Özel hastanelerin fark oyunu
Vatandaştan alınan fazla fark ücretlerinin tespit edilmesi ve 300 milyon lira ceza kesilmesi üzerine özel hastaneler farklı uygulamaya yöneldi.
Özel hastanelerin fark oyunu
23 Ocak 2013 09:17 - BUGÜN GAZETESİ NESRULLAH SONAY

Bazı özel hastaneler kredi kartı üzerinden ödeme kabul etmezken bazıları da ücretin bir kısmını nakit alıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), geçen yıl vatandaştan fazla fark ücreti alan özel ve vakıf hastanelerini mercek altına almıştı. Bu doğrultuda Sayıştay, özel hastanelerin geçen yıl vatandaştan aldığı fazla fark ücretlerini inceledi.

Hastaların kimlik numaraları ile Bankalararası Kart Merkezi’nden (BKM) kredi kartı bilgilerini alan denetçiler, bu bilgileri hastanelerin SGK’ya gönderdiği faturalarla karşılaştırdı.

Buna göre 500’den fazla hastaneye, hastalardan fazla katkı payı aldıkları için toplam 300milyon lira ceza kesildi.

Ancak cezaya rağmen özel hastaneler vatandaşı mağdur etmeye devam ediyor. Kredi kartı üzerinden denetlemenin yapılmasıyla foyaları ortaya çıkan bazı hastaneleri başka uygulamaya yöneltti.

KANTİN FİŞİ VERİYORLAR

Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, kimi hastanelerin alması gerektiği fark ücretini kredi kartı üzerinden çekip geri kalan kısmını vatandaştan nakit tahsil ettiğini belirtti.

Demir, bazı hastanelerin de fazla ücret aldığını gizlemek için pos cihazını tamamen kaldırdığını öne sürdü. Demir, “Nakit almak istemelerinin temel sebebi gayri hukuki olarak aldıkları paranın belgelenmesini istememeleridir. Hatta bazı hastaneler kendi bünyelerinde bulunan kantinlerin fişlerini veriyor” diye konuştu.

EN FAZLA 90 LİRA

Fazla fark ücreti uygulamasının sadece muayene esnasında yaşanmadığını ifade eden Demir, “Bir özel hastanenin yatan hastadan otelcilik hizmeti adı altında günlük alabileceği en yüksek miktar 90 lira artı KDV’dir ki burada da ayakta tedaviler gibi sınırlamalar söz konusu. Hastadan bir gece için 400-500 lira alan hastaneler var” dedi.

HAKKINNIZI NASIL ARAYACAKSINIZ?

