Özel hastanelere yabancı hekim izni
Özel Hastaneler Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Özel hastanelere yabancı hekim izni
27 Mayıs 2012 -

Buna göre, özel hastaneler, 4 klinisyen uzmandan az olmamak kaydıyla Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen toplam kadrolarının en az dörtte biri sayısında klinisyen uzman ile faaliyete başlayabilecek.
    

Toplam kadronun dörtte üçünün iki yıl içinde aktif hale getirilmesi zorunlu olacak. İki yıl içinde aktif hale getirilemeyen kadrolar kaybedilecek. Kalan dörtte birlik kadrolar, bakanlıkça kullanımına izin verilmesi halinde aktif hale getirilecek. Klinisyen uzman sayısı dördün altına düşen hastanelerin faaliyeti iki yıla kadar süreyle askıya alınacak. Bu süre sonunda uzman hekim eksiğini gideremeyen özel hastanenin ruhsatı iptal edilecek.
    

Özel hastanelerin kadroları, Sağlık Kuruluşları Yönetim Sistemi'ne, bakanlıkça elektronik ortamda kaydedilecek. İlan edilecek dönemlerde özel hastanelerin kullanımına izin verilecek kadrolar veya ek kadrolar, bakanlıkça bu elektronik sistemde tanımlanacak ve hekim başlatma talebi mesul müdür tarafından sistem üzerinden yapılacak.
   

  Birbirine bitişik ve bütünlük arz eden birden fazla imar parseli üzerinde hastane ve eklerinin yapılması halinde, bu parseller arasında imar yolu, duvar gibi bütünlüğü bozacak uygulamalara izin verilmeyecek.
    
     -Acil hastadan ücret alınması-
    
     Acil servise başvuran hastalara, yoğun bakım hizmeti dahil gerekli ilk müdahalenin yapılması, gerekiyorsa hastanın yatışı yapılarak tedavisinin ve eğer gelişirse komplikasyonların tedavisinin tamamlanmasından özel hastane sorumlu olacak.
    

Hastanın tıbbi durumunun gerektirdiği uzman tabip, tıbbi donanım, müdahale, bakım ve tedavi için gerekli şartların hastanede sağlanamaması durumunda ise gerekli ilk müdahalenin yapılmış olması kaydıyla, başka bir sağlık kuruluşuna usulüne uygun şekilde sevki sağlanabilecek.
 

    Acil vakaların sağlık güvencesi olup olmadığını, ödeme gücü bulunup bulunmadığını veya hastanın tedavi masrafını nasıl karşılayacağını sorgulayan, acil olarak gelen hastalara yeterli personeli veya donanımı olmadığı, ilgili birimi veya boş yatağı bulunmadığı, hastanın sağlık güvencesi olmadığı ve benzeri sebepler ile gerekli acil tıbbi müdahaleyi yapmaktan kaçınan hastanelerin acil vakalar haricinde hasta kabulü, on gün süreyle valilikçe durdurulacak.
   

  Aykırılığın tekrarında hastanenin acil vakalar haricinde hasta kabulü, otuz gün süreyle valilikçe durdurulacak. Aykırılığın bir yıl içinde üçüncü kere tespit edilmesi halinde, hastanenin ruhsatnamesi Sağlık Bakanlığı tarafından geri alınacak.
     Acil servise başvuran bir hastanın, tedavisi veya sevkinde ilave ücret alındığının tespiti halinde hastanenin mesul müdürü uyarılacak. İlave ücrete ilişkin bir yıl içinde ikinci tespitte hastanenin acil vakalar haricinde hasta kabulü bir gün süreyle valilikçe durdurulacak. Aynı yıl içinde ilave ücret alındığının üçüncü ve daha fazla tespitinde ise diğer uyarı ve iptal cezaları uygulanacak.
    
     -Yabancı hekim-
    
     Elektronik İmza Kanunu hükümlerine uygun elektronik imza ile imzalanmış tıbbi kayıtlar, resmi kayıt olarak kabul edilecek ve ilgili mevzuata göre yedekleme ve arşivlemesi yapılacak.
   

