira, doğalgaz, elektirik, su vb) yer almaktadır. Bu giderler her geçen gün artarken, Devletin hastanelere ödediği süreç, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatları artmamakta, tam tersine düşmektedir.  

Doktor açığı ve hemşire açığı devletin ve özel üniversitelerinin de desteğine rağmen devam ediyor. Bir tarafta Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği personel standartları var diğer taraftan bir hastaya ayrılabilecek personel sayısı ortada. İnsan Kaynağındaki verimlilik kısa sürede kapanacak gibi durmuyor İnsan kaynağındaki verimliliği eğitimle arttırabiliriz. Bunun yanında Etkili stok kontrolü yapılamıyor. Ameliyat paketlerinin oluşturulması ve bu paketlere göre maliyetlerin kontrolü sağl.anması büyük önem kazanmaktadır.

Ruhsatı askıda olan hastanelerin bina altyapı sorunları, gelirler de artış olmamasına rağmen giderlerin devamlı olarak artması, küçük hastanelerde karlı bir operasyon oluşturulmaması nedeniyle konsolidasyon sürecinin zamana yayılması ve en önemlisi özel sektör büyürken ölçek ve standartlar nedeniyle verimlilik aynı ölçüde büyümediğinden kısır bir döngüye girmesidir.

Hastaneler Ruhsatlarını askıya alırken neden konsolide olamıyorlar?

Ruhsat prosedürleri ve genel sağlık politikalarında sürdürülebilirlik konsolide olmanın önündeki engeller gibi görülse de Türkiye’de satın alımlar yaparak büyümek daha zor oluyor ve büyümeler daha çok organik şekilde oluyor. Şirketlerin kurumsallık düzeyinin düşük olması, karlılık rakamlarına kolay ulaşamamak,  karlılık oranlarının gerçeğe uygun olmadığı analizlerde ortaya çıkması gibi nedenler satın alımların ve birleşmelerin yavaşlamasına sebep oluyor. Gelecek dönemde sağlık sektörünü sancılı bir dönem bekliyor lakin bu sancılı döneme rağmen büyümenin sürmesi için, hastanelerin profesyonel yönetime bırakılması, kurumsal bir şekilde işletme sergileyip hizmetlerin kalitesini artırarak tablolarını pozitif yönde değiştirmesidir. Sonuç olarak Türkiye’de Sağlık hizmetlerinin konsolidasyonu konusunda önümüzün çok açık olacağını düşünüyorum.

 

Ahmet EŞMECİ

Konak Sağlık Grubu

İcra Kurulu Üyesi

Genel Müdür / CEO

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Mücahit Altuntaş (iç hastalıkları uzmanı)
13.05.2016 09:17:00
Sağlık alanında istihdam arttı ve artıyor , sağlık hizmetleri sunumu ( %300-400 arttığı söyleniyor ) artıyor, dolaysıyla sağlık maliyetleri de artıyor.Fakat şiddet de var ! Bu şartlarda pasta hesabı yapanların şansı var mı? Emeklilik şartlarının düzeleceğini umanlar var mı ? Evet nüfus yaşlanıyor ama bu yaşlanan nüfusun daha çok maliyet, iş yükü anlamına geldiğini anlıyor muyuz ?

Sağlık alanında en önemli iş ne, sorun ne, çözülmesi gereken ne ?

Adını koyarsak ; İyi bir planlama !, nitelik, iş ergonomisi , bilgi paylaşma sürecinin sağlık sisteminde birinci basamaktan üniversiteye "yekpare" çalışması !

Mesele bu ve bu işlerin çözülmesi neden bu kadar zor ? Sormak durumunda kalıyorum.Hekim ve sağlık hizmeti alan biri olarak soruyorum.

Hastaneler artıyor, sağlık kampüsü adı verilen hastaneler ise bu sistemi alt üst edecek.Ankara Bilkentte yapılan 3000 yataklı kampüsun trafiği ne denli etkileyeceğini varın siz düşünün.Sisteme şimdilik kamuda gibi görünen çok büyük hastane grupları giriyor, girecek.Bu sistemi nasıl etkileyecek ?