Fazla fark ücreti ödeyen vatandaşın hakkını araması gerektiğini söyleyen Orhan Demir, bunun için önce özel hastaneye noterden ihtarname çekilmesi gerektiğini kaydetti. İade yapılmazsa elindeki belgeler veya şahitle beraber SGK’nın il müdürlüğüne yazılı olarak müracaatta bulunması gerekiyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) dr. mehmet (UZMAN DR)
13.02.2013 10:51:00
Fark ücretlerini sınırlamanın hiç lüzumu yok. Fark ücretini piyasa-rekabet belirler zaten. Hiç bir özel hastane hastadan alamayacağı parayı istemez. Bu konuda sağlık bakanlığının hastayı koruma adı altında yürüttüğü politika tamamen siyasi, reklama yönelik ve popülist bir politikadır.
People
1
2) Er (Dr)
27.01.2013 11:14:19
Doktora hakkını ver özele ihtiyaç kalmaz.
People
1
3) Dg (Dr)
24.01.2013 07:52:33
Devletin özele para ödediği sağlık sistemi batar. Devlet acilen bu yoldan dönmelidir. Sağlık yüzde 95 kamuda çözülür.
People
0
4) Dr Hakan (Öğretim Üyesi)
24.01.2013 00:04:52
Bunun sorumlusu belli. 6 yıldır aynı SUT fiyatlarıyla çalışılıyor. Sağlık Bakanlığı özel hastaneciliği adeta elma şekeri gibi başta karlı bir yatırım olarak gösterip bir çok doktor ve yatırımcıyı sağlığa yöneltti. Şimdi de SUT fiyatlarını sabit tutarak batırmaya çalışıyor. Çünkü deniz bitti! Aslında artık özeller birleşip bu işe bir dur demeli, çünkü bu fiyatlarla hizmet vermeye devam etmeleri Sayın yöneticilerimizin hastanelerin zarar etmediğini düşündüğünü gösteriyor. Aslında doğru ama çok az bir kar amrjı kaldı, o nedenle özeller allengirikli işlere yöneliyor. Anladığım kadarıyla herkes isyan bayrağını çekene kadar devam edecekler.
Asistanken bir kıdemli abimiz vardı, ameliyatta insana hakaret eder kötü davranır siz ekartörü alıp tam kafasına vuracakken ya sen de yoruldun falan diye alttan alıp sınırları zorlardı. Ekartörü kafasına yemedi ama bunlar riskli şeyler, insan karşısındakini fazla zorlayıp kaybedicek bişeyi olmayan biri haline getirmemeli
People
0
5) dr.mehmet (uz.dr)
23.01.2013 23:41:50
Hastaları anlamak mümkün değil. Özel hastaneye gidip 500-1000TL. Chek-up yaptırıyorlar. Sonra eczaneye gelip yazılan 10-15 TL. ilacı SGK üzerinden beleş almak istiyorlar. Özel Hastaneler de reçeteyi chec-up tan 3-5 gün sonra yazıyorlaşmış ki SGK durumu çakmasın...
Yahu o kadar parayı verebiliyorsan ilacıda paranla al kardeşim... Niye birde muayene ücreti diye SGK dan da özel hastaneye para aldırtıyorsun...
Kimse öz3eller devleti dolandırıyor diye ağlamasın. harkes bir şekilde menfaati doğrultusunda devleti zarara uğratacak işleri ya yapıyor yada yapanlara yardım ediyor....
People
0
6) x-man (dr)
23.01.2013 21:14:16
Vay sünnetten alınan yasal fark 48.60 tl mi ... Abdallar bile 50 kaattan aşşağı sünnet yapmıyor... baran ince nin dediği gibi hem taksiye binecen hemde metrobüs parası verecen ne güzel...
People
0
7) selami su (dr)
23.01.2013 17:56:32
bulunduğum ilde sağlık hizmetinin %52'sini sgk özel sektörden alıyor. ancak ödediği paranın sadece %25'i özel sektöre gidiyor. sürekli denetimlerle zaten sektör bıkkınlık içinde. buna bir de devlet ve üniversitenin yatırım maliyetleri ile birlikte personel giderlerini eklerseniz aslında ödemelerin sadece %15 lerde olduğunu görürsünüz ayrıca sürekli suçlananlar da onlar, yazık yazık yazık, kapatalım gitsin bakalım ne olacak
People
0
8) dr durmuş demir (dr)
23.01.2013 13:35:04
vatandaştan fazla fark ücreti suç peki;

bir dr a 20 liraya muayene olacaksın , bunun içinde tüm rutin labaratuvar tetkiklerin pakete dahil olacak, EKG BEDAVA , EKOKARDİYOGRAFİ BEDAVA , EGZERSİZ TESTİ, STRESS EKO BEDAVA OLACAK demek de alenen küfür değil midir
People
0
9) baran ince (hekim)
23.01.2013 13:03:59
gitmeyin kardeşim özel hastaneye adamlar kafanıza silah dayayıpta mı fark alıyor.sen özel taksi ile gidecen amma metrobüs ücreti ödeyecen yok öğle yağmaa.
People
0
10) vatandaş osman (iktisat mezunu )
23.01.2013 11:55:06
yani günümüzde bakkallarda bile olan pos cihazını özel hastanelerin kaldırması kadar komik bir haber olamaz. Ayrıca o cezaların neden kesildiğine dair acaba incelemeler bitti mide ceza kesildi ?

Bir laf vardır minareyi çalan kılıfını hazırlar. Yani dolandırıcılık yapmak isteyen bir kurum bir yolunu bulur yine yapar. Yapanada niçin yaptın demem açıkcası. Sünnet işlemini inceleyelim. Kdv dahil 54 tl kurum ödemesi en fazla fark ücretide %90 dan 48.60 tl. kdv hariç 95 tl gibi bir rakam.

Yorum yok !
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)