  Özel hastaneler, günlük yatak ücretlerini her yıl kendileri tespit ederek bakanlığa bildirecek ve bu ücret bakanlıkça onaylanacak.
     Bakanlık, hastane sınıflamalarını, emsal hastanelerdeki en yüksek ve en düşük yatak ücretlerini ve hastanelerin kapasitelerini dikkate alarak, gerektiğinde günlük yatak ücretlerinin üst sınırını belirleyebilecek.
    

Özel hastanede görev yapan bir uzman hekimin ayrılması halinde, aynı dalda uzman hekim süre kaydı aranmaksızın istihdam edilecek. Ayrılan hekimin uzmanlık dalında kamu hizmetinde aksama olması halinde kuruluşun kadro hakkı saklı kalmak kaydıyla bu kadroya hekim başlayışı en fazla bir yıl süreyle geçici olarak bakanlıkça durdurulabilecek.
   

  Özel hastane, bakanlıkça izin verilmesi kaydıyla yabancı hekim ve hekim dışı sağlık meslek mensubu çalıştırabilecek. Bu şekilde verilecek izin, hastaneye planlama kapsamında cihaz ve ünite ekleme hakkı sağlamayacak.
    

Diyaliz merkezleri ve üremeye yardımcı tedavi merkezlerinde kadrolu çalışan uzman hekimler, özel hastanede kadro dışı geçici çalışabilirler.
    

Bakanlıkça yapılacak uzman hekim planlaması çerçevesinde ilan edilecek dönemlerde ve belirlenen uzmanlık dallarına göre özel hastanelere ek kadro verilebilecek.
    

Bakanlıkça ruhsatlandırılan özel hastanelerden yer seçimi ve bina şartlarını sağlayamayanların, uygunsuz olan durumlarını tespit etmek, uygunsuzluklarını yerinde veya taşınarak giderecek olanlara gerekli süreyi belirlemek ve bakanlığa sunmak üzere valilikçe, il sağlık müdür yardımcısı başkanlığında, ilgili belediye imar müdürlüğünden bir temsilci, bir mimar, gerek görülmesi halinde il sağlık müdürlüğü kadrosundan bir avukat ve diğer teknik personelin bulunduğu bir komisyon görevlendirilecek. Komisyon her bir hastane için yapmış olduğu çalışmayı ve önerilen uyum süresini gerekçeleriyle birlikte bakanlık onayına sunacak. Uyum süresi yedi yılı geçemeyecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) H Canli (Dr)
29.05.2012 23:49:18
Ingiltere’den ve doktorlardan bahsetmis iken garip, komik ve inanilmaz gelecek ama, Turkiye’de Tip bitirip Ingiltere’ye gitmis ve orada bircok sinavlar gecip, 10 yildir doktor olarak calisip, brans egitimi alip ve 3-4 tane de bransla ilgili diploma sahibi olduktan sonra, bir universite hastanesinde calisiyorken,

bu sartlarda Turkiye’ye donmek dusunulur mu bilmem ama, denklik icin tesebbus edip butun yasal belgeleri hazirlamisken, denklik sinavini almaya bile kabul edilmemis olmak dramatik bir tezat olsa gerek.