Hatırlarsanız şöyle bir beyanat Medimagazine yansımıştı ! "Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof.Dr.İrfan Şencan orta boy özel hastanelerin yakında kapanacağını, bunların yerine butik ve büyük hastanelerin ayakta kalacağını söyledi."

09 Ocak 2015
http://www.medimagazin.com.tr/ozel-saglik/genel/tr-mustesardan-ozel-kehanet-bu-hastaneler-kapanacak-9-672-63815.html

Enteresan bir açıklamaydı.Oldukça ilginç.Zira ülkemizde hekim fazlası mı var, iş yükü mü , gereksiz iş mi? , şişen maliyet ve nitelik sorunu mu ? Peki artan şiddet neyin nesi açıklamalara muhtaç ! Sırıtıyor !

Bir yandan hekim açığı var derken diğer yandan hastaneler kapanacağı öngörüsü? Sağlık ortamında tam anlaşılamamış bir şiddet sorunu hepimizi etkileyen ve çözülmesi, ortak çözmesi gereken konuyken bu konuda yetkili olanların hastane kapanma öngörüleri ilginç oluyor.Şiddet olgusunu artırır mı? Artırması beklenir.

Özel sektör değil taşeron!

Aslında ‘Özel sağlık sektörü’ diye bir sektör bulunmadığını, mevcut özel sağlık kurumlarının devletin bir taşeronu olarak sağlık hizmeti sunduklarını ifade eden Prof.Dr.Şencan hem para hem de planlama konusunda devletin sınırlamalarına tabii olan bir özel sektörün varlığına dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı olarak Türkiye’yi 29 bölgeye ayırdıklarını belirten Şencan, özel sektörün de hizmet planlarını bölgelere göre yapması gerektiğini ifade etti. 09.Ocak 2015 Medimagazin.

Bu açıklamalar ilginç zira özel sektör taşeronken aynı zamanda planlama yapan bir hale dönüşebiliyor, algılanabiliyor.Epey karışık, kafa karıştırıcı.Tuhaf.Ülkemizde sağlık teknolojileri ve ilaç alanında malzeme bağımlılığı, artan sağlık maliyetleri, ve sağlık ortamında artan şiddet olgusu aslında bu kadar kafa karışıklığına müsamaha etmemeli ! Ortak akıl varsa eğer bunu planlamalı.Ama herkesin kafası epey karışık.Gerek var mı bu kadar soru işaretine ? Sağlık kamusal alan ve planlama, yerindelik, bilgi paylaşımı önemli değil mi ? Sürekli toplumun ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi, bu kadar belirsizliğe yer verilmemesi gerekiyor.Bunları söyleyen sayın Şencan şimdi Halk Sağlığı kurumunun başkanı.

http://www.medimagazin.com.tr/ozel-saglik/genel/tr-neden-100-hastane-ruhsati-askida-9-672-70122.html

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye de 2002 yılında 774 Kamu Hastanesi, 270 Özel Hastane, ve 50 Üniversite hastanesi hizmet vermektedir. 2016 yılının ilk çeyreğinde, 874 Kamu Hastanesi, 554 Özel Hastane ve 71 Üniversite Hastanesi bulunmaktadır.

14 yıllık süre içinde Kamu hastaneleri %13, Özel Hastaneler %205, Üniversite hastaneleri ise %42 büyüdü. Buradaki göze çarpan en büyük büyüme Özel hastanelerde olurken OHSAD kongresinde Sağlık Bakanlığı yetkililerinin yaklaşık 100 özel hastane ruhsatının da askıda olduğunu bildirdiler"..11 Mayıs 2016 Neden 100 hastane ruhsatı askıda ? Medimagazin bu soruyu sormuş ?
http://www.medimagazin.com.tr/ozel-saglik/genel/tr-neden-100-hastane-ruhsati-askida-9-672-70122.html

Soru çok, sorun çok, itibar yok !

Dr.Mücahit Altuntaş
İç hastalıkları uzmanı
13.05.2016
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)