Simdi Ingiltere disindaki bazi ulkeler icin denklikte taninmislik durumu var ama, birileri hala kaliteleye bile kucak acma niyetinde degil ve bu konuda dahi, Turkiye’de alinmasi gereken uzun bir yol var gibi gozukuyor.
People
0
2) Hekim (Hekim)
29.05.2012 20:02:58
ne yani bir ingiliz hekimin gelip te türkiyede çalışacağını mı düşünüyordunuz? tabii ki pakistan, afganistan, iran, azerbaycan, kosova'dan gelecekler.. 3. dünya ülkelerinden gelecek olanlar da tabii ki ciddiyetin farkındalar.. darp, ölüm, tehdit..
People
0
3) UZM (UZM)
29.05.2012 10:16:27
Bize bir ara yabancı doktor gelmişti. Üstelik sanırım öğretim görevlisiydi. İnanmayacaksınız ama ameliyathanede entubasyon yapılıyor, başına geçmiş ne kadar yahşi yapirsez diyordu.. KEŞKE GELSELER...O:)
People
0
4) ahmet köse (çocok dr)
28.05.2012 18:08:45
kesinlikle doğru bir karardır. özellikle türkiyeden bitirenler için. hayırlı olsun
People
0
5) cemal (op.dr.)
28.05.2012 14:41:58
komedi yaw.kim gelir türkiyeye.bıraksalar türk doktorlarının yarısı kaçacak.sanıyorlarki türkiyeye dünyanın her yerinden hasta akacak, bu ülkelerin doktorlarıda bunlara yardımcı olacak tedavi edecek.çok gülüyorum böyle düşünenlere...kimsenin geleceği filan yok.adam ilçeden ile ameliyat olmaya gelmiyor, ülkemi değiştirecek...bence böyle saçma yatırımlar yapmaktansa 5 yıldızlı alzheimer otelleri yada huzur evleri yapmak lazım.gelecek burada.avrupanın yaşlıları alanyayı, sideyi falan çok seviyor.bir kısmıgelecekte türkiyede yaşamak istiyor.AGİS gibi büyük sigorta şirketleri bu insanları türkiye gibi ülkelerde tedavi ettirmek istiyor...eğer bu yaşlılara 5 yıldızlı otellerde huzur evi oratamı sağlanırsa ve birazda ucuz olursa işte ben buna yatırım derim...yoksa dünyanın heryerinde hastane heryerinde doktor var...zengin yabancıları türkiyede tedavi etmekten ziyade onların burada yaşamalarını desteklici yatırım yapmak lazım...
People
0
6) osman ömer bin outof muasir (specialist medicinee)
28.05.2012 13:53:59
sonunda oldu artık binlerce sudanlı afgan ve pakistanlı olarak türk meslektaslarımızla beraber dayak yemenin zevkine eriseceğiz,cunku dunyanın hiçbir yerinde olmayan hasta profili olan zevkli bir yerde calışmak lazım
People
0
7) Avni (Dr)
28.05.2012 13:34:46
Geldikleri gibi giderler.....
People
0
8) Drm (Uz Dr)
28.05.2012 12:55:02
Turk evlatlarını savurun Türkiye'nin dört bir köşesine elin adamlarını sircali köşklerde çalıştırın aferin size de bu adaletsiz tavırlar yakıştırdı utanin diyeceğim de boyle bir imkan yok tabi ki utanmazsiniz.
People
0
9) Ahmet (doktor)
28.05.2012 11:36:27
Yabancı hekim gelsin ama bir şartla. Türk hekimlerine uygulanan tüm kanun ve yönetmelikler aynen onada uygulansın. TUS sınavı, giriş puanından tutun,mecburi hizmeti kadar, mal praktisten, soruşturma ve savunmalara kadar Alo 184 sabimden hasta baskısına kadar aynen olsun. Bakalım kaç ay dayanabilecek? Görür hanyayı konyayı o zaman yabancı hekim. Haa, eğerki bu yabancı hekimleri her türlü mecburi hizmetti, savunmaydı, soruşturmaydı, mal praktisti ..hepsinden muaf tutacaksanız bu konu anında mahkemeliktir davalıktır. Emsal teşkil eder. Aynı konudan yabancı hekime yaptırım yok o zaman Türk hekiminede uygulayamazsın negatif uygulamaları. Nokta.
People
0
10) Hangi Doktor (Doktor)
28.05.2012 09:24:46
Bu yabancı doktor konusunu hiç anlamıyorum.Kendi doktoruna defalarca mecburi hizmet,özel hastanede kadro kısıtlaması, muayenehane açmada zorluklar v.s ama yabancı doktorlara bunlar yok.Yani yabancı doktorlara 'Sevdanın yolları!' kendi doktorlarına'Kurşunlar'
Peki çift tabiyetli doktorlar ne olacak?TC vatandaşlığına ilaveten, Alman, İngiliz, Fransız, Yunanistan, İran, Irak, Suriye, Azerbaycan, KKTC, v.b vatandaşlığı olanlara hangi yönetmelik uygulanacak?
Delinin birisi kuyuya taş attı kırk akıllı çıkaramıyor...'
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
24/05-25/05 Marmara Odyoloji Günleri-2019 DİĞER İSTA
25/05-25/05 Vaskülitlere Multidisipliner Yaklaşım ROMATOLOJİ İSTA
